هفته ای كه در راه و شهرسازی گذشت؛ از تهدید هواپیمایی ایران ایر تا افتتاح ابر پروژه آزادراهی ایران

به گزارش مدیرسا، بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی(ره) و اعلام مسیر هواپیمایی ایران ایر اخطار امنیتی دریافت کرد اما مسافران سالم رسیدند و اَبَر پروژه ای که پس از۱۳سال توسط رئیس جمهور امروز افتتاح می گردد.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، آزاد راه شیراز _ اصفهان به طول ۳۷۰ کیلومتر بخشی مهم از کریدور آزادراهی شمال – جنوب است که نقش هدایت ترانزیت را از مرکز کشور به سمت جنوب و بالعکس بر عهده دارد. در طرح اولیه این آزاد راه ۶ قطعه پیشبینی شده بود و مدتی بعد به درخواست استان فارس برای اتصال به کلان شهر شیراز هفتمین قطعه هم تعریف شد. هم اکنون با شش قطعه اولیه این طرح بزرگ ملی که نتیجه تلاش سه دولت است؛ تنها یک روز تا افتتاح آزاد راه شیراز_ اصفهان باقی مانده، افتتاح اَبَرپروژه ای که بعد از ۱۳ سال انتظار مقرر است با حضور رئیس جمهور به صورت رسمی به بهره برداری برسد. دولت باید در مورد قیمت مصالح ساختمانی تدابیر جدی کند اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که قیمت مسکن در بازار کاهشی شده است، اظهار داشت: قیمت مسکن در بازار کاسته شده است البته نه به اندازه ای که مدنظر است و اگر تأمین مسکن به این برنامه ها اضافه شود که بخشی از آن به ساخت مسکن، بافت فرسوده، پروژه های خود مالکی برمی گردد، هم ترازی صورت گیرد به نظر می آید بازار مسکن در آینده جهش قیمت نخواهد داشت. عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه تصریح کرد: به نظر می آید بازار مسکن رو به تعادل و بهتر شدن حرکت می کند البته با اقدامات وزارت راه و شهرسازی در حوزه نظارت بر خانه های خالی و بررسی روند مشاوران املاک و همینطور سایت های منتشر کننده آگهی های املاک و… به نظرم بازار مسکن به سمت متعادل شدن پیش می رود. وی اظهار داشت: در بحث اجرای و ساخت و ساز مسکن برنامه های جدی در پیش دارد. چونکه در دولت پیشین جلساتی در مورد تأمین مسکن مورد نیاز کشور برگزاری نشد اما در دولت سیزدهم شخص رئیس جمهور هم به این مورد ورود کرده و هر ماه جلسه ای برای رفع مشکلات و موانع تولید مسکن با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزاری می کند. این مقام مسئول تصریح کرد: اگر صنعت ساخت و ساز در کشور رونق پیدا کند اساسا شاهد پیشرفت در حوزه اشتغال خواهیم بود و طی مدت اخیر قیمت زمین و مسکن وارد رکود شده و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداشتیم و کنترل قیمت بازار مسکن در دستور کار قرار دارد. توضیحات سخنگوی ایران ایر در مورد تهدید هوایی پرواز ۷۲۳
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، حسام قربانعلی، سخنگوی هواپیمایی ایران ایر در رابطه با تهدید بمب گذاری در هواپیمای ایران ایر در هامبورگ اظهار داشت: در پرواز عصر امروز به شماره ۷۲۳ جمهوری اسلامی ایران از فرودگاه حضرت امام به سمت فرودگاه هامبورگ بعد از برخاستن و اعلام مسیر، در آسمان کشور اسلواکی یک اخطار امنیتی دریافت کرد.
وی اضافه کرد: هواپیما مسیر خویش را به سمت فرودگاه هامبورگ ادامه داد و نهایتا با پرواز بر فراز لهستان و کاهش ارتفاع در حداقل زمان ممکن با اسکورت دو فروند هواپیما اتحادیه اروپا در نهایت در فرودگاه هامبورگ به زمین نشست.
سخنگوی هواپیمایی ایران ایر خاطرنشان کرد: بعد از نشستن هواپیما به منطقه ای ایمن هدایت شد و تمام مسافران با سلامت کامل در فرودگاه مقصد پیاده شدند. امضای نخستین قرارداد برای ساخت واحدهای مسکونی اقتصادی به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، خشایار باقرپور مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران در نشست خبری ضمن اشاره به این که مسکن های اقتصادی نیاز کشور است، اظهار داشت: بخشی از آمارها را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم قشر جامعه جوانان که در شرف ازدواج هستند به صورت ویژه ای صدمه می بینند. میانگین سن ازدواج در مردان به ۳۰ سال رسیده و در استانهای تهران و البرز حتی از این عدد هم بیشتر است که بعد از بررسی های صورت گرفت یکی از اصلی ترین دلایلی که سبب این اتفاق می شود، بحث تأمین مسکن می باشد. مدیرعامل اتحادیه تعاونی های عمرانی تهران در ادامه تصریح کرد: در تورم قیمت مسکن، یک جوان یا زوج جوان حتی اگر هر دو نفر هم شاغل باشند تأمین و حفظ مسکن برایشان کار ساده ای نیست. بیشتر از ۲ سال ما مدلهای مختلفی از مسکن را مورد بررسی قرار دادیم تا به طرحی برسیم که زوج جوان به صورت مالک بتوانند زندگی مشترک خویش را آغاز کنند. وی اظهار داشت: نخستین قرارداد برای ساخت مسکن اقتصادی را منعقد می نماییم و زمین مناسب برای ساخت ۲۰ هزار واحد تأمین شده است. دو مانع تحقق وعده ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، بیشتر از دو سال از وعده ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکن می گذرد و تا به امروز برپایه آمار بیشتر از یک میلیون و ۷۶۰ هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن در مرحله ساخت قرار دارد و هنوز واحدی تحویل متقاضیان نشده است. به قول مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی همینطور ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر از گذشته باقی مانده بود که دولت سیزدهم عملیات تکمیل این واحدها را هم شروع کرده است. با این وجود تحقق وعده ساخت ۴ میلیون مسکن در هاله ای از ابهام به سر می برد. وزیر راه و شهرسازی از کمبود منابع مالی در جهت اجرای قانون نهضت ملی مسکن اطلاع داده و می گوید: یکی از اشکالات اجرای طرح نهضت ملی مسکن تخصیص منابع مالی بود که مجوزی از جانب رهبر معظم انقلاب دریافت کردیم تا از ظرفیتهای موجود تهاتر نفت و صندوق ملی در این خصوص استفاده نماییم.
وزیر راه و شهرسازی اعتقاد دارد رقم ۲ میلیارد دلار از محل تهاتر نفت و منابع صندوق ملی تخصیص پیدا می کند و با موافقت و اجرای این مجوز با تزریق منابع مالی به پروژه ای نهضت ملی مسکن جانی باردیگر گرفت و الان در مرحله پیمودن روند اداری است. جلسات بی نتیجه با وزرای مسکن به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، جمشید برزگر رئیس کانون انبوه سازان مسکن و ساختمان در بیستمین اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان های ایران، اظهار داشت: طی دو سال دولت سیزدهم دو جلسه با دو وزیر داشتیم و جلساتی که بیشتر از ۳ ساعت طول کشید و پیشنهادات ما به کارشناسان ارجاع شد این یعنی هیچ نتیجه ای از جلسات نمی توان گرفت. وی اظهار داشت: تنها زمانی موفق می شویم که به فعالان حوزه ساخت و ساز مسکن یعنی انبوه سازان اعتماد نماییم و تنها چاره اجرا و دستیابی به اهداف ریاست جمهوری برای ساخت یک میلیون مسکن توافق و امضای تفاهمنامه با انبوه سازان است. در این صورت شعارهای دولت سیزدهم در حوزه مسکن به سر انجام می رسد. رئیس کانون انبوه سازان تصریح کرد: یکی از اشکالات ما عدم توجه به قوانین و مقررات است. بعنوان نمونه مصوبه هیئت وزیران سال ۱۳۷۵ برای انجمن های استانی انبوه سازی هنوز اجرا نشده است. کنترل تورم منوط به کنترل قیمت مسکن است به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، بابک نگاهداری در اجلاس سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران، اظهار داشت: اگر مروری در مورد بخش مسکن از آغاز سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۲ داشته باشیم اساسا بزرگ ترین موج افزایش قیمت مسکن در این بازه زمانی رخ داده و طی ۵ سال قبل شاهد افزایش ۱۰ برابری در بازار مسکن بودیم. وی ادامه داد: قیمت مسکن اصلی ترین هزینه سبد خانوار است و اگر نتوانیم تورم قیمت مسکن را کنترل نماییم اساسا تلاشهای دولت برای مهار تورم در زندگی مردم تأثیری نخواهد داشت. با توجه با تأکیدات رهبری معظم انقلاب در دیداری که اخیراً با دولت سیزدهم داشت مبنی براینکه مبحث مسکن بحث جدی در کشور است و دولت باید اهتمام جدی در این خصوص داشته باشید. ساخت و ساز افقی میانبر تحقق وعده ۴ میلیونی
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر پس از گذشت نیمی از عمر دولت سیزدهم فقط ۵۰۰ هزار واحد ساخته شده که این عدد به معنای تحقق تنها یک چهارم از وعده دولت سیزدهم است. این عملکرد ضعیف در حالی اتفاق افتاده است، که دائماً در حوزه ساخت مسکن شاهد عرضه طرحی برای باز شدن این گره هستیم یک مرتبه بحث از خروج سیمان و فولاد از بورس می شود، بار دیگر خبر فروش متری خانه تکذیب و تأیید می شود و بار دیگر تقصیرات به گردن بانکها می افتد.
فارغ از نگاه کارشناسی به این طرح ها، این اقدامات یک پیام مهم را مخابره می کند آن هم این که علیرغم دغدغه سیاست گذاران برای حل معضل مسکن، این اقدامات به علت وجود موانعی نمی تواند مسئله مسکن را حل کند. اما این موانع چیست و دولت برای برون رفت از این دور باطل و تحقق وعده چهار میلیونی مسکن چه باید بکند؟ پول، مهم ترین عنصر در جهش تولید مسکن؛ کم کاری بانکها مشهود است به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، کند بودن روند پرداخت تسهیلات بانکی یکی از موانع جدی بر سر راه نهضت ملی مسکن است؛ تمایل بانکها بیشتر به این سمت است که تسهیلات خویش را برای خرید، تجارت و یا مشارکت که دوره بازپرداخت آن بلندمدت نیست پرداخت کنند و خیلی به طرح های بلندمدت مانند مسکن تمایلی ندارند. این در شرایطی است که قانون جهش تولید مسکن، بانکها را مکلف کرده که حداقل ۲۰ درصد از کل تسهیلات خویش را به نهضت ملی مسکن اختصاص بدهند، اما به بهانه های مختلف همچون نداشتن اعتبار امروز این رقم حتی ۵ درصد هم نیست؛ قانون گذار اعلام نموده است بانکها اگر برخلاف این قانون و وظیفه عمل کنند باید جریمه شوند ولی همانطور که گفته شد دو سال است که دولت هیچ بانکی را در این خصوص جریمه نکرده است و عملاً بانکها هم تلاش می کنند که پول را در نزد خود نگه دارند. بانکها یکی از نهادهایی هستند که می توانند در فرایند ساخت و سازهای حمایتی با عرضه تسهیلات نقشی تعیین کننده داشته باشند، در این خصوص دولت سیزدهم هم از همان ابتدا بانکها را موظف کرد که ۲۰ درصد از منابع خویش را برای پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن اختصاص بدهند. کم کاری بانکها در پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن باعث شد که بخشی از منابع این طرح در چارچوب تسهیلات باید تأمین شود و عدم التزام بانکها سبب شده تا شاهد وقفه در اجرای این ابر پروژه دولت سیزدهم در کشور باشیم و البته این مدارا کردن دولت با بانکهای باعث ضرر به حوزه ساخت و ساز کشور شده است چونکه که سرعت ساخت و ساز در کشور کند پیش رود. توافق ایران و جمهوری آذربایجان برای راه اندازی کریدور ریلی ارس صورت جلسه اجرایی عبور مسیر ریلی از خاک ایران در راه اندازی کریدور ریلی ارس به امضا رسید که بر مبنای آن، پلی برای خط آهن بر روی رود ارس با سرمایه گذاری طرف آذربایجانی ساخته خواهد شد. این پل به موازات پل آغبند که مسیر خودرویی بر روی رود ارس است، احداث می شود. مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در نشست رؤسای کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان در باکو ضمن اشاره به ساخت خط ریلی بر روی رودخانه ارس اظهار داشت: توافق کلی در آستارا انجام و یادداشت تفاهم نوشته شده، اگر طرفی آذربایجانی آمادگی داشته باشد می توانیم طی امروز و فردا تفاهمنامه را امضا نماییم و یک مرحله به انعقاد قرارداد نزدیک شویم. وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: در این صورت عملیات طراحی بخش ریلی هم می تواند به موازات جاده ای شروع شود.