امضای توافق راه آهن رشت-آستارا، هفته آتی

مدیرسا: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت که هفته آتی توافق راه آهن رشت – آستارا امضا می شود و قسمتی از سرمایه گذاری هم توسط روسیه به انجام می رسد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، مهرداد بذرپاش در حاشیه همایش در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه پیشنهادهای مختلفی از شرکای خارجی و کشورهای همسایه و فعالین عرصه بندری در بنادر ایران داریم، اضافه کرد: ما موقعیت های بندری خوبی داریم که در کنار تکمیل کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب را متصل می کند و همین طور جاده هایی که تکمیل می شود، نقش قابل توجهی دارد.
وی افزود: ما به آسانی از جنوب و دریای آزاد می توانیم کالا را به شمال کشور و کشورهای شمالی و CIS و حتی اروپا منتقل نماییم. این نقش جغرافیایی اهمیت ویژه ای به ایران بخشیده هم کشورهای شمالی و همسایگان دریای خزر و هم کشورهای حاشیه خلیج فارس تمایل دارند که از این کریدور بهره گیرند.
وزیر راه و شهرسازی اشاره کرد: ما در مذاکراتمان با همه طرف هایی که ما کار می کنند، تکمیل شقوق حمل ونقلی را در دستور کار قرار می دهیم. بندر در کنار حمل توسط ریل و جاده است که معنا پیدا می کند و ترانزیت ما را معنا می دهد.
بذرپاش درباره ی تکمیل راه آهن رشت – آستارا نیز توضیح داد: انشاالله هفته آتی توافق راه آهن رشت – آستارا به انجام می رسد و عملیات اجرائی آن هم ظرف چند وقت آینده اجرائی می شود. قسمتی از سرمایه گذاری هم توسط روسیه به انجام می رسد.
وی افزود: ما یک جاده ساحلی در کشور داریم که بیش از ۱۸۵۰ کیلومتر سواحل جنوبی ما را تشکیل می دهد. زمانی می توانیم درباره ی اقتصاد دریا صحبت نماییم که زنجیره جاده ای ما تکمیل شود. ۵۵۰ کیلومتر از این جاده ساحلی باقی مانده و تمام تلاش ما این است که تا پایان دولت بخش زیادی از این مسیر را که در سیستان و بلوچستان است به پایان برسانیم و این کار اتفاق بزرگی در زمینه اقتصاد دریاست.
وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه اقتصاد دریا مجموع زیرساخت های حمل و نقل است که باید تکمیل نماییم، اضافه کرد: زیرساخت های بندری، زیرساخت های ریلی برای حمل و نقل ترکیبی، زیرساخت های جاده ای برای حمل و نقل کالا و حتی زیرساخت های هوایی از فرودگاه هایی که در بنادر مستقر هستند یا در شهرهای ساحلی می توانند حمل مسافر یا بار را انجام دهند، مجموعه این زیرساخت ها برای اقتصاد دریا در دستور کار است که بخش اعظمی بر عهده سازمان بنادر و دریانوردی است و دولت هم کمک می نماید.
توافقات با سوریه و عراق درحال انجام است
بذرپاش افزود: در زمینه کریدور شرق به غرب، که از سرخس شروع می شود و از غرب کشور خارج می شود، با طرف سوری توافقی داشتیم.
وی درباره ی راه آهن شلمچه بصره نیز توضیح داد: مدیرعامل راه آهن هم برای توافق تکمیل راه آهن شلمچه – بصره در عراق حضور داشتند و عملیات اجرائی آن شروع شد، زمین هایی که باید برای عملیات مین روبی تحویل شود، در حال انجام می باشد و در مرحله اجرائی قرار گرفته است. راه آهن شلمچه به بصره پروژه ای است که نزدیک به ۴۰ سال درباره ی آن بحث می شود و حتی به جنگ تحمیلی ایران و عراق خورد و پس از جنگ هم به جایی نرسید. اما هم اکنون هم ایران و هم عراق مصصم به اجرای پروژه هستند.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: اگر این تکه ریلی صورت گیرد، شبکه ریلی ما به کلیت عراق دسترسی پیدا می کند و از عراق هم از منطقه بوکمال می تواند به خاک سوریه منتقل شود که اتفاق بزرگی است. زیرساخت های ریلی سوریه هم نیاز به بازسازی دارند که هم طرف ایرانی و هم طرف سوری بصورت مشترک به بهسازی زیرساخت ها اقدام می کنند.
نمی گذاریم کسی با منت در بنادرمان سرمایه گذاری کند
بذرپاش در پاسخ به این که وضعیت سرمایه گذاری طرف هندی برای توسعه بندر چابهار به کجا رسیده، بیان کرد: ما به هیچ وجه در شرایطی نیستیم که با ظرفیت عظیمی که بنادرمان دارد، کسی بخواهد با منت حضور پیدا کند. آنقدر تقاضا برای سرمایه گذاری در بنادر ایران چه از طرف نهادهای مالی و فعالان بخش خصوصی داخلی و چه سرمایه گذارهای خارجی زیاد است که ما باید بین آنها انتخاب نماییم و امسال سال رونق سرمایه گذاری در این بخش خواهد بود.
وی اشاره کرد: ما اصرار بر قرارداد بلندمدت در چابهار داریم و هرکس ابراز تمایل کند، باید بصورت بلندمدت حضور پیدا کند. هم اکنون هم دو پیشنهاد جدید در این بخش داریم.
اقتصاد دریا یکی از ارکان اصلی کارهای اقتصادی است
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری بارها عنوان کردند، اقتصاد دریا یکی از ارکان اصلی کارهای اقتصادی ما در دولت می باشد. در گذشته هم همین بوده که اما در این دولت شتاب دوچندان گرفته است. اعتقاد داریم در زمینه اقتصاد دریا، ثروتی بیش از نفت می تواند نصیب کشور شود به خاطر موقعیت حساس جعرافیایی که ما در منطقه داریم و برخورداری از حدود ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل که موقعیت در خور توجهی در دنیا به ما بخشید است که متاسفانه تا کنون نتوانستیم از همه ظرفیت هایش استفاده نمائیم.
بذرپاش اضافه کرد: در دولت یک کمیته ویژه در زمینه اقتصاد دریا تشکیل شده و در برنامه هفتم توسعه هم احکام خوبی در زمینه اقتصاد دریا درحال تدوین است. ما در وزارت راه و شهرسازی و سازمان بندر و دریانوردی هم چند کار مهم در دستور کار قرار دادیم، یکی این که بتوانیم شهرهای ساحلی را توسعه دهیم. در صورتیکه شهرهای ساحلی توسعه پیدا کند و جمعیت پذیری در آنها رخ دهد، می توانیم در زمینه اقتصاد دریا اتفاقات مهم تری را رقم بزنیم.
وی ادمه داد: همین طور استان هایی که از ساحل برخوردار نیستند، در قالب طرح هم پیوندی استانها با اقتصاد دریا، به هر کدام مجموعه ای از ساحل اختصاص پیدا می کند که تمام سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی استان که تمایل به سرمایه گذاری در اقتصاد دریا داشته باشند، می توانند در آن منطقه سرمایه گذاری کنند و هم اکنون درحال مکان یابی برای این طرح هستیم.
احتمال افزایش وام مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان
بذرپاش درباره ی وام مسکن نیز اشاره کرد: پیشنهاد افزایش وام بانک مسکن به ۵۵۰ میلیون تومان در شورای عالی پول و اعتبار حال بررسی است و احتمالاً تصویب می شود.

منبع: