کاربرد ویژه هوش مصنوعی در حل مسائل پیچیده شبکه برق

به گزارش مدیرسا، سخنگوی صنعت برق اظهار داشت: هوش مصنوعی در حل مسائل پیچیده بهره برداری، برنامه ریزی شبکه برق، تشخیص و پیش بینی حملات سایبری کاربرد بسیاری دارد.

به گزارش مدیرسا به نقل از وزارت نیرو، مصطفی رجبی مشهدی در اولین جلسه از سلسله نشست های مشترک مجمع قدرت بخش ایران IEEE و شرکت مدیریت شبکه برق ایران با عنوان کاربردهای هوش مصنوعی در شبکه های قدرت مدرن، ضمن اشاره به مأموریت های شرکت مدیریت شبکه برق ایران اظهار داشت: راهبری و پایش شبکه برق کشور مأموریت اصلی این شرکت است که شامل راهبری ۶۰۰ ایستگاه نیروگاه و پست های انتقال برای تأمین برق پایدار می باشد.
وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مأموریت های مدیریت شبکه هماهنگی اجرای عملیات بازار عمده فروشی و هماهنگی معاملات خارج از بازار است اظهار داشت: مدیریت اطلاعات و داده ها و مخابرات صنعت برق که شامل حدود ۳۳ هزار کیلومتر فیبر نوری است و بهره برداری از این شبکه از دیگر مأموریت های مدیریت شبکه است.
رجبی مشهدی خاطرنشان کرد: در حوزه های محافظت از این سیستم ها، مدیریت بار و انرژی بخصوص در سمت مشترکان عمده به عهده مدیریت شبکه برق می باشد و همینطور در هر عملیاتی اگر تجهیزی بخواهد برق دار شود باید به شبکه سراسری برق کشور متصل شود تا بتواند با برنامه ریزی میان مدت، کوتاه مدت یا دراز مدت در شبکه به صورت پایدار باقی بماند.
وی افزود: کاربردهای هوش مصنوعی در بهره برداری از سیستم قدرت، در حل مسائل پیچیده بهره برداری و برنامه ریزی شبکه، تشخیص و پیشبینی حملات سایبری، پیشبینی بار و مؤلفه های آن، سوخت تحویلی، ذخایر آبی و تولید منابع تجدید پذیر، پیشبینی قیمت بازار برق، بورس انرژی و رفتار بازیگران، نظارت زمان واقعی، تحلیل رفتار سیستم قدرت و پیش گیری از شرایط غیر طبیعی و استفاده از ابزار است.
وی ضمن اشاره به تجارب به کارگیری هوش مصنوعی در صنعت برق، اظهار داشت: تجربه ای در شرکت برق منطقه ای هرمزگان در مورد سیستم اخطار سرقت از دکل های انتقال برق داشتیم و همینطور تجربیاتی در شرکتهای برق منطقه ای مازندران، گلستان، باختر، آذربایجان، سمنان، توزیع شیراز و البرز و توزیع استان مرکزی داشتیم.
سخنگوی صنعت برق ضمن تاکید بر مبحث شرایط ناترازی و محدودیت هایی که شبکه برق ایران هم اکنون با آنها مواجه می باشد، اظهار داشت: به صورت جدی به دنبال حل این مشکلات هستیم و از عرضه پیشنهادات مناسب در جهت حل این مسائل استقبال می نماییم.
محمد شاهیده پور عضو هیأت علمی دانشگاه ایلینوی آمریکا، موضوعی با عنوان مروری بر کاربردهای هوش مصنوعی در سیستم های قدرت را بیان کرد و جمشید آقایی عضو هیأت علمی دانشگاه کوئینزلند استرالیا به مبحث هوش مصنوعی در پیشبینی و پاسخ گویی بار پرداخت.
در این نشست گئورک باباملک قره پتیان، رئیس مجمع قدرت بخش ایران IEEE، مصطفی پرنیانی، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف، مجید صنایع پسند، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، مهدی علیاری، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، تورج امرایی، عضو هیأت علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و حمیدرضا بقایی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس حضور داشتند.

منبع: