در گفت وگو با مدیرسا مطرح شد؛ توسعه سواحل مکران نیازمند بودجه

به گزارش مدیرسا، معاون اجرائی و نظارت عملیاتی دبیرخانه سواحل مکران اظهار داشت: ما معتقدیم با بودجه محدود دولت و گستردگی نیاز کشور، امکان آبادانی سریع در منطقه مکران فراهم نخواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، توسعه سواحل مکران کلید واژه ای بود که اولین بار از طرف مقام معظم رهبری اعلام شد، توجه به اقتصاد دریا محور و توسعه شرق و جنوب شرق کشور در این مساله دنبال می شود.
طبق لایحه برنامه هفتم توسعه مقرر است سهم اقتصاد دریا از تولید ناخالص داخلی از ۲ درصد به ۶ درصد افزایش پیدا کند و یکی از لوازم آن سرمایه گذاری در پس کرانه های سواحل مکران از نظر ایجاد بنادر بزرگ، راه های مواصلاتی جاده، ریل و حتی فرودگاه و خطوط دریایی، ایجاد زیرساخت های کشاورزی، گردشگری، شیلاتی و تجاری باید مدنظر قرار گیرد.
توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی از سالهای قبل مورد تاکید فرمانده کل قوا بوده است، در بحث اقتدار دریایی ارتش جمهوری اسلامی اقدامات خوبی انجام داده است به شکلی که امروز در آب های آزاد جهان حضور داریم و امنیت را در حوزه دریاها و اقیانوس ها فراهم گشته است.
علی طالبی معاون اجرائی و نظارت عملیاتی دبیرخانه سواحل مکران‏ در‬ گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به یک فوریتی بودن لایحه اساسنامه توسعه سواحل مکران به این که حداقل طی یک ماه آتی با تصویب مجلس سازمان توسعه سواحل مکران تأسیس خواهد شد، اظهار داشت: مقدمه پیشرفت و توسعه داشتن سازوکار و بستر مناسب برای برنامه ریزی، اجرا و نظارت است اقدامات جزیره ای بدون هدف و برنامه مسیری است که این چند سال دبیرخانه توسعه سواحل مکران رفته است و نتیجه قابل قبول نگرفته است در سال ۱۳۹۵ مصوبه قانونی در مجلس شورای اسلامی مطرح می شود در قالب ماده ۶۸ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور تکلیف می شود سازمانی برای توسعه سواحل مکران با شخصیت شرکتی که تمام اختیارات و اقتدارها، برای مدیریت یکپارچه در منطقه را در اختیار داشته باشد تأسیس شود. البته این سازمان باید از گذشته شکل می گرفت که اگر این اتفاق می افتاد مسیر توسعه تا به امروز هموارتر پیش می رفت. همچنان که مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان درباب عقب ماندگی بیست ساله در اجرای ماموریت ها و وظایف در سیستان و بلوچستان و شرق کشور را فرمودند.
وی اظهار داشت: بخش پایانی ماده ۶۸ قانون اشعار می دارد که ۴ ماه بعد از ابلاغ این قانون اساسنامه ای توسط دولت تهیه و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. این روند در سال ۱۳۹۵ به اجرا نمی رسد و بعد از گذشت حدود ۷ سال از آن با تلاش دبیرخانه توسعه سواحل مکران ضمن تهیه اساسنامه و بررسی در کمیسیون های دولت و هیأت محترم دولت به دست مجلس شورای اسلامی رسیده و بعد از پیگیری ها در انتظار بررسی نهایی کمیسیون اقتصادی مجلس هستیم تا بعد از آن در صحن مجلس شورای اسلامی امید می رود با نظر مثبت نمایندگان محترم به تصویب برسد و امیدواریم طی یک ماه آتی امکان ایجاد سازمانی پویا و قدرتمند و توسعه محور برای ظهور اقدامات مؤثر در سواحل مکران فراهم شود.
این مسئول در ادامه اشاره کرد: این سازمان تنها در صورتی می تواند با قدرت به کار خود ادامه دهد که تمام دستگاهها و مردم و عواملی که در این جهت دخیل هستند به نحو شایسته به کمک بیایند، به فعالیت خود ادامه دهند و از طرف دیگر بتواند از ظرفیت و مشارکت مردم بهره مند شود تا جمعیت حاضر در منطقه ماندگار و مولد بماند. یکی از وظایف سازمان، مطالبه گری از دستگاه هایی که در زیرساخت های توسعه سواحل مکران فعالیت داشتند و دارند مانند راه آهن، جاده، بندر، بهداشت، انرژی و آموزشی خواهد بود. امیدواریم دستگاه های متولی بنا به وظایف قانونی خود به پای کار خواهند آمد و توسعه سرعت بیشتری خواهد گرفت.
طالبی در ادامه اشاره کرد: البته در عرصه توسعه روبنایی و بارگذاری های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و … در سواحل مکران باتوجه به اصل ۴۴ قانون اساسی بخش مهم از توجهات به بخش خصوصی است که باید از ظرفیت ها و سرمایه گذاری درون و برون کشور استفاده حداکثری شود. ما معتقدیم با بودجه محدود دولت و گستردگی نیاز کشور امکان آبادانی سریع در منطقه مکران فراهم نخواهد شد.
معاون اجرائی و نظارت عملیاتی دبیرخانه سواحل مکران در ادامه اشاره کرد: توسعه سواحل مکران یک تکلیف قانونی و شرعی است که باید به مرحله اجرا و عملیات برسد. سابقه طرح توسعه سواحل مکران به سال ۱۳۸۷ و تأکیدات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بازمی گردد. البته باید توجه داشت به نسبت همسایگان، ایران در منطقه سواحل مکران از ظرفیت ها و مزیت های بالایی در عرصه اقتصادی مانند دریا، شیلات، حمل و نقل دریایی و… کشاورزی، صنایع، معادن و پتروشیمی برخوردارست که باید نهایت استفاده از ظرفیت ها و مزیت های موجود به نفع و کشور بشود.
وی در ادامه اشاره کرد: در عرصه اقتصاد دریا به رغم ظرفیتهای موجود فعالیت و بهره کافی را نداشتیم نه فرهنگ دریایی آموزش داده شده، نه اقتصاد دریا فعال گردیده است و سواحل مکران را باید برمبنای توجه به توانایی و ظرفیتهای ذاتی منطقه احیا نماییم. معتقدیم امروزه در توسعه سواحل مکران به آن چه مد نظر مقام معظم رهبری و خواست مردم منطقه است، نرسیدیم و برای جبران عقب افتادگی باید همت و تلاشمان مضاعف نماییم.
این کارشناس سواحل مکران اضافه کرد: در ایران زمانی که از کلمه توسعه استفاده می شود عده ای این کلمه را ایجاد صنایع بزرگ مانند فولاد و پتروشیمی تصور می کنند که باید گفت در این سازمان علاوه بر موارد ذکر شده توسعه در این سواحل را همراه با توسعه فرهنگی، اجتماعی و زیست بوم اجتماعی و اقتصادی مردم در دیگر مزیت های منطقه مانند کشاورزی، گردشگری و… طراحی شده است در کنار ایجاد صنایع بزرگ افزایش ظرفیت گردشگری و کشاورزی و صنایع تبدیلی و بسته بندی حمل و نقل بری و بحری هر آن چه به زیست مردم دخیل باشد، در بحث توسعه اتفاق خواهد افتاد.
طالبی اشاره کرد: در سواحل مکران باید صنعت گردشگری توسعه پیدا کند. حضور توریست نیاز به ایجاد تعدادی از زیرساخت ها دارد مانند زیرساخت جاده ای، هوایی، ریلی… البته در کنار ایجاد زیرساخت ها باید به ایجاد روبناها نیز توجه کرد مانند هتل، امکانات رفاهی، مراکز تجاری و تفریحی داشت
وی اظهار داشت: قسمتی از بودجه ۱۴۰۲ را به ساخت کریدورهای ساحلی اختصاص دادیم و ممکنست سبب افزایش ظرفیت گردشگری می شود و همین طور سبب تسهیل پروسه زندگی و زیست بوم مردم منطقه خواهد شد. در سواحل مکران به مباحث کشاورزی و شیلات توجه ویژه ای شده و میوه های گرمسیری در تمام فصول سال رشد می کنند، میگو و ماهی در قفس جز بالاترین شیلات کل منطقه شمرده می شود.
معاون اجرائی و نظارت عملیاتی دبیرخانه سواحل مکران درباب توسعه فولاد و پتروشیمی، اضافه کرد: در پهلوهای چابهار و کوه مبارک که نسبت به این دو پهلو نگاه توسعه صنعتی داریم. قسمتی از پتروپالایشگاه و فولاد حدود ۳۵ الی ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و دو مورد دیگر در مرحله پیشرفت ۶۰ درصدی هستند که گمان می نماییم در سال ۱۴۰۳ یک الی دو پروژه به نتیجه مطلوب خواهد رسید.
وی درباب تامین واحدهای مسکونی در سواحل مکران با کمک شرکت مادر شهرهای جدید، اشاره کرد: طی روزهای اخیر با مدیرعامل شهرهای جدید در امتداد تامین واحدهای مسکونی برای شهر تیس صحبت های مثبتی شد و قسمتی از پروژه شروع شده و وضعیت شهر مکران نیز طی جلساتی که در ایام آتی برگزاری می شود مشخص خواهد شد. واحدهای که بنا است در شهر تیس و مکران ساخته شود بطور قطع شهرهای هوشمندی که از همه لحاظ هوشمند است خواهد بود.

منبع: