رئیس اتحادیه مشاوران املاك مركز خراسان شمالی: ۲۰ درصد مشاوران املاک بجنورد متخلف هستند

به گزارش مدیرسا، خراسان شمالی رییس اتحادیه مشاوران املاک مرکز خراسان شمالی اظهار داشت: فعالیت اعضای این اتحادیه مستمرا رصد می شود و بر طبق آمار، مشخص شده است که ۲۰ درصد از آنها متخلف هستند.
امیر آخته در گفت و گو با ایسنا اظهار داشت: هم اکنون حدودا ۸۰۰ مشاور املاک در بجنورد وجود دارد. به عبارتی، به ازای هر ۳۵ خانوار بجنوردی یک دفتر مشاوره معاملات املاک وجود دارد که ۲ برابر استانداردهای موجود است.
وی افزود: طی سال قبل با بازرسی ها و نظارت های انجام شده، مشخص شد ۳۰۰ مشاور املاک در بجنورد بدون پروانه کسب فعالیت می نمایند که به این مساله ورود کردیم و درحال ساماندهی آنها هستیم.
وی ادامه داد: از سال قبل تا کنون ۲۰۰ پروانه کسب برای آنها صادر گردیده است و برای مابقی آنها نیز تا انتهای سال به انجام می رسد تا همه مشاوران املاک بجنورد دارای پروانه کسب بوده و ساماندهی شوند.
آخته اشاره کرد: ۵۰ مورد از مشاوران املاک بجنورد به دلیلهای مختلف همچون افزایش بازرسی ها، فعالیتشان را تعطیل کرده اند و به مشاغل دیگر روی آورده اند.
وی اشاره کرد: سلامت کاری برای ما در این صنف اهمیت بالایی دارد و تخلفات را رصد می نماییم. از طرف دیگر نیز جلسات مختلفی برگزار می نماییم که در قسمتی از آنها از ضرورت انصاف و موضوعات معنوی صحبت می شود تا همکاری ها و همراهی ها با مردم بیش از پیش شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان بجنورد همین طور با اعلان اینکه مشکلات حوزه مسکن ریشه است و با اقدامات سطحی، تغییری ایجاد نمی گردد، اظهار داشت: دولت در قدم اول، ساماندهی مشاوران املاک را با قدرت شروع کرد و این در حالیست که ما این اقدام را در گذشته انجام می دادیم.
وی افزود: از حدود یک ماه گذشته، قراردادهای املاک، پرینتی شده و فرم مشخصی دارد تا قراردادی سفید امضاء منعقد نشود و تبعات آن گریبانگیر مردم نشود.
آخته اشاره کرد: این اقدامات، بسیار عالی است اما ریشه ای نیست و کمک چندانی به مردم نمی نماید. به عنوان مثال باید واحدهای تجاری برای کاهش عطش متقاضیان در مرکز شهر راه اندازی شود. همین طور در سایر نقاط شهری نیز این اقدام در تعداد بالا صورت گیرد تا علاوه بر کاهش قیمت ها، از بار ترافیکی مرکز شهر نیز کاسته شود.
وی درباب نقش مشاوران املاک در افزایش قیمت مسکن نیز اظهار داشت: شاید مشاوران املاک ۲۰ درصد مقصر باشند اما برای در راه افزایش نرخها حرکت نمی کنند. چونکه بیشتر آنها مستاجر هستند و افزایش نرخها درحقیقت به مفهوم افزایش پرداخت اجاره بهای خودشان است.
وی بیان کرد: به نظرم قسمتی از دلیل بالا رفتن نرخها به خاطر خودمان و قالب جامعه است. شاید دوست نداشته باشیم که قیمت های این بازار افزایش یابد اما در ناخودآگاهمان، عطش افزایش قیمت داریم و فکر می نماییم اینطور سرمایه دار می شویم! غافل از آن که بر تورم تاثیر می گذاریم.
رییس اتحادیه مشاوران املاک مرکز خراسان شمالی همین طور اظهار داشت: فعالان این اتحادیه، لطمه خیلی از فضای مجازی می خورند.
وی اظهار داشت: متقاضیان به آسانی آگهی فروش یا اجاره ملک خودرا در فضای مجازی و نرم افزارهای مربوطه بارگذاری می کنند که سبب ضرر و زیان فعالان این صنف شده و باید کنترل شود.

منبع: