قفقاز صلح نویدبخش گسترش روابط اقتصادی تهران و باکو

به گزارش مدیرسا، وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: قفقاز نوید همکاری ترانزیتی بین ایران و آذربایجان مبتنی بر ابتکار ایران راه و برنامه ریزی برای جهش ترانزیت در کریدور شمال-جنوب و ایجاد کریدور ارس در ایران خواهد بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در دیدار و مذاکره با «الهام علی یف» با تاکید بر اهمیت و ضرورت تقویت و توسعه همکاریهای حمل ونقلی و ترانزیتی در چارچوبی جامع، هدفمند و آینده نگر با عنایت به ابتکار ایران راه، خاطرنشان کرد: ابتکار ترانزیتی «ایران راه» با طرح های کلان جمهوری آذربایجان هم خوانی دارد و می تواند فصل جدیدی از همکاریهای ترانزیتی و لجستیکی را به روی طرفین بگشاید.
وزیر راه و شهرسازی در این نشست تصریح کرد: برنامه جامع ارتقای ترانزیت تا ۱۵ میلیون تن در سال در افق ۲۰۳۰ در تمام شقوق هدف گذاری شده است که برنامه عملیاتی آن باید پیگیری شود.
رئیس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان عنوان کرد: شرایط جدید در منطقه و همراه با صلح می تواند نوید بخش آینده ای روشن در افزایش مبادلات اقتصادی و گسترش روابط باشد. در شرایط جدید صلح آمیز همکاریهای راهبردی دو کشور لازم است گسترش یابد.
وی بیان داشت: در جهت ابتکار «ایران راه» کریدور ارس از آغبند تا جلفا بعنوان مسیر شرق به غرب در ایران عملیاتی و اجرایی می شود.
بذرپاش با یادآوری بیانیه سه جانبه ایران- جمهوری آذربایجان- روسیه در سپتامبر ۲۰۲۲ (شهریور ۱۴۰۱) معروف به بیانیه باکو در مورد توسعه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال- جنوب از این توافق بعنوان الگویی جامع، هدفمند و آینده نگر یاد کرد و اظهار داشت: این بیانیه در برگیرنده زمینه های ضروری و کلیدی قابل توجهی برای اقدامات ظرفیت ساز، پیش برنده و تحولی طرف ها در جهت توسعه همکاریهای همه جانبه، و نه محدود به کریدور شمال-جنوب، است.
وی افزود: در این خصوص جمهوری اسلامی ایران اعلام آمادگی می کند با عنایت به نشست سه جانبه ایران-هند-روسیه (۱۴ تیر ۱۴۰۲ – ۵جولای ۲۰۲۳) در تهران، نشست کشورهای عضو کریدور شمال-جنوب را در تهران برگزار کند.
رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان بیان نمود: در برنامه پنج ساله آتی توسعه کشورمان، رشد ترانزیت و تحول در لجستیک و شاخصهای عملکردی آن اهمیت ویژه ای دارد که این، فرصت ارزشمندی برای گسترش روابط دو کشور است.
بذرپاش در قسمت دیگری از سخنانش خواهان آبگیری سد «خداآفرین» بر روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان و در ۲۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهر تبریز میان پل خداآفرین و روستای «ساریجالو» شد.
وی بر ارتقای سوآپ نفت و گاز با همکاری ترکمنستان تاکید نمود.
وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به آمادگی ایران برای تسهیل سرمایه گذاری و حضور تجار و بازرگانان در ایران، بر تشکیل کارگروه شناسایی موانع موجود در روابط اقتصادی دو کشور، رفع موانع مبادلات بانکی، اعلام آمادگی برای همکاریهای بیشتر در قسمت نفت و گاز و گردشگری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و راه اندازی شهرک های صنعتی، احیای بازارچه مرزی آستارا و راه اندازی مشترک سدها تاکید نمود.
رئیس کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در این مذاکره به مبحث حمل و نقل پروژه آستارا- آستارا، راه اندازی پل آغبند، تسهیل تردد ناوگان ایرانی در آذربایجان و ضرورت توسعه همکاریهای در حوزه کشتی های رو-رو در دریای خزر هم پرداخت.

منبع: