بزرگترین اقتصاد اروپا گرفتار رکود می شود

به گزارش مدیرسا، به قول مؤسسه اقتصادی آلمان(IW) اقتصاد این کشور باوجود شروع قویتر از حد انتظار، در ادامه سال ۲۰۲۴ گرفتار رکود خواهد شد و همچنان از همتایان اروپایی خود عقب خواهد ماند.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، طبق آخرین پیشبینی های این مؤسسه، بخش تولید و بخصوص بخش ساخت وساز آلمان همچنان درگیر رکود است. مصرف تنها نقطه روشن در اقتصاد این کشور خواهد بود چونکه با کاهش نرخ تورم روندی افزایش خواهد داشت.
به گفته اقتصاددانان این مؤسسه، این روند برای یک رشد واقعی کافی نیست. علاوه بر مصرف، سرمایه گذاری هم باید افزایش پیدا کند؛ اما حالا شکاف های بزرگی در قسمت سرمایه گذاری بوجود آمده است. سرمایه گذاری به علت شرایط ژئوپلیتیکی و نرخ بهره بالا که تأمین مالی را گران تر می کند، کاسته شده است.
اقتصاد آلمان پارسال به دلایلی مانند هزینه های انرژی بالا، سفارش های جهانی ضعیف و نرخ های بهره بالا ۰٫۲ درصد کوچک شد که ضعیف ترین عملکرد در بین اقتصادهای بزرگ منطقه یورو به حساب می آید.
مؤسسه اقتصاد آلمان برای بزرگ ترین اقتصاد اروپا امسال رشد صفر درصدی را پیشبینی می کند، چونکه انتظار می رود فرانسه، ایتالیا، بریتانیا و آمریکا همگی رشد قابل توجهی داشته باشند.
در آغاز سالجاری، آلمان از رکود عبور کرد و در سه ماهه اول نسبت به دوره سه ماهه قبل در شرایط تعدیل شده ۰٫۲ درصد رشد کرد. در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳، اقتصاد ۰٫۵ درصد کوچک شد. دولت آلمان رشد تولید ناخالص داخلی امسال را ۰٫۳ درصد پیشبینی کرده است.
به گفته اقتصاددانان آن چه احتیاج به تقویت دارد، سیاست است تا شرایط کسب و کار را بهبود بخشد؛ در غیر این صورت قابلیت های صنعتی و اقتصادی آلمان هدر خواهد رفت.
طبق برآورد مؤسسه WI، تجارت خارجی ضعیف امسال ضعیف باقی خواهد ماند و تقریبا هیچ محرک اقتصادی امسال ایجاد نخواهد کرد. نرخ بیکاری آلمان هم احتمالا از ۵٫۷ درصد در سال ۲۰۲۳ به ۶ درصد امسال افزایش خواهد یافت و باوجود رکورد ۴۶ میلیون نفر شاغل در سال ۲۰۲۴، اثرات ضعف اقتصادی بر بازار کار در آلمان آشکارتر خواهد شد.