جزییات جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیک

مدیرسا: بنا بر اعلام مجری طرح کالابرگ الکترونیکی تا پایان خردادماه امسال بیش از ۶۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور به طرح کالابرگ الکترونیکی متصل و اقلام جدید پروتئینی نظیر ماهی و حبوبات نیز بعد از بررسی های لازم به فهرست ۱۰ قلم کالای ارائه شده در این طرح اضافه خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، طرح کالابرگ الکترونیکی طرحی است که دولت با هدف پشتیبانی از معیشت خانوارها و حفظ سلامت غذایی افراد به اجرا درآورده و در صورت مدیریت صحیح پیش بینی می شود که بخش اعظمی از تورم موجود بوسیله این طرح کنترل شود.

این طرح که در سال قبل به شکل آزمایشی در چهار استان هرمزگان، قزوین، گیلان و مرکزی آغاز شد، حالا به عنوان یک طرح ملی در ۳۱ استان کشور به اجرا درآمده است. اجرای طرح کالابرگ الکترونیک تکلیف قانونی می باشد و دولت بنا ندارد یارانه نقدی را حذف کند پس مردم و متقاضیان مختارند که کالابرگ الکترونیکی یا یارانه نقدی را انتخاب و خرید خودرا به شکل اعتباری انجام دهند.

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبلغ پرداخت یارانه برای دهک های اول تا سوم ۴۰۰ هزار تومان و دهک های چهارم تا نهم ۳۰۰ هزار تومان است و مردم به عنوان مصرف کننده نهایی با بهره گیری از کارت های بانکی و اعتبار یارانه خود می توانند یک ماه زودتر از هر فروشگاه یا سوپرمارکتی، کالای مورد نظر خودرا از لیست ۱۰ قلم کالای اساسی پرمصرف شامل شیر، پنیر سفید، ماست کم چرب، مرغ، تخم مرغ، روغن مایع، ماکارونی، قند، شکر و برنج و با هر عنوان و برندی انتخاب و خریداری کنند.

سرپرستان خانوار بوسیله اپلیکیشن “شما” می توانند ریز تراکنش های خرید خودرا بوسیله کالابرگ ببینند. همین طور فروشگاه ها می توانند برای پیوستن به طرح کالابرگ الکترونیکی نرم افزار شما ( شبکه ملی اعتبار) را بوسیله نرم افزارهای بازار، مایکت یا سایت فارا به آدرس https: //sfara.ir/ دانلود کرده و فروشگاه خودرا در این طرح ثبت کنند تا لیست فروشگاهی متقاضی در اختیار شرکتهای پرداخت قرار گیرد.

پیشتر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از راه اندازی سامانه کالابرگ الکترونیکی در سراسر کشور و اتصال حدود ۵۰ هزار فروشگاه شامل فروشگاه های زنجیره ای و غیر زنجیره ای به این سامانه آگاهی داده و اظهار داشته بود: هنوز تصمیم جدیدی درباب شیوه ها و بسته های جدید اتخاذ نشده و مردم می توانند بصورت اعتباری حدود یک ماه پیش از واریز یارانه نقدی خود خرید اعتباری داشته باشند.

طرح کالابرگ الکترونیکی که از ۱۵ اسفندماه با نظارت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سراسر کشور اجرائی شده حالا در میان مردم شناخته شده و جای خودرا در بین اقشار متوسط و کم درآمد باز کرده است. به همین دلیل دولت در امتداد توسعه این طرح مشوق های جدیدی پیش بینی کرده و باتوجه به استقبال دهک های کم درآمد و متوسط درحال تهیه بسته جدید حمایتی در قالب طرح کالابرگ الکترونیک است.

افزایش تعداد فروشگاه های ارائه دهنده خرید اعتباری تا پایان خردادماه

شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان (فارا) به عنوان مجری طرح درصدد است که تا پایان اردیبهشت امسال تعداد فروشگاه های ارائه دهنده خرید اعتباری را به ۵۰ هزار فروشگاه برساند و در آخر خرداد ماه به بالای ۶۰ هزار فروشگاه افزایش دهد.

آنطور که هادی کاشف – مجری طرح کالابرگ الکترونیک گفته دهک های درآمدی سه تا پنج بیشترین استقبال از این طرح را داشته اند و بیشترین میزان خرید اعتباری بعد از این عده توسط دهک های یک و دو انجام شده است.

به گفته وی از ۱۵ اسفندماه سال قبل تا حالا نزدیک به ۵۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور به برنامه کاربردی «شما» (فارا) یا سایت SHOMA.SFARA.IR متصل شده اند و یارانه بگیران می توانند با مراجعه به این فروشگاه ها خرید اعتباری خودرا انجام دهند.

افزوده شدن اقلام جدید پروتئینی و ماهی به طرح کالابرگ الکترونیکی

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری اطلاعات رفاه ایرانیان (فارا) همین طور از اضافه شدن اقلام پروتئینی به ۱۰ قلم کالای طرح کالابرگ الکترونیک آگاهی داده و می گوید: در بسته حمایتی جدید، مشوق ها و اقلام جدیدی همچون اقلام پروتئینی، ماهی و حبوبات و حتی گوشت بمنظور حفظ و ارتقای سلامت جامعه خصوصاً اقشار لطمه پذیر درنظر گرفته شده که به اقلام ۱۰ گانه موجود در طرح اضافه خواهد شد.

وی درعین حال با بیان واریز یارانه خردادماه به حساب سرپرستان خانوار و شارژ اعتبار خرید کالابرگ الکترونیکی، گفته است: یارانه بگیران می توانند از اعتبار یارانه در قالب کالابرگ الکترونیکی اقلام اساسی خودرا خریداری کنند ضمنا چنانچه سرپرستان خانوار در ماه گذشته از کالابرگ الکترونیکی استفاده نکرده باشند، رقم کامل یارانه برایشان قابل برداشت است و در صورت استفاده به همان میزان از یارانه خانوار کسر شده و باقی مانده مبلغ به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.

به گفته مجری طرح کالابرگ الکترونیک در قالب این طرح بیش از ۵۰ هزار فروشگاه در سرتاسر کشور به این سامانه متصل شده اند که برنامه شرکت فارا رساندن تعداد فروشگاه های ارائه دهنده خرید اعتباری به بالای ۶۰ هزار فروشگاه تا پایان خرداد ماه سال جاری است.

برنامه دولت برای افزایش میزان اعتبار یارانه دهک های کم درآمد

در طرح کالابرگ الکترونیک در صورتیکه کالاها مشمول افزایش قیمت شوند، دولت همچون سابق سهم پرداختی خانوارها از این سبد را ثابت در نظر گرفته و مابه التفاوت آنرا با اعتبار یارانه ارائه شده تامین می کند. باتوجه به افزایش خرید اعتباری دهک های کم درآمد بوسیله کالابرگ الکترونیکی، دولت در نظر دارد در یک بسته تشویقی مقدار مبلغ اضافی را از ماه های بعد به حساب این افراد واریز نماید تا گروههای کم درآمد بتوانند اقلام بیشتری را خریداری کنند. این بسته تشویقی در کارگروهی متشکل از کارشناسان وزارتخانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصاد و دارایی درحال بررسی است و به احتمال زیاد در آخر اردیبهشت ماه اجرائی می شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، طبق اعلام، طی هفته های آتی با جلسات مشترکی که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صورت می گیرد، موضوع اضافه شدن اقلام جدید پروتئینی به این طرح مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هم اکنون بیشتر فروشگاه های زنجیره ای بزرگ کشور همچون افق کوروش، رفاه و جانبو به طرح کالابرگ الکترونیک متصل شده اند. تعداد فروشگاه های خرد نیز از ۲۰۰۰ فروشگاه در سال قبل به ۳۴ هزار فروشگاه بالا رفته و آماده خدمت رسانی به متقاضیان و یارانه بگیران هستند.