شاخص کیفی هوا در شرق کشور به ۵۰۰ واحد رسید

مدیرسا: برمبنای اطلاعات سامانه پایش کیفی هوای کشور، ظهر امروز شاخص کیفیت هوا در بعضی مناطق شرق کشور به ۵۰۰ واحد یعنی خطرناک برای تمام گروه ها رسید.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، اطلاعات این سامانه و داده های ایستگاه های هواشناسی زابل و زاهدان نشان میدهد که عامل آلایندگی امروز، گردوخاک و ذرات معلق با اندازه ۱۰ میکرون است.
بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان امروز بیشینه سرعت وزش باد در زابل به ۱۱۱ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوخاک حاصل شعاع دید افقی را در خیلی از شهرهای استان کاهش داده است.
همزمان اطلاعات سامانه پایش کیفی هوای کشور نشان میدهد که شاخص کیفیت هوای زابل و زاهدان در ۲۴ ساعت منتهی به ۱۱ ظهر امروز به ۵۰۰ واحد یعنی خطرناک برای تمام گروه ها رسیده است.
بر اساس راهنمای شاخص کیفیت هوای این سامانه، در وضعیت خطرناک جوی افراد باید از کارهای خارج از منزل خودداری ورزند.
داده های اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان نشان میدهد که روز گذشته وزش باد شدید در زابل به توفان گردوخاک تبدیل شد و شعاع دید افقی را به ۸۰۰ متر کم کرد.
بیشینه سرعت این توفان به ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت رسید و برخی مناطق شمالی و نوار شرقی استان را تحت تأثیر قرار داد.
پیش از این سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح نارنجی، نسبت به وزش باد شدید و توفان گردوخاک در نوار شرق کشور هشدار داده بود و بعد از این هشدار روز گذشته اعلام نمود فعالیت ادارات و بانکها در پنج شهرستان شمال سیستان و بلوچستان در روز سه شنبه با ۲ ساعت تأخیر آغاز می شود.

منبع: