رئیس سازمان بسیج جامعه كشاورزی سپاه امام رضا(ع): بسیج طرح ارتقای راندمان محصولات راهبردی و دام سبک را دنبال میکند

به گزارش مدیرسا، مشهد ـ رییس سازمان بسیج جامعه کشاورزی سپاه امام رضا(ع) اظهار داشت: در امتداد کاهش شکاف عملکردی بین کشاورزان نمونه و کشاورزان متوسط بسیج طرح ارتقای راندمان محصولات راهبردی و دام سبک را دنبال میکند.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، احمد گل محمدی عصر شنبه در نشست خبری که با محوریت طرح ارتقای راندمان محصولات راهبردی دام سبک سازمان بسیج جامعه کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی با حضور اصحاب رسانه در شهرستان نیشابور برگزار گردید، اظهار داشت: این نهاد را بنیانگذار کبیر انقلاب، امام خمینی (ره) پایه ریزی کردند و بعدها نام آن به جهاد کشاورزی تغییر نمود که در همین راستا ۲۷ خرداد سالروز تأسیس بسیج جامعه کشاورزی است.
رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی سپاه امام رضا (ع) به اهمیت موضوع علمی شدن کشاورزی اشاره نمود و اظهار داشت: شکاف عملکردی بین کشاورزان نمونه و کشاورزان متوسطه وجود دارد و این خلأ و شکاف عملکردی باید پر شود که همه باید دست به دست دهیم تا شکاف عملکردی کاهش پیدا کند و در همین راستا بسیج طرح ارتقای راندمان محصولات راهبردی و دام سبک را دنبال می کند.
وی در ادامه بیان کرد: بمنظور اجرای این طرح با وزارت جهاد کشاورزی قراردادی منعقد شده است و از مهندسین کشاورزی، کارشناسان دامپروری، دامپزشکان و تمام ظرفیت موجود برای ارتقای سطح راندمان استفاده می شود.
گل محمدی بیان کرد: کشاورز در همین راستا باید علمی قدم بردارد و چون در این مساله نیاز به کمک دارند، بسیج ورود پیدا کرده است.
رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی سپاه امام رضا (ع) درباب پیشینه این طرح نیز عنوان کرد: طرح ارتقای راندمان محصولات راهبردی از سال ۹۲ شروع و در تمام محصولات و بیشتر تولیدات سطح کشور فعالیت دارد.
وی اضافه کرد: از زمانی که موضوع امنیت غذایی پر رنگ شده است و تأکیدات رهبری درباره ی خودکفایی در محصولات راهبردی عنوان شد، این طرح به محصولات راهبردی تغییر رویکرد داشت و این تفاهم نامه با وزارت بسته و روی محصولات خاصی که کشور نیاز دارد و وابسته کشورهای خارجی هستیم متمرکز شده ایم.
گل محمدی اضافه کرد: اگر در شهرستان های جنوب استان روی موضوع زعفران، پسته و محصولات مزیت دار دیگر خیلی ورود نکنیم و کاری انجام ندهیم، در سفره کلان طبقه کشور اتفاق خاصی نمی افتد، اما اگر نسبت به محصولاتی همچون جو، گندم، دانه های روغنی، علوفه و گوشت قرمز کار نکنیم و خلأ عملکردی را پوشش ندهیم در سفره مردم در سطح کلان کشور گرفتار اشکالاتی خواهیم شد.
رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی سپاه امام رضا (ع) اشاره کرد: در طرح ارتقای راندمان روی محصولات خاص راهبردی همچون گندم، جو، ذرت دانه های روغنی مانند کلزا و آفتابگردان، دام سبک سیب زمینی و گوجه فرنگی که به عنوان محصولات راهبردی و راهبردی کشور تمام مردم روزانه استفاده می نماییم، سرمایه گذاری می شود.
وی با اشاره به تولید میانگین گندم در سطح شهرستان نیشابور اضافه کرد: تولید ۳ و نیم تن گندم میانگین این شهرستان است در صورتیکه یازده تن هم در همین شهرستان تولید داشتیم و اگر ۳ و نیم را به بالای ۵ تن برسانیم، به آسانی خودکفایی پایدار در محصولات راهبردی را می توانیم شاهد باشیم.
گل محمدی در ادامه اظهار داشت: بسیج جامعه کشاورزی خراسان رضوی در قالب ۳۶ کانون بسیج در سطح تمام شهرستان های استان فعالیت خودرا انجام می دهد و در طرح ارتقای راندمان بیش از ۶۲۱ نفر کارشناس زراعی سازمان دهی شدند. در بحث دامی ۸۸ تیم جهادی دامپزشکی و دامپروری در قالب ۲۸۲ نفر کارشناس دامی فعالیت خودرا انجام می دهند.
رئیس سازمان بسیج جامعه کشاورزی سپاه امام رضا (ع) ازود: بیش از ۲۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان در محصولات پاییزه و بهاره تحت پوشش این کارشناس ها قرار گرفته است و از مهرماه ۱۴۰۱ کار جهت ارتقای راندمان اراضی شروع و همچنان ادامه دارد.

منبع: