رئیس اتاق اصناف كشاورزی ایران: لطمه ها و مشکلات بخش کشاورزی در مجلس پیگیری جدی شود

به گزارش مدیرسا، رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران با اعلان اینکه شیرازه کار از بخش کشاورزی خارج شده است، اظهار داشت: لطمه ها و مشکلات بخش کشاورزی در مجلس باید پیگیری جدی شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، قاسم پیشه ور عصر پنچ شنبه در مراسم گرامیداشت روز اصناف که به همت اتاق اصناف کشاورزی آذربایجان شرقی در تبریز برگزار گردید، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ جامعه کشاورزی ما چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بود که حالا به پنچ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر رسیده است یعنی روز به روز زمین ابعاد اقتصادی و کاربری خودرا از دست می دهد، زمین و کشاورزان فریاد می زنند. اما اتفاقی رخ نمی دهد؛ پس این لطمه ها را باید در مجلس پیگیری نماییم.
وی افزود: در مجلس یازدهم شورای قیمت گذاری از وزارت اقتصاد به وزارت کشاورزی منتقل شد، اما ترک فعل انجام صورت گرفت که این لطمه بزرگی است.
وی اضافه کرد: ساختار نظام صنفی کشاورزی و اتاق اصناف مرجع تصمیم گیری سه سطحی دارد، اما در ضمن چهار سال یک جلسه بیشتر برگزار نشد و اجلاس نیز هر سه ماه یکبار باید اجرا شود و وظیفه من برگزاری آن بود که برگزار هم شد و تصمیمات برای ما لازم الاجرا است.
پیشه ور اظهار داشت: اشکال کار این است که هریک از مراجع در هر تلاشی که می کنند، بخشی عمل می کنند و باید پیگیر شویم.
وی اشاره کرد: در زمان آقای لاریجانی ابلاغ گردید که در هر شهرستان یک قاضی ویژه داریم اما چند جلسه برگزار و مشکلی حل شد؟ ظرفیتهای قانونی ابلاغ گردیده اما استفاده نمی نماییم و درگیر روزمرگی شده ایم.
وی افزود: شیرازه کار از بخش کشاورزی خارج شده است و در هشت سال دفاع مقدس امنیت غذایی لطمه ندید، اما آن سر دنیا وقتی تنش رخ می دهد، با مشکل مواجه می شویم.
رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران با اعلان اینکه درخواست می نماییم مشکلات را از بخش روستا، شهرستان، استان و کشور پیگیر شوید تا حل شوند، اظهار داشت: کشاورز با تمام سختی ها غذا را تامین می کند، وزارت راه وظیفه حمل و نقل محصولات را دارد، اما آیا کانتینر به اندازه کافی داریم؟
وی اضافه کرد: سرمایه گذاری در کشاورزی زیر ۱۹ درصد و در بخش سرمایه گذاری بالای ۲۹ درصد است، چون سودآوری بیشتری دارد؛ درخواست می نماییم تا مسئولان متوجه شوند کشاورز بیل خودرا زمین بگذارد کسی نمی تواند بیل دست او دهد.
وی اذعان داشت: اگر زندگی کشاورز نچرخد روستا را رها می کند اینها لطمه کشاورزی هستند و تلاش ما نتیجه ندارد و امروز کشاورز به همه بدهکار است.
پیشه ور همین طور اظهار داشت: سال ۸۸ قانون مصوب کرد به شما برق می دهیم حالا نه گازوئیل می دهند نه برق! در کمیسیون کشاورزی کشاورزان را قاچاقچی عنوان می کنند اما کشاورز کلاهبردار نیست غذای مردم را تامین می کند.
وی متذکر شد: وظیفه نظام صنفی در نخستین موضوع سازماندهی و نظم بخشی است.
وی افزود: ملت های غربی وقتی شناسنامه محصولات را می خواهند ملت ما هم حق دارد بداند، در خود اظهاری که برنامه صادر می کنند ۳۴ میلیون هکتار زمین خوداظهاری شده است، اراضی ملی ما ۱۸ میلیون هکتار بوده درصورتی که پروانه برای دو میلیون هکتار صادر گردیده است.
رئیس اتاق اصناف کشاورزی ایران اظهار داشت: از سال ۸۸ که در ۴۷۴ شهرستان دفتر داریم، ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر پرسنل فعالیت می نمایند با این روند مسئولین، تعطیل می شود چونکه ما حمایت دولتی نداریم.
وی در آخر تصریح کرد: امیدوار هستم با وکلایی که داریم دولت را محکوم نماییم بر طبق قانون به عنوان ترک فعل کشور یک سال و ۸ ماه هیچ خدماتی به کشاورز نمی داد و باید به جایگاه قانونی خود برگردد و مشارکت کند چونکه در غیر اینصورت امنیت غذایی لطمه می بیند و در ذیل آن فهمیدیم آقایان قصد دارند کشتی کشتی محصولات کشاورزی را بیاورند تا بازار را تنظیم کنند.

منبع: