گزارش مدیرسا به نقل از مهر؛ تبعات كاهش معاملات مسكن، قیمت اوراق تسهیلات به ۶۰ هزار تومان رسید

مدیرسا: به دنبال افزایش بی سابقه متوسط قیمت مسكن به متری ۷.۴ میلیون تومان در مردادماه و كاهش استقبال از تسهیلات مسكن، نرخ اوراق تسهیلات مسكن هم به ۶۰ هزار تومان كاهش پیدا كرد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، بر مبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، میزان خرید و فروش مسكن در مردادماه امسال به كمترین میزان معاملات مسكن در ۱۷ ماه گذشته (بدون در نظر گرفتن آمارهای فروردین ۹۵ و ۹۶) رسید و ركورد ۱۳ هزار ۱۲۰ فقره را ثبت نمود.
اگرچه سیر نزولی معاملات مسكن در ماه گذشته در ادامه روند كاهشی حجم معاملات مسكن بود، اما در عین حال، روند افزایشی قیمت مسكن حفظ شد و میانگین هر متر مربع واحد مسكونی در تهران به رقم ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان رسید. نرخی كه سبب شده تا قدرت خرید مسكن بخش مهمی از خانوارهای تهرانی به شدت كاهش پیدا كند.
با توجه به كاهش قدرت خرید مسكن خانوارها و هم كم اثر بودن تسهیلات و وام های مسكن موجود در بازار پولی ـ بانكی كشور، میزان استقبال از خرید و فروش اوراق گواهی حق تقدم امتیاز تسهیلات مسكن (تسه) هم بعنوان یكی از اصلی ترین روش های خانه دار شدن خانواده ها، به شدت كاهش یافته است و در معاملات دو روز اخیر فرابورس، قیمت این اوراق به كانال ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان رسیده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، در حالیكه قیمت اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد ۹۷ با نماد «تسه ۹۷۰۵» در هفته گذشته با قیمت ۶۹ هزار تومان خرید و فروش می شد، از ابتدای هفته جاری به ۶۲ هزار و ۷۲۰ تومان كاهش پیدا كرد ولی در معاملات امروز در ارزانترین قیمت ۶۲ هزار و ۱۲۰ تومان و در گرانترین معامله با قیمت ۶۴ هزار و ۲۴۰ تومان به فروش رسید.
گرانترین اوراق تسهیلات مسكن هم اوراق تسهیلات صادره در فروردین ۹۷ (تسه ۹۷۰۱) در معاملات امروز فرابورس با نرخ ۶۵ هزار و ۹۰۰ تومان است كه در مواردی، با قیمت ۶۲ هزار و ۵۲۰ تومان هم معامله شد.
اوراق «تسه ۹۷۰۱» پرفروش ترین برگه های امروز معاملات فرابورس با معامله ۲۶۲ برگه محسوب می شوند. با این وجود در چند نماد، تعداد برگه های خرید و فروش شده كمتر از ۲۰ برگه بوده كه می تواند نشان دهنده كاهش شدید استقبال خریداران از تسهیلات مسكن باشد.
بیشتر اوراق تسهیلات مسكن صادره در سال قبل (تسه ۹۶۰۳، تسه ۹۶۰۷، تسه ۹۶۰۹، تسه ۹۶۱۰ و تسه ۹۶۱۲) هم در كانال ۶۲ تا ۶۳ هزار تومان در حال خرید و فروش در بازار سرمایه هستند. ضمن اینكه اوراق تسهیلات مسكن صادره امسال با كمی اختلاف قیمت، در بعضی موارد تا ۶۵ هزار تومان هم معامله می گردد.