جعفری دولت آبادی تشریح كرد همكاری دادستانی تهران با سازمان هواپیمایی كشور برای كاهش تاخیر پروازها

مدیرسا: نشست مشترك مدیران شركت های هواپیمایی و رییس سازمان هواپیمایی كشوری و دادستانی تهران و با حضور تعدادی از معاونان دادستان روز یكشنبه ششم آبان ماه به ریاست دكتر جعفری دولت آبادی برگزار گردید.
به گزارش مدیرسا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت آبادی بعد از استماع اظهارات عابدزاده رئیس سازمان هواپیمایی كشوری و تعدادی از مدیران شركت های هواپیمایی، مشكلات مطروحه را به هفت دسته فنی، مقررات، خدماتی و مسافرتی، تحریم ها، حقوقی، مدیریتی و امنیتی تقسیم كرد.

*راهكارهایی برای رفع مشكلات شركت های هواپیمایی
جعفری دولت آبادی دیدگاه دادستانی تهران در مورد مشكلات شركت های هواپیمایی را در دو مقوله پشتیبانی از حقوق عمومی و مساعدت و همكاری برای برطرف شدن مشكلات شركت ها اعلام نمود و با تاكید بر این كه در این زمینه دیدگاه منفی وجود ندارد، به تبیین سیاست ها و راهكارهایی پرداخت كه شركت های هواپیمایی با تمسك به آن ها، می توانند مشكلات كنونی را برطرف كنند.
وی با بیان راهكارهای پیشنهادی دادستانی شامل تعقیب قضایی، نظارت، حمایت، همكاری، هماهنگی، انتظامی، مروت و مدارا با مسافران، از مسئولان شركت های هواپیمایی خواست كه در برابر مشكلات مطرح شده، هفت راهكار را مدنظر قرار دهند.
دادستان تهران در پاسخ به گلایه ای در خصوص تعقیب كیفری برخی مدیران شركت های هواپیمایی، اضافه كرد: دادستانی تهران در بررسی شكایات و تعقیب قضایی متهمان، در جهت پشتیبانی از حقوق مسافرین تعقیب كیفری را با احسان، انصاف و عدالت توام كرده است.
جعفری دولت آبادی با بیان این كه مدیران شركت در ارتباط با مشكلات در رابطه با مباحث فنی و تحریم ها هیچ گاه تعقیب نشده و نخواهند شد، بیان داشت: اگر تاخیر پروازها بر مبنای مشكلات فنی یا اثرات ناشی از تحریم ها باشد، قابل دفاع خواهد بود و دادستانی در ارتباط با این مشكلات با شركت ها همراهی خواهد نمود.
وی از مدیران شركت های هواپیمایی خواست مشكلات حقوقی و قضایی را به صورت مستند به دادستانی تهران اعلام نمایند تا امكان پیگیری فراهم گردد.
دادستان تهران در مورد برخی مشكلات امنیتی از قبیل این كه مسافران بعد از وقوع تاخیر پرواز، در هواپیما یا سالن فرودگاه تجمع كرده و یا در مواردی به اموال شركت های هواپیمایی صدمه می رسانند، اظهار داشت: ادامه این وضعیت، امكان دارد مدیریت فرودگاه ها را با مشكلات بیشتری مواجه كند و پلیس و نهادهای امنیتی فرودگاه ها هم به علت رعایت برخی ملاحظات و حساسیت محیط فرودگاه ها از ورود به این گونه امور خودداری می كنند؛ تصریح كرد اگر سیاست مروت و مدارا با مسافران مورد توجه شركت هواپیمایی قرار گیرد، كمتر شاهد این قبیل وقایع خواهیم بود.
جعفری دولت آبادی با اظهار این كه مردم نشان داده اند هر زمان و در هر حوزه ای كه با آن ها مناسب رفتار شده، همكاری خواهند كرد، اضافه كرد: قانون نقش خلبان را بعنوان فرمانده هواپیما، ضابط و اختیاراتی مانند فرمانده پلیس در صحنه ترسیم كرده بنابراین با برنامه ریزی، مدیریت و رفتار مناسب نباید اجازه داد كه برخی افراد با تجمع و یا تخریب اموال مشكلاتی تولید كنند.
وی شرط دادستانی برای كمك به شركت های هواپیمایی در برخورد با اقدامات هنجارشكنانه برخی افراد را اعمال مدیریت توامان با مدارا و مروت با مسافران دانست و خاطرنشان كرد: از ظرفیت دادستانی نمی توان برای توجیه برخی اقدامات نامناسب شركت های هواپیمایی استفاده نمود و لزوم دارد مدیران شركت ها با تلاش بیشتر و اعمال مدیریت مناسب، تاخیر پروازها را به حداقل برسانند.
دادستان تهران خاطرنشان كرد: اگر شركت های هواپیمایی علت تاخیر پروازها را با شیوه مناسب توضیح دهند، مردم قانع خواهند شد. بنابراین پیشنهاد می گردد افرادی موجه برای این گونه امور تعیین شوند.
جعفری دولت آبادی برخی مشكلات در حوزه تاخیر پروازها را ناشی از شیوه اقدام شركت ها دانست و تصریح كرد: برخی تاخیرها به علت تحریم، مشكلات فنی، نامساعد بودن وضعیت جوی و نبود قطعه نیست بلكه ناشی از مشكلاتی است كه از شیوه مدیریت ناشی می گردد بنابراین با مدیریت موفق می توان برخی مشكلات كنونی را برطرف كرد.
وی فروش بلیت مازاد بر ظرفیت را از همچون مشكلات كنونی ذكر كرد و از مدیران شركت خواست كه با اتخاذ تدابیر لازم اجازه ندهند چنین مشكلاتی ادامه یابد.
دادستان تهران از رییس سازمان هواپیمایی كشوری خواست كه در ارتباط با حذف تدریجی بلیت های چارتری اقدام نموده و بر رعایت حقوق مسافران تمركز شود.
دادستان تهران تصریح كرد: دستگاه قضایی از شركت ها در ارتباط با رفع مشكلات تحریم ها حمایت می كند.
*استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها برای رفع مشكلات
جعفری دولت آبادی با بیان این كه تاخیر در پروازها در همه جای دنیا وجود دارد، چند راهكار عملی را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: بخشی از مشكلات شركت های هواپیمایی باید توسط وزارت خانه های راه و شهرسازی و كشور، رفع گردد.
دادستان تهران با تاكید بر این كه شركت ها باید مشكلات حوزه تحریم را در ستاد مقابله با تحریم، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و یا وزارت كشور طرح كنند، در مورد پرونده های سوانح هوایی در دادسرای عمومی تهران تصریح كرد: سازمان هواپیمایی كشوری باید نقش نظارتی خویش را افزایش دهد و بعنوان مثال در مواردی كه بر اثر خطای خلبان، هواپیمایی سقوط می نماید سازمان نباید از مقصر حادثه حمایت كند و سانحه را به وضعیت نامساعد آب و هوا و یا سایر دلایل غیرموجه منتسب كند.
جعفری دولت آبادی اضافه كرد: مطابق قانون، سازمان هواپیمایی كشوری مرجع كارشناسی سوانح هوایی است اما نباید تجربیات قضات در این زمینه نادیده گرفته شود.

وی اطاله پرونده های چند سانحه هواپیمایی در دادسرای تهران را ناشی از ماهیت این پرونده ها دانست و عنوان نمود كه صدور نظریه كارشناسی در ارتباط با این قبیل سوانح طولانی است.

*همكاری دادستانی با سازمان هواپیمایی كشور برای كاهش تاخیر پروازها

جعفری دولت آبادی با استناد به گزارش عرضه شده از جانب دكتر جهانی معاون دادستان تهران دائر بر كاهش تاخیر پروازها ظرف چندماه گذشته، این مورد را ناشی از همكاری موثر دادستانی با سازمان هواپیمایی كشور و مدیران شركت های هواپیمایی دانست.
دادستان تهران با تاكید بر ضرورت استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها برای حل برخی مشكلات شركت های هواپیمایی، در بیان مصداقی در این زمینه به ممنوع شدن خرید و فروش ارز در معابر با همكاری بانك مركزی، وزارت كشور، پلیس و دادستانی اشاره نمود كه پیروی اجرای آن با دلالان ارز مقابله خوبی صورت گرفته است.