جزییات مشارکت تعاونی ها در ساخت مسکن کارگری

مدیرسا: بنا بر اعلام مسئولان وزارت تعاون، ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ارزان در قالب طرح جهش مسکن طی مدت چهار سال راه اندازی خواهد شد و تعاونی ها از دو طریق در پروژه ساخت این واحدها مشارکت خواهند کرد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در امتداد ساخت مسکن کارگری دی ماه سال ۱۳۹۸ تفاهم نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران، بازنشستگان و مستمری بگیران میان وزیران تعاون، کار و رفاه اجتماعی و راه و شهرسازی به امضا رسید. مدتی بعد تفاهم نامه ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در جوار شهرک های صنعتی میان اتاق تعاون و وزارت راه و شهرسازی منعقد گردید. بر این اساس برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی طبق برنامه شامل ۲۰۰ هزار واحد توسط اتاق تعاون ایران و ۲۰۰ هزار واحد توسط تعاونی ها صورت خواهد گرفت.

طبق آخرین گزارش ها عملیات اجرائی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ویژه کارگران در استانهای مختلف کشور شروع شده و سالانه طراحی و اجرای حدود ۱۵۰ هزار واحد مسکونی باید انجام گیرد. در اجرای این طرح تامین زمین برعهده وزارت راه و شهرسازی قرار دارد و مدیریت منابع و ساماندهی و هدایت تعاونی های کارگری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به انجام می رسد. بانکها نیز برمبنای قواعد جهت اعطای تسهیلات اقدام می کنند.

در همین راستا مدیرکل نظارت و ارزیابی بخش تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جزییات شیوه مشارکت تعاونی ها در طرح نهضت ملی مسکن از دو طریق پرداخته است.

تامین مصالح و تاسیسات ساخت و ساز توسط تعاونی ها با نرخ پایین

او می گوید: در شیوه نخست تعاونی ها با هلدینگ هایی در عرصه ساخت وساز تفاهم نامه امضاء کرده و متعهد می شوند که همه مصالح و تأسیسات ساخت وساز را با قیمت بسیار پایین تهیه کرده و واحدهای مسکونی را بسازند.

نجفی درباره ی نحوه تامین مصالح ساختمانی با قیمت تمام شده ارزان برای ساخت وساز در قالب طرح نهضت ملی مسکن می گوید: در این خصوص وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بحث تأسیسات و مصالح به تعاونی ها کمک می نماید و با هلدینگ های مربوطه تفاهم نامه همکاری امضاء کرده است. در این طرح از توان تعاونی های مسکن و عمرانی به عنوان سازنده استفاده می شود و برای این مساله از ادارات کار استانها خواسته شده تا تعاونی هایی که آمادگی دارند اعلام همکاری کنند.

اختصاص زمین تعاونی جهت مشارکت در ساخت مسکن کارگری

شیوه دوم مشارکت تعاونی ها استفاده از زمینهای در اختیار تعاونی ها است که مدیرکل نظارت و ارزیابی بخش تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این زمینه می گوید: تعدادی از تعاونی ها زمین جهت اختصاص به نهضت ملی مسکن دارند که می توانند این زمین ها را برای ساخت مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و از این طریق در ساخت مسکن سهیم شوند.

بر این اساس باتوجه به سیاست های دولت و قانون جهش مسکن با سازمان ملی زمین و مسکن یک تفاهم نامه همکاری امضاء شده تا از این طریق ساخت وساز در طرح نهضت ملی مسکن تسهیل شود. نکته قابل توجه این است که جانمایی زمینهای واحدهای مسکونی تعاونی ها مطلوب بوده و نیازی به زیرساخت های جدید از قبیل آبرسانی، برق یا مسائل دیگر ندارند.

به گفته وی به تعاونی ها اعلام شده که شناسایی زمین در حال انجام می باشد تا میزان و محدوده آن بررسی شود و فهرست تعاونی هایی که آمادگی مشارکت در ساخت نهضت ملی مسکن را دارند به وزارت راه و شهرسازی اعلام می شود.

برابر گزارش ها تا آذر ماه سال قبل بیش از ۴۶۰ هزار کارگر در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده اند که اطلاعاتشان بارگذاری و به معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است.

طبق آمارها بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر کارگر در شهرک های صنعتی مشغول کار هستند و نیاز به تامین مسکن آنها به سبب مشکلاتی که در بحث رفت و آمد و درنوردیدن مسافت طولانی تا محل کار وجود دارد بیش از پیش احساس می شود.

یکی از مزیتهای ساخت مسکن توسط تعاونی ها کاهش هزینه ساخت و سرعت بخشی به ساخت و ساز است. در تعاونی ها نگاه سودآوری حاکم نیست و واحدهایی که توسط تعاونی ها ساخته می شوند برمبنای صورت های مالی تعاونی بوده و سودی از خریداران گرفته نخواهد شد، بدین جهت مسکن با قیمت مناسب و ارزان در اختیار جامعه هدف قرار می گیرد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در حال حاضر موضوع تامین مسکن ارزان به یکی از اشکالات و دغدغه های اساسی کشور تبدیل گشته و کمبود عرضه مسکن از یکسو و افزایش تقاضا از طرف دیگر سبب شده تا قیمت خانه و زمین تا حد زیادی افزایش یابد. به اعتقاد کارشناسان طرح نهضت ملی مسکن می تواند در صورت اجرای موفق تاثیر بسیار زیادی در کنترل قیمت مسکن و خانه دار شدن آحاد مختلف جامعه خصوصاً کارگران و اقشار محروم و کم درآمد داشته باشد و جلوی عرضه مسکن با قیمت های نامتعارف را بگیرد.

منبع: