معاون وزیر صمت خبر داد؛ واردات ۶۰ هزار خودرو تا انتهای سال

به گزارش مدیرسا، معاون وزیر صمت ضمن اشاره به واردات خودرو های برقی از آبان، اظهار داشت: از نظر وزارت صمت واردات حداقل ۶۰ هزار خودرو تا آخر سال امکان پذیر است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، مهدی ضیغمی امروز در حاشیه مراسم بیست و هفتمین سالروز ملی صادرات در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه عرضه خودرو های وارداتی در هفته گذشته انجام شد، اظهار داشت: این هفته نیز عرضه بعدی واردات خودرو به انجام می رسد. تمرکز ما در این مرحله از عرضه، عرضه خودرو های موجود در ایران است.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: هفته قبل ۲ هزار خودرو وارداتی در سامانه ارائه شد، در هفته جاری نیز احیانا ۲ هزار خودرو عرضه می شود که البته از آنجائیکه خیلی از خودرو ها رزو دارد و پس افرادی که در سامانه خودرو انتخاب می کنند در رزو می مانند تا ظرف ماه آتی خودرو های ثبت سفارش شده که روی آب است به کشور برسد و تحویل متقاضیان شود.
تحویل خودرو های وارداتی به ۳۱ هزار نفر تا دی
معاون وزیر صمت تصریح کرد: هفته گذشته عرضه خودرو های وارداتی در سامانه انجام شد و در هفته جاری نیز فایل ثبت نامی ها به دست شرکت های وارد کننده می رسد. پس بعد از این مرحله پیامک واریز وجه بصورت علی الحساب (حداقل نیمی از وجه خرید خودرو) به متقاضیان ارسال می شود تا آن زمان که قیمت قطعی خودرو ها مشخص شود.
ضیغمی اشاره کرد: بعد از اعلام قیمت قطعی، شرکتها می توانند ظرف یک ماه، ضمن ارسال دعوت نامه کل وجه خرید خودرو را دریافت نمایند و خودرو را نیز کمتر از یک ماه تحویل دهند.
وی اضافه کرد: پروسه ثبت سفارش شرکتها در کارخانه های اصلی انجام شده است و امیدواریم که برمبنای تعهدی که داده ایم تا پایان آذرماه و یا حداکثر دی ماه عرضه را برای ۳۱ هزار نفر متقاضی خرید خودرو که ثبت نام کرده اند کامل نماییم، بااینکه روند واردات کماکان ادامه خواهد داشت.
واردات خودرو های برقی از آبان
معاون وزیر صمت افزود: ضمن این که واردات خودرو های برقی نیز از آبان ماه شروع می شود و بعد از آن که عرضه خودرو های برقی وارداتی به تاکسیرانی به پایان رسید می توان برای عرضه خودرو های برقی عمومی نیز اقدام نمود.
امکان واردات ۶۰ هزار خودرو تا پایان سال
ضیغمی افزود: برنامه ریزی برای واردات خودرو با شرکتها است و از نظر ما واردات خودرو برای شرکتها تا ۶۰ هزار دستگاه تا انتهای سال ممکنست ضمن این که شرکتها تا ۳۵ تا ۴۰ هزار خودرو درخواست خرید داشته اند و بصورت خرد ارزشان را برای واردات دریافت می کنند و بیش از ۲۰۰ میلیون یورو تا حالا ارز اختصاص داده ایم و انشا الله اختصاص ارز نیز تسهیل می شود.
استفاده از ارز خشکبار برای واردتا خودرو و موبایل
وی درباب صادرات غیرنفتی نیز اظهار داشت: موضوع کاهش ارزش جهانی در عرصه پتروشیمی و نفت موجب شد با وجود رشد بسیار عالی صادرات به لحاظ وزنی گرفتار کاهش صادرات به لحاظ ارزش شود؛ در ۶ ماهه ابتدای امسال ۲۴ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار صادرات داشتیم که حدود ۶۰۰ میلیون دلار کمتر از صادرات ۶ ماهه ابتدای سال قبل است در صورتیکه اگر روند صادرات مطابق با ارزش صادرات سال قبل پیش می روفت صادرات امسال به لحاظ ارزشی بیش از رقم مذکور بود.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: البته در ماه ششم وضعیت صادرات بهتر شد نسبت به ۵ ماهه اول بهتر شد و پس با روند صادراتی که شروع شده پیش بینی می شود صادرات غیرنفتی امسال نسبت به سال قبل افزایش یابد اما عوامل منطقه ای و مباحثی که درباب عوارض صادرات در داخل تعیین می شود بر روی صادرات تأثیرگذار است. اما امیدواریم با اصلاحاتی که صورت می گیرد و بهره گیری از مشوق ها به رکورد صادرات سال قبل برسیم و حتی افزایش داشته باشم.
وی اظهار داشت: ارز صادرات خشکبار مانند ارز حاصل از صادرات محصولات غیر می توان برای واردات خودرو و قطعات خودرو استفاده گردد و حتی برای واردات موبایل بالای ۶۰۰ دلار نیز می تواند استفاده گردد.

منبع: