گزارش مدیرسا؛ تأمین ۴۰ میلیارد کیلووات ساعتی برق صنایع از آغاز سال تا تیر ماه

به گزارش مدیرسا، امسال برق تحویلی به صنایع بزرگ افزایش پیدا کرده که آمار و ارقام عرضه شده گواه این مورد هستند و رشد ۶درصدی برق تحویلی به صنایع را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، تأمین برق صنایع یکی از مسائل پر چالشی که مسؤلان در تابستان سالجاری بر آن تاکید داشتند و با تدابیر انجام شده و مدیریت صحیح آنرا پشت سر گذاشتند. همینطور آمار و ارقام عرضه شده از جانب وزارت نیرو گواه این مورد است به صورتی که بر مبنای برنامه های مدیریت مصرف سالجاری مقرر شد تا بیشتر از ۵۸۰ هزار واحد صنعتی که به طور عمده کسب و کارهای کوچک و یا خانگی بودند، بدون هیچ محدودیتی در تابستان سالجاری برق مصرف کنند و شهرک های صنعتی هم در کنار صنایع بزرگ ضمن تعامل با وزارت نیرو و مدیریت زمان مصرف، امکان بیشترین استفاده از برق را به دست آورند.
در ابتدای تابستان وزارت نیرو و صنعت توافقاتی را به امضا رساندند که بر اساس آن به جز صنایع کوچک که بدون محدودیت برق تحویل گرفتند، صنایع فعال در شهرک های صنعتی هم با جا به جایی روز تعطیل خود مشمول مدیریت مصرف برق شوند و در مقابل در ایام جمعه هم برای جبران محدودیت پیش آمده فعال باشند. همینطور محدودیت دریافت برق این صنایع از یک روز در هفته به نصف روز در هفته کاهش یافت تا امکان دریافت برق بیشتر و در نتیجه تولید بیشتر برای آنها فراهم گردد.
اما مسئله صنایع بزرگ کمی متفاوت می باشد و اخیرا ادعاهایی در خصوص ضرر دهی فولادی ها به دلیل قطعی برق مطرح گردیده است مدیرعامل بزرگترین شرکت فولادی ایران در حالی از کاهش ۵۴ درصدی تولید فولاد این شرکت در مرداد نسبت به اردیبهشت ۱۴۰۲ سخن گفته اما بر مبنای تعاملاتی که دو وزارت خانه صمت و نیرو با یکدیگر داشتند مقرر شد تا این صنایع هم ضمن کاهش میزان مصرف برق در زمان اوج بار مصرف در دیگر ساعات بدون محدودیت نسبت به مصرف برق اقدام نمایند. بررسی آمار تحویل برق به صنایع از آغاز سال ۱۴۰۲ تا پایان تیرماه سالجاری نشان داده است که تأمین برق صنایع به مرز ۴۰ میلیارد کیلووات ساعت رسید و از ۳۹ میلیارد ۷۵۶ میلیون کیلووات ساعت گذر کرد.
این در حالی بود که در بازه زمانی یاد شده مصرف برق بخش خانگی به رقم ۲۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون کیلووات ساعت رسید و این یعنی صنایع در این بازه زمانی ۱.۳ برابر بخش خانگی برق مصرف کردند.
بررسی های بیشتر هم نشان داده است در حالیکه در فصل گرم سالهای گذشته در بهترین حالت میزان مصرف بخش صنعت تا ۸۰ درصد میزان مصرف بخش خانگی می رسید، اما سال جاری برای نخستین بار این تناسب تغییر نمود و میزان مصرف برق بخش صنایع به میزان ۲ درصد نسبت به بخش خانگی بیشتر شد و این در شرایطی است که نسبت به مصارف سال قبل خود هم ۸.۲ درصد برق بیشتری دریافت نمودند.
افزایش میزان مصرف بخش صنعت نسبت به بخش خانگی در ماه های گرم سالجاری حالی بود که بعنوان نمونه در نیمه نخست سال ۱۳۹۹ مصرف بخش صنعت ۱.۸ درصد کمتر از بخش خانگی مصرف کرده و در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ هم صنایع ۲.۸ درصد از بخش خانگی کمتر برق دریافت نمودند. همینطور در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ هم تقریبا میزان دریافت بخش صنایع و خانگی برابر بود.
همچنین بر مبنای آماری که اخیرا از جانب شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام شد، میزان برق تحویلی به صنایع انرژی بر کشور در شش ماه ابتدای سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۶.۱ درصد رشد داشت و این عدد نسبت به مدت مشابه سال ۱۴۰۰ هم رشد ۱۹.۲ درصدی را نشان داده است.
با تمامی آمار و ارقام انتشار یافته از جانب وزارت نیرو به نظر نمی رسد که فولادی ها مشکلی چون کاهش ۵۴ درصدی تولید آن هم به دلیل عدم تأمین برق روبرو بوده اند، چون که امسال برق تحویلی به صنایع رشد ۶ درصدی داشته است.

منبع: