مدیرعامل شركت ملی پتروشیمی: امکان صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای را داریم

به گزارش مدیرسا، مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی اظهار داشت: الان صنعت پتروشیمی کشور به خودکفایی رسیده است و آماده صادرات تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی به دیگر کشورها هستیم.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، مرتضی شاهمیرزایی، مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی در حاشیه ای هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با اشاره به اینکه حالا صنعت پتروشیمی بالنده ترین صنعت در صنایع دنیاست و در رتبه اول قرار دارد، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب از ۱.۵ میلیون تن تولید محصولات پتروشیمی به ۹۲ میلیون تن تولید رسیدیم.
وی ضمن اشاره به این که در شروع انقلاب صنعت پتروشیمی ایران کاملا وابسته بود اظهار داشت: امروز برای تولید محصولات پتروشیمی ۱۰۰ در صد بی نیازیم به طوریکه امروز در طراحی و اجرای پروژه و بهره برداری و راه اندازی در خط مقدم دانش روز قرار داریم.
وی اضافه کرد: در حوزه کالا و تجهیزات عمده و ماشین های دوار و سانتریفیوژها تماماً از تولید داخل استفاده می شود و ما آماده هستیم نیاز فنی و مهندسی دیگر کشورها را هم تأمین نماییم.
مدیر عامل شرکت صنایع ملی پتروشیمی با تکیه بر ضرورت بومی سازی کالاهای مورد نیاز صنعت نفت، اظهار داشت: پس از طی یک مسیر ۱۱۰ ساله در صنعت نفت امروز توانسته ایم کاتالیست مورد نیاز را در کشور داخلی سازی نماییم.
وی با اشاره به اینکه پرهیز از خام فروشی و حرکت به سمت زنجیره نهایی در دستور کار ما قرار گرفته است تصریح کرد: سیاست های اتخاذ شده در حوزه سرمایه گذاری منجر به این شد که ده ها میلیارد تومان تفاهمنامه تبدیل به قرارداد شود و بخشی هم در مرحله امضای قرار دارند و به زودی تبدیل به پروژه سرمایه گذاری خواهند شد.
شاهمیرزایی ضمن اشاره به پروژه های صنعت پتروشیمی در برنامه های توسعه اظهار داشت: برای تکمیل زنجیره ارزش، طرح های توسعه ای در دستور کار داریم تا بتوانیم محصولات جدید را در سبد تولیدات خود قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه سال گذشته نیاز صنایع را از راه بورس کالا تأمین کردیم، تصریح کرد: معادل ۱۰ میلیارد دلار انواع محصولات پتروشیمی را از راه سامانه بورس کالا به صنایع عرضه کردیم.
شاهمیرزایی با تاکید بر این که تولید محصولات متنوع مورد نیاز صنایع مختلف در کشور در دستور کار شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، اظهار داشت: بر مبنای بررسی ها، ۶۳ درصد واحدهای صنایع تکمیلی مشکل تأمین سرمایه در گردش داشتند که شرکت ملی صنایع پتروشیمی با استفاده از سیاست فروش اعتباری محصولات به این شرکت ها کمک کرد و ده ها هزار میلیارد تومان از این طریق برای این صنایع تأمین شد.
وی اضافه کرد: بر این اساس، ۲۸ هزار میلیارد تومان محصول پتروشیمی به صورت اعتباری هدیه شرکتهای پتروشیمی بر مبنای تکلیف شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پنج ماه اخیر بوده است که تحول بزرگی را در واحدهای تکمیلی بوجود آورده است.
به گفته وزیر نفت در این راه، صنعت پتروشیمی شاگرد اول صنایع دیگر شد و مقرر است این شیوه در دیگر صنایع الگو شود.
شاهمیرزایی با اشاره به اینکه تکمیل زنجیره ارزش بعنوان برنامه محوری و اصل تخلف ناپذیر در دستور کار قرار دارد و همه بخش ها ملزم برای پیگیری آن هستند، اظهار نمود: باید در همه بخش های صنعت پتروشیمی از کاتالیست، آغازگر و جاذب ها تا کالا و تجهیزات و مراحل بهره برداری برای داشتن صنعتی پویا و چرخه کامل صنعت، خودکفا باشیم.
وی تصریح کرد: برنامه فعالیت در پتروشیمی های فراسرزمینی به جد پیگیری می شود و موفقیت های خوبی در اینباره ثبت شده است. با توسعه روابط با کشورهای همسایه و همسو، دیگر کشورها خواهان تأمین کاتالیست ها و تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز از ایران شده اند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: خاموشی فلرهای اندک در پتروشیمی ها و مدیریت کربن را همچون برنامه های زیست محیطی که در دستور کار است و بیشتر از نیمی از فضای صنعت پتروشیمی به فضای سبز اختصاص داده شده است و پساب ها در مجتمع های پتروشیمی بازیافت و بعنوان آب صنعتی در واحدها استفاده می شود.
شاهمیرزایی در پاسخ به سوالی در خصوص در رابطه با جایگاه صنعت پتروشیمی در منطقه و جهان اظهار نمود: صنعت پتروشیمی ایران ۲۸ درصد ظرفیت پتروشیمی منطقه و ۲.۷ درصد ظرفیت پتروشیمی جهانی را به خود مختص کرده است.
وی با اشاره به اینکه سال قبل صنعت پتروشیمی ایران بالغ بر ۱۶ میلیارد دلار محصول پتروشیمی را به بازارهای جهانی صادر کرده است، اضافه کرد: محصولات عرضه شده به بازارهای جهانی مازاد بر نیاز داخل است، چونکه اولویت صنعت پتروشیمی تأمین نیاز داخلی به منظور تکمیل زنجیره ارزش است.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: سال قبل موفق شدیم ۱۴.۵۵ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما عرضه نماییم، همینطور ۱.۵ میلیارد دلار هم به تأمین کالا و تجهیزاتی که در داخل کشور قادر به تولید آن نبودیم، اختصاص داده شد.
شاهمیرزایی با اشاره به اینکه امکان دارد سال جاری صادرات محصولات پتروشیمی به علت اولویت عرضه اعتباری محصولات به بنگاه های داخلی کاهش پیدا کند، خاطرنشان کرد: ازاین رو درست است که از نظر آماری صادرات محصولات پتروشیمی سال جاری افزایشی نخواهد بود، اما اثر عرضه اعتباری محصولات در تولید صنایع تکمیلی و صادرات آنها نمایان می شود.
وی در زمینه ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی و ظرفیت تولید پلیمر تا پایان دولت سیزدهم اظهار نمود: ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی الان سالانه ۹۲ میلیون تن و تولید واقعی ۷۲ میلیون تن است.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه عملکرد تولید صنعت پتروشیمی با ظرفیت نصب شده به علل گستردگی صنعت پتروشیمی ایران و بروز مشکلاتی همچون تأمین خوراک، برخی نوسانات اقتصادی، تعمیرات اساسی، متفاوت می باشد، اضافه کرد: صنعت پتروشیمی ایران در سال ۱۴۰۰ تولید ۶۵.۴ میلیون تن را ثبت نمود و سال ۱۴۰۱ با ظرفیت نصب شده نزدیک به ۹۰ میلیون تن، ۷۰ میلیون تن تولید واقعی بود که فاصله میان ظرفیت نصب شده و تولید واقعی به علت تعمیرات اساسی، تأمین خوراک در فصل زمستان و درگیر بودن بیشتر از ۲۲ استان کشور با برودت هوا بود.
شاهمیرزایی با اشاره به اینکه الان نزدیک به ۸.۸ میلیون تن انواع پلیمر در کشور تولید می شود، اظهار نمود: بر مبنای برنامه هفتم توسعه مقرر است ظرفیت تولید پلیمر به ۱۹ میلیون تن افزایش یابد که تمام این ظرفیت از جانب بخش خصوصی اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: بر مبنای برنامه ریزی انجام شده تا پایان دولت سیزدهم، ظرفیت تولید پلیمر به ۱۱ میلیون تن می رسد.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پاسخ به پرسشی در خصوص مذاکرات انجام شده با سفرای عربستان و ژاپن در طول برگزاری نمایشگاه ایران پلاست، اظهار نمود: سیاست دولت سیزدهم توسعه دیپلماسی با کشورهای هم پیمان بخصوص کشورهای اسلامی، دوست و همسایه است. ازاین رو پیمان های منطقه ای که در این دولت منعقد شده است می تواند به سرعت در بازارسازی صنعت پتروشیمی ایران مورد استفاده قرار گیرد، ضمن این که به تشویق سرمایه گذارانی می پردازد که تمایل به حضور در ایران دارند.
شاهمیرزایی ضمن اشاره به حضور ۲۰ سفیر در آئین افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست افزود: طی دو روز گذشته سفیر عربستان از نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان تحولات صنعت پتروشیمی قرار گرفت، ضمن این که مذاکرات خوبی میان ایران و طرف عربستانی انجام شد که نتایج آن بزودی مشخص می شود.
وی همینطور به بازدیدهایی که برخی از سفرای اروپایی هم از نمایشگاه ایران پلاست داشتند، اشاره نمود و اضافه کرد: محور مذاکرات انجام شده در خصوص زمینه سازی صادرات محصولات پتروشیمی ایران به این کشورها، تبادل خدمات فنی و مهندسی و صدور کاتالیست ایرانی بوده است.
معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه بازدید سفرا از نمایشگاه ایران پلاست حاکی از اینست که ایجاد فضای ارعاب تحریم ضد ایران دیگر خریداری ندارد، اظهار داشت: دو کشور ایران و عربستان از ظرفیتهای بالایی در قسمت پتروشیمی و نفت برخوردار می باشند و انتظار گسترش روابط دو کشور را داریم، چونکه هر دو کشور از قدرت های منطقه هستند و ما هم یاد گرفتیم دوستانه در کنار یکدیگر باشیم.
شاهمیرزایی در رابطه با همکاری صنعت پتروشیمی ایران با روس ها هم اظهار داشت: ما اعلام نموده ایم سیاست ما اینست که برای هر کشوری که بخواهد برای صنعت پتروشیمی ایران سرمایه بیاورد، فرش قرمز پهن کرده ایم؛ چه عربستانی ها، چینی ها، اروپایی ها یا روس ها باشند. در شرایط کنونی هم نشان دادیم می توانیم با کمک یکدیگر مشکلات هم را رفع نماییم.
وی افزود: ما هم گیرنده خدمات هستیم، هم صادرکننده آن، فعالان صنعت شیمیایی روس هم تمایل به همکاری با ایران دارند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در رابطه با پتروشیمی میانکاله هم اظهار نمود: مجوزی که از ابتدا برای این مجتمع صادر شده بود با عنوان امیرآباد بود نه میانکاله. سازمان محیط زیست باید فرآیندهای در ارتباط با راه اندازی مجتمع را صادر کند و ما بعنوان شرکت ملی صنایع پتروشیمی ملزم هستیم در صورتیکه دیگر مجوزها را دریافت نمایند، تسهیلات لازم را به این مجتمع ها عرضه نماییم.

منبع: