در جلسه شورای مسكن استان تهران عنوان شد وجود ۱۸ هزار خانه خالی در پرند

مدیرسا: در شهر جدید پرند ۱۸ هزار و پردیس ۶۵ هزار واحد مسکونی خالی وجود دارد که بنا بگفته استاندار تهران مقرر است تا یک ماه آتی بوسیله گشتهای شناسایی مشخص شوند و از ۱۵ شهریور مشمول مالیات خواهند شد. همین طور حدود ۷۰۰۰ بنگاه معاملات ملکی بدون مجوز در استان پلمب می شوند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، علیرضا فخاری ـ استاندار تهران در نوزدهمین جلسه شورای مسکن استان تهران اظهار داشت: ظرف یک ماه کاری آینده باردیگر شهرداری های استان و شهرهای جدید میزان خانه های خالی را رصد کرده و آمار را به معاونت عمرانی استانداری تهران اعلام کنند. حتما دستگاه های کم کار در این خصوص مشمول اخطار خواهند شد.
این در حالیست که پردیس از وجود ۲۶۰۰ بنگاه مشاور املاک تنها در این شهر آگاهی داده که میزان زیادی از آنها نیز بدون مجوز بوده و شهر جدید پرند نیز ۱۸ هزار واحد خانه مسکن مهر را در جلسه شورای مسکن با مستندات و جزییات خالی اعلام نموده است.
وی به مدیران عامل شهرهای جدید پرند و پردیس فرمان داد تا به صاحبان خانه های خالی اخطار کتبی بدهند و در صورت عدم توجه مالکان برای ثبت اطلاعات و عدم توجه بعد از مهلت زمانی مقرر (یک ماه آینده) این خانه ها را مشمول مالیات قرار بدهند.
بیشتر بخوانید
بنگاه ها بازار مسکن را در دست گرفتند! در این نشست همین طور گودرزی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران از وجود ۳۳ هزار بنگاه معاملات املاک در سطح استان آگاهی داد و اظهار داشت: تا کنون ۷۰۰۰ واحد غیرقانونی و بدون مجوز نیز شناسایی شده اند.
استاندار تهران همین طور خواهان پلمپ واحدهای بدون مجوز مشاورین املاک در سطح استان توسط قوه قضائیه و با همکاری نیروی انتظامی شد و به اتحادیه مشاورین املاک و اتاق اصناف فرمان داد دراین زمینه فعالیت کامل داشته باشند و فهرست و مشخصات مشاورین املاک بدون مجوز را در بازرسی های میدانی به همراه بازرسین وزارت راه و شهرسازی مشخص کنند.

درج اطلاعات در سامانه از دستگاههای دولتی شروع شود
روح الله اکبری ـ دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در زمینه مسکن در جلسه مذکور از مسئولان و اعضای شورای مسکن خواست اول خودشان به سامانه املاک و مستغلات (مباحث مالکیت واحد مسکونی) و سامانه املاک و اسکان (مباحث اسکان خانوار) ورود کنند و ابتدا اطلاعات ملک مسکونی و شخصی اسکان خودرا درج نمایند سپس در یک اقدام منسجم و هماهنگ همه مردم را به این امر مهم دعوت کنند.
استاندار تهران در ادامه صحبت های اکبری بر لزوم کار و ثبت اطلاعات روی دو سامانه فوق تاکید کرد و اشاره کرد: همه مدیران موظف می باشند هم خودشان این اطلاعات را درج کنند و هم در این خصوص اطلاع رسانی های لازم صورت پذیرد.
استاندار تهران همین طور از وزارت راه و شهرسازی خواست نسبت به تقویت سامانه های مذکور اقدامات عاجل را در دستور کار قرار دهد.

اخلال گران بازار مسکن در پردیس و پرند شناسایی شوند
در این نشست سید جواد سادات ـ مشاور وزیر راه و شهرسازی در زمینه مسکن اظهار داشت: بسیار لازم است تا در شهرهای جدید پردیس و پرند شناسایی ها سریع باشد تا اخلالگران بازار مسکن شناسایی شوند، مسئله پردیس تبدیل به یک غده سرطانی شده، تنها در یک پاساژ در پردیس تمام مغازها تبدیل به بنگاه معاملات املاک شده و مشاغل دیگر از هویت خارج شده اند. لازم است تا این مسئله هرچه زودتر ساماندهی گردد، در حقیقت این بی نظمی گران و سوداگران بازار مسکن هستند که در پوشش بنگاه ها فعالیت میکنند.
علیرضا فخاری در ادامه جلسه اشاره کرد: واقعا جای تاسف دارد که وزارت راه و شهرسازی تمام انرژی خودرا برای ساخت مساکن ملی دهک های یک تا پنج بگذارد و این واحدها پیش از این که به دست متقاضی اصلی برسد در مرحله تایید نهایی توسط بنگاههای املاک خرید و فروش شود و در این خصوص همه دستگاههای اجرائی استان موظف می باشند به کمک وزارت راه و شهرسازی بیایند و البته متقاضیان مسکن ملی نیز باید هوشیار باشند.
استاندار تهران در آخر اظهار داشت: هر کسی نمی تواند و نباید بنگاه معاملات املاک داشته باشد و با این مساله به شدت برخور خواهیم کرد. قرار نیست دولت مسکن بسازد و دست بنگاه های معاملات املاک بیفتد، ما با مراجع فساد و تعیین نرخ های مسکن مبارزه می نماییم و ظرف یکماه آینده مشخصات واحدهای خالی را به سازمان امور مالیاتی کشور جهت اعمال مالیات معرفی کرده و بنگاههای بدون مجوز را پلمپ خواهیم کرد.
وی همین طور لزوم درج کد رهگیری در معاملات مسکن را جزء وظایف حتمی بنگاه های معاملات املاک برشمرد و بر بازرسی در این خصوص نیز اصرار کرد.
بدین سبب گزارش، نوزدهمین جلسه شورای مسکن استان تهران، با حضور استاندار، معاون هماهنگی عمرانی استانداری، فرمانداران، شهرداران، مدیران عامل شهرهای جدید، مدیران کل دستگاه های اجرائی، مشاورین وزارت راه و شهرسازی در زمینه مسکن، بازرسین طرح نهضت ملی مسکن در وزارت کشور، مدیر کل دفتر بازرسی عملکرد و پاسخگویی وزارت راه و شهرسازی در حالی انجام شد که دستور کار جلسه تعین تکلیف خانه های خالی در استان تهران خصوصاً در شهرهای جدید پردیس و پرند بود.