افزایش ۱ و نیم میلیارد لیتری سوخت رسانی به نیروگاه ها از شبکه خطوط

به گزارش مدیرسا، با اتصال ۹ نیروگاه به شبکه خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده نفتی ظرفیت انتقال سوخت مایع از راه این شبکه به نیروگاه ها یک و نیم میلیارد لیتر در سال افزایش خواهد یافت.

به گزارش مدیرسا به نقل از شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران، توسعه خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده های نفتی در دولت سیزدهم همچون برنامه های اولویت داری است که با اهتمامی جدی از جانب وزارت نفت درحال پیگیری است. این امر در کنار لزوم راه اندازی نهضت بهینه سازی مصرف انرژی می تواند تغییرات مؤثری را در ساختار صنعت نفت و انرژی کشور بوجود آورد.
افزایش ظرفیت پالایشگاه ها در کنار توسعه خطوط لوله انتقال می تواند تضمینی برای زیرساخت های این صنعت تلقی شود. اما اتصال ۹ نیروگاه به شبکه خطوط لوله از جانب صنعت انتقال نفت یکی دیگر از مهم ترین اقداماتی است که سال قبل روند اجرایی آن شروع شده است.
در پنجمین جلسه شورای اقتصاد که در خردادماه سال قبل برگزار شد، صدور مجوز سرمایه گذاری از محل منابع داخلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی برای اجرای طرح اتصال ۹ نیروگاه با انتقال حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر به صورت سالانه همچون مصوباتی بود که در مورد اصلاح و اجرای آن تصمیم گیری شد.
باید تصریح کرد که اجرای این طرح ضمن داشتن توجیه اقتصادی برای صنعت نفت و رقم زدن امنیت زیست محیطی در فرایند انتقال سوخت، به کاهش و کند شدن آهنگ قاچاق سوخت هم کمک خواهد نمود.
تشدید قاچاق سوخت در قسمت سوخت رسانی به نیروگاه ها همچون معضلاتی است که از جانب مقام عالی وزارت نفت در سال قبل به آن اشاره و تاکید گردید.
این در حالی است که شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران بعنوان متولی صنعت انتقال نفت، برنامه ها و تفاهم نامه های گوناگونی را به صورت همکاری با دانش بنیان ها و مراکز عملی و دانشگاهی برای نظارت بیشتر در فرایند سوخت‎رسانی در نظر گرفته است تا با اعمال آن مبحث سرقت ها را از بستر شبکه خطوط را به صفر برساند.
بر این اساس بعد از اتصال نیروگاه شهید سلیمی نکا بعنوان اولین نیروگاهی که از بین ۹ نیروگاه به شبکه خطوط متصل شده است، دو نیروگاه تابان و چادرملو یزد در اولویت دستور کار قرارگرفته اند.
کدام نیروگاه ها متقاضی اتصال به شبکه خطوط شدند؟
نیروگاه سرو چادرملو یزد
نیروگاه سرو چادرملو در یزد با دریافت ۱۶۵ میلیون لیتر سوخت مایع در سال در اولویت اتصال به شبکه خطوط قرار گرفته است که به این منظور مجوز زیست محیطی پروژه هم توسط نیروگاه جهت اجرای این طرح دریافت شده است.
نیروگاه تابان
نیروگاه تابان در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد واقع شده است. این نیروگاه هم با دریافت حدود ۱۶۹ میلیون لیتر سوخت مایع در سال در اولویت اجرا قرار گرفته است.
نیروگاه خرم آباد
نیروگاه خرم آباد از دیگر نیروگاه هایی است که در فهرست اتصال به شبکه خطوط لوله انتقال نفت قرار گرفته است. حجم مصرف سوخت مایع این نیروگاه در سال بیشتر از ۱۷۱ میلیون لیتر است. لازم به ذکر است که طول تقریبی مسیر اتصال از نیروگاه به مقصد شبکه خطوط در حدود ۴.۵ کیلومتر محاسبه شده است.
نیروگاه علی آباد
نیروگاه علی آباد گلستان با مصرف سالانه بیشتر از ۳۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع نیروگاه دیگری است که با طی مسیر ۳ کیلومتر تا خطوط لوله اصلی نفت از راه شبکه خطوط لوله سوخت رسانی خواهد شد.
نیروگاه شهید سلیمی نکا
سوخت رسانی به نیروگاه شهید سلیمی نکا با ظرفیت دریافت سالانه ۵۶ میلیون لیتر سوخت مایع در آذرماه سال قبل انجام و تأسیسات آن در سرویس قرار گرفت.
نیروگاه سیرجان
نیروگاه سیرجان سالانه بیشتر از ۷۳ میلیون لیتر سوخت مایع مصرف می کند. این نیروگاه هم توسط نمایندگان معاونت های فنی، عملیاتی و کارشناسان مدیریت مهندسی و طرح ها بازدید شده اند.
نیروگاه شریعتی
نیروگاه شریعتی، واقع در شهر مقدس مشهد هم سالانه بیشتر از ۲۷۰ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می کند. مسیر اتصال این نیروگاه تا خطوط اصلی نفت در حدود ۹ کیلومتر تخمین زده شده است.
نیروگاه کاشان
نیروگاه کاشان، سالانه بیشتر از ۱۷۷ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می کند. این نیروگاه هم با اتصال به شبکه خطوط سوخت مورد نیاز خویش را از این طریق دریافت خواهد نمود.
نیروگاه شهید بهشتی لوشان
نیروگاه شهید بهشتی لوشان که در منطقه شمالی کشور قرار گرفته است سالانه بیشتر از ۵۲ میلیون لیتر سوخت مایع دریافت می کند.