دستور ویژه وزیر راه و شهرسازی برای حادثه سنندج

مدیرسا: وزیر راه و شهرسازی در نامه ای به رییس سازمان راهداری از وی خواست تا كوتاه ترین زمان ممكن گزارش تفصیلی حادثه اتوبوس سنندج را نهایی كند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در روز بیستم تیرماه برخورد یك اتوبوس مسافربری با یك تانكر حامل سوخت در استان كردستان سبب آتش گرفتن اتوبوس شد كه در این حادثه ۱۱ شهروند ایرانی درگذشتند.

هر چند این حادثه در داخل شهر اتفاق افتاده، اما وزیر راه و شهرسازی از معاون خود خواسته كه در كوتاه ترین زمان ممكن گزارش مربوط به این حادثه را پیگیری و نهایی كند.

آخوندی در نامه خود خواسته كه گزارش گروه فنی اعزامی به سنندج در دو سطح پیگیری شود. نخست كمیسیون های ماده های ۱۱ و ۱۲ ماده ۳۱ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی كه در جریان آن كلیه مدارك ماشین ها، رانندگان و شركت های متبوع آنها در دستور كار قرار می گیرد.

وزیر راه و شهرسازی خواسته در صورت هرگونه كاستی احتمالی اقدامات لازم برای برخورد با مقصران حادثه صورت گیرد.

آخوندی همینطور بخشی از این گزارش را برای بررسی به كمیسیون ایمنی راه ها فرا خواهد خواند تا با عنایت به جامعیت آن و محدوده اختیارات قانونی كه برای این كمیسیون در نظر گرفته شده، با نهایی شدن دستورات لازم از وقوع سوانح مشابه جلوگیری شود.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، برپایه آمارهای سالانه سازمان راهداری بیش از ۱۶ هزار نفر مسافر ایرانی در طول یك دوره ۱۲ ماهه به علت تصادفات رانندگی جان خویش را از دست می دهند.

آمارها نشان داده است كه ایران در قیاس با میزان جمعیت خود و تعداد خودروهایی كه در آنها عبور و مرور می كنند تلفات جاده ای بالایی دارد. هرچند سهم خودروهای عمومی در این فرایند بسیار محدود و ناچیز است.

هرچند با اقدامات انجام گرفته روند افزایشی تلفات رانندگی از سال ۱۳۸۴ متوقف گردید و برای مدتی نسبتا طولانی به خود شكلی كاهشی گرفت، اما در سال قبل و ماه های ابتدایی امسال بار دیگر میزان تلفات در یك عدد مشخص درجا می زند كه این مورد چندان برای اهداف بلندمدت كشور در این حوزه اتفاق مثبتی به حساب نمی آید.