افزایش ۱۹ و شش دهم درصدی تامین برق صنایع بزرگ نسبت به تابستان ۱۴۰۰

مدیرسا: طبق برنامه ریزی انجام شده در چهارماه گرم سال ۱۴۰۲ و اجرای آن، ۳۰۰ واحد صنعتی انرژی بر کشور نسبت به سال قبل ۵.۵ درصد و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۹.۶ درصد رشد مصرف برق را تجربه کردند.

به گزارش مدیرسا به نقل از وزارت نیرو، صنعت برق به عنوان یکی از صنایع زیربنایی، تأثیر شایان توجهی بر سایر بخش های صنعتی، کشاورزی و خدماتی دارد بطوریکه رشد اقتصادی کشورها به شدت به صنعت برق وابسته است و به عنوان یکی از اصلی ترین زیربناهای اقتصادی، نقش مهمی در توسعه اقتصادی و رفاه جامعه دارد.
با توجه به اهمیت این مقوله در ادامه پروسه تولید کالا و محصولات و تأثیر انکارناپذیر آن در تولید ناخالص داخلی، می توان اظهار داشت که برق نقش مهمی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشورهای درحال توسعه داشته و ارتباط مستقیمی با توسعه پایدار، رونق و جهش بخش صنعت و تولید در جوامع مختلف دارد.
با این توضیح و با در نظر گرفتن برنامه ریزی منسجم و اثربخش وزارت نیرو در راستای تامین برق مورد نیاز صنایع کشور در تابستان امسال که با همکاری وزارت صمت عملیاتی شد و نیز باتوجه به عوامل تأثیرگذار دیگر بر رشد مصرف برق کشور همچون گرمای بی سابقه دمای هوا در سطح جهان و ایران و انتظار افزایش مصرف برق در بخش خانگی به سبب استفاده بیش از وسایل سرمایشی؛ بمنظور تشریح جزییات تامین برق صنایع در تابستان و نیز برنامه وزارت نیرو برای تامین انرژی مورد نیاز بخش صنعت در ۶ ماه دوم سال با “مصطفی رجبی مشهدی” سخنگوی صنعت برق کشور، اظهار داشت: همانگونه که گفته شده است از ۶۲۰ هزار واحد صنعتی در کشور، ۵۸۰ هزار واحد صنعتی کوچک و کارگاه های صنعتی بدون هیچ نوع محدودیتی به پروسه تولید پرداختند.
وی اضافه کرد: در این بین واحدهای صنعتی واقع در شهرک های صنعتی نیز با برنامه ریزی، تعطیلات هفتگی خودرا در طول ایام هفته تقسیم کردند تا از بار شبکه در یک زمان واحد، کاسته شود و شرایط برای ادامه روند تولید در ۶ روز هفته برای این گروه برقرار شود. با این تفاسیر برای واحدهای صنعتی واقع در شهرک های صنعتی کمتر از ۲۴ ساعت در هفته مدیریت مصرف برق اعمال شد.
رشد ۱۹.۶ درصدی تامین برق صنایع بزرگ و انرژی بر در مقایسه با سال ۱۴۰۰
سخنگوی صنعت برق کشور تصریح کرد: این در حالیست که به برکت مدیریت مصرف برق در بخش صنایع کشور ۳۰۰ واحد صنعتی بزرگ و انرژی بر، نسبت به سال قبل ۵.۵ درصد و در مقایسه با سال ۱۴۰۰ به میزان ۱۹.۶ درصد رشد مصرف برق را تجربه کردند که تأثیر مستقیمی در رشد تولید دارد.
وی اظهار داشت: سهم بخش های مختلف صنعت در میزان رشد تامین برق متفاوت بوده است بطوریکه این آمار در صنایع فلزی همچون آلومینیوم ۹ درصد، صنایع سیمانی ۳.۶ رصد و صنایع فولادی ۱ درصد را نسبت به سال قبل نشان میدهد.
رکوردشکنی تامین برق صنعت در مقابل بخش خانگی
رجبی مشهدی در ادامه صحبت های خود از رکوردشکنی تامین برق صنعت در مقابل بخش خانگی در تابستان امسال سخن به میان آورد و اظهار داشت: بواسطه برنامه ریزی های انجام شده همچون اجرای طرح سراسری پاداش صرفه جویی برای مشترکان خانگی و نیز اجرای طرح مدیریت مصرف بخش صنعت، امسال برای اولین بار در ۳ دهه اخیر، میزان برق مصرفی بخش صنعت نسبت به بخش خانگی پیشی گرفت.
وی با اشاره به رشد تولید صنایع در تابستان امسال، اشاره کرد: دراین زمینه می توان به عرضه صنایع در بورس اشاره نمود که مشاهد می شود عرضه بیش از تقاضا بوده و این امر با ثبات نرخها همراه شده است. برای مثال در سال ۱۴۰۰ در بعضی صنایع ۴۳۳ درصد افزایش قیمت را شاهد بودیم اما امسال به سبب ثبات بازار، نرخها حتی سیر نزولی را تجربه نمود است.
سخنگوی صنعت برق کشور در آخر در پاسخ به سوالی در خصوص تشریح جزییات تامین برق صنایع با گذر از فصل گرم سال و ورود به ۶ ماهه نیمه دوم سال اشاره کرد: بوسیله برنامه ریزی انجام شده با وزارت نفت، هماهنگی های لازم بمنظور تامین انرژی مورد نیاز مخازن نیروگاهی کشور انجام شده و بر این اساس پیش بینی می شود در زمستان بمنظور تامین برق مورد نیاز صنایع با محدودیت و مشکلی مواجه نباشیم.

منبع: