صدور هشدار نارنجی به کشاورزان ۱۰ استان

مدیرسا: سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد و نارنجی فعالیت سامانه بارشی از طغیان رودخانه ها، سیلاب ناگهانی، آب گرفتگی معابر و خسارت به کشاورزان در ۱۰ استان آگاهی داد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، بر طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، امروز و فردا پنجشنبه در شمال غرب، سواحل دریای خزر، شمال شرق، استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز شامل قزوین، البرز، تهران، سمنان، دامنه ها و ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی، برخی مناطق فارس، کرمان، مرکز و شرق کشور رگبار، رعدوبرق، کاهش نسبی دما، وزش باد شدید موقتی و در مناطق مستعد گردوخاک روی می دهد.
شدت بارش های روز پنجشنبه برای استانهای مازندران و خراسان رضوی بوده و در این روز کاهش محسوس دما برای شمال شرق خصوصاً خراسان رضوی پیش بینی شده است.
روز جمعه برای شمال غرب، سواحل دریای خزر، برخی مناطق شمال شرق، ارتفاعات البرز رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود.
شنبه هفته آتی در بیشتر مناطق کشور جو آرام همراه با افزایش نسبی دما پیش بینی می شود. یکشنبه آینده با ورود سامانه بارشی از غرب کشور برای شمال غرب، غرب، سواحل غربی دریای خزر و دامنه ها و ارتفاعات استانهای تهران و البرز رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است.
از امروز تا شنبه هفته آتی در شرق و جنوب شرق کشور خصوصاً در منطقه زابل وزش باد شدید و احتمال گردوخاک پیش بینی می شود. از بعدازظهر امروز تا روز جمعه مرکز و شرق خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.
هشدار نارنجی؛ تشدید فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی
زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
زمان پایان: پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۰
نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، کاهش محسوس دما خصوصاً در نیمه شمالی
منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران و اردبیل.
پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۰: خراسان رضوی، شرق خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، ارتفاعات سمنان و ارتفاعات و دامنه استانهای مازندران و گلستان.
اثر مخاطره: اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آب گرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی.
توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کارهای کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی.
هشدار زرد؛ ادامه فعالیت سامانه بارشی به همراه ناپایداری های محلی
زمان شروع: چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
زمان پایان: جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۱
نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق، وزش باد نسبتاً شدید، گردوخاک و احتمال تگرگ در نقاط مستعد، کاهش محسوس دما به ویژه در نیمه شمالی.
منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹: اردبیل، زنجان، کردستان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، نیمه شمالی کرمان، جنوب بوشهر، جنوب یزد، دامنه و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران و سمنان، نیمه جنوبی فارس، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری.
پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۰: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، گیلان، مازندران، گلستان، سمنان، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان جنوبی، دامنه و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز، تهران و شمال شرق اصفهان.
جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۱: خراسان رضوی و دامنه و ارتفاعات در استانهای اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.
اثر مخاطره: احتمال آب گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان آب، احتمال کاهش دید، احتمال تگرگ، وزش باد نسبتاً شدید، لغزندگی، به ویژه در جاده های کوهستانی و گردنه ها، احتمال خسارت به سازه های موقت و احتمال خسارت به صنعت کشاورزی.
توصیه: احتیاط در سفرهای بین شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کارهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی.
توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری
زمان شروع: سه شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
زمان پایان: جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۱
نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش گردوخاک
منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹: نیمه شمالی فارس، جنوب و غرب اصفهان، مرکزی ایلام، لرستان، شمال و شرق سمنان، شمال و غرب کرمان، خراسان رضوی و شرق خراسان جنوبی.
پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۰: جنوب خراسان رضوی، شرق استانهای خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان.
جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۱: سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، شرق هرمزگان و نوار شرقی کرمان.
اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری همچون سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست ها و سازه های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال ها و درختان کهنسال.
توصیه: احتیاط در تردد جاده ای، اطمینان از استواری سازه های موقت، احتیاط در کارهای کوه نوردی، احتیاط در کارهای عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان های نیمه کاره و درختان کهن سال و عدم سم یا محلول پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نهال ها.
افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج دریا
زمان شروع: ظهر چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
زمان پایان: اواخر وقت جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۱
نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای در محدوده ۲۸ نات و بیشتر و افزایش ارتفاع امواج در سواحل تا ۲ متر و دور از سواحل بیش از ۲ متر
منطقه اثر:
چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۱۹ پنج شنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۰ و جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۱: مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز.
اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی خصوصاً تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین، اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.
توصیه: منع شنا، منع کارهای تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت کارهای ساحلی و فراساحل همین طور سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی.