قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان: حدود ۳۵ درصد جمعیت بیكار ایران دانش آموختگان دانشگاه ها هستند

به گزارش مدیرسا قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان اظهار داشت: حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت بیكار ۳.۵ میلیونی كه در ایران وجود دارد، از قشر دانش آموختگان دانشگاه ها هستند.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، «یدالله مهرعلیزاده» در اختتامیه اولین جشنواره اشتغال خوزستان امروز (۲۲ آذرماه) در دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار نمود: مسأله اشتغال یك مسأله عمدتاً اقتصادی می باشد كه اگر به درستی مدیریت نشود، امكان دارد بحران اجتماعی، سیاسی و حتی امنیتی برای كشور به وجود بیاورد. بر مبنای آمارهایی كه عرضه می شود، حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد جمعیت بیكار ۳.۵ میلیونی كه در ایران وجود دارد، از قشر دانش آموختگان دانشگاه ها هستند.

وی ادامه داد: چیزی كه محرك اقتصادی می باشد، انگیزه های افرادی است كه در آن اقتصاد زندگی می كنند. اگر از جامعه ای، امید را بگیریم، خیلی از طرح ها و محرك های اقتصادی را از آن جامعه می گیریم. برگزاری چنین جشنواره هایی می تواند در امید دادن به دانشجویان به ما كمك نماید.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان تشریح كرد: اشتغال یك مسأله ساده و تك متغیره نیست كه یك شبه یا یك ماهه بتوان آنرا برطرف كرد، اقتصاد بسیار پیچیده است و این پیچیدگی ناشی از تأثیر عوامل مختلف بر آن است. اگر این عوامل شناخته نشده و روی آنها كار نشود، مشكلات حادتر خواهند شد.

مهرعلیزاده اظهار داشت: اشتغال محصول سیاست گذاری های یك سیستم است. در ۲۷ سالی كه ما برنامه ریزی توسعه در كشور داشته ایم، سازه های ذهنی و تصوراتی را برای مردم به وجود آورده ایم. نگاهی را در جامعه بوجود آورده ایم كه روی ساختارهای نهادی و ساختارهای اشتغال ما تأثیرگذار بوده است. عمده این ساختارها تابع یك اقتصادی سیاسی شده است. وقتی در یك اقتصادی سیاسی با اشتغال برخورد می كنید، نسبت به زمانی كه در یك اقتصاد متعارف با آن برخورد می كنید، وضعیت متفاوت می باشد.

وی با اشاره به انقلاب مشروطیت خاطرنشان كرد: انقلاب مشروطیت در افكار ایرانی ها سرآغاز تغییر و تحولات بود. در آن دوره سه مسأله دنبال می شد كه امروزه جریان اشتغال را در كشور تشكیل دادند. این شعارها، حكومت توسط مردم و تفكیك سه قوه بودند. هر یك از سه قوه باید در جای خود قرار گیرند. اگر قوه مقننه به حوزه قوه مجریه وارد شود، تداخل كاری صورت می گیرد. آنچه كه در قانون اساسی ما بر آن تاكید شده است جایگاه ویژه است كه هر یك از سه قوه باید داشته باشند.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان اضافه كرد: نكته بعدی پاسخگو بودن دولت می باشد، هر جا دولت ها پاسخگو و مردم مطالبه گر بودند، در كنار یكدیگر توانسته اند شفاف سازی كنند. در فضایی كه الان هستیم، این شعارها هنوز وجود دارند. بخشی از چیزهایی كه در اقتصاد ایران سایه افكنده است، ناشی از كمرنگ شدن این شعارهاست.

مهرعلیزاده خاطرنشان كرد: نرخ تورم آبان سال ۹۷ نسبت به آبان سال ۹۶ در كل كشور حدوداً ۳۴ درصد بوده است. نرخ تورم در دو بخش بررسی می شود، یك بخش، بخش خوراكی كه مایحتاج مردم از آنها تأمین می گردد و بخش دیگر حوزه ای مانند اوقات فراغت، ورزش، تحصیلات و هزینه های غیرخوراكی دیگر كه در این حوزه، تورم در كشور بیشتر از ۵۰ درصد بوده است. در كنار مسأله تورم، كاهش سرمایه گذاری های ثابت در كشور شرایط نگران كننده ای بوجود آورده است.

وی افزود: اگر نرخ این سرمایه گذاری ها به صفر برسد، بحران های متعددی بوجود می آورد. هر كشوری به دنبال آن است كه نرخ سرمایه گذاری های ثابت را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش دهد تا هم جبران استهلاك كند و هم برای آینده ظرفیت های جدیدی تولید كند. تورم و كاهش سرمایه گذاری ثابت باعث كاهش تقاضای كل شده است، یعنی مصرف خانوارها كاهش پیدا كرده است.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان تصریح كرد: درآمد نفت، هزینه های عمرانی دولت و كاهش صادرات باعث تولید بی ثباتی اقتصادی شده است، از همین رو میل سرمایه گذار به سرمایه گذاری بلندمدت كاسته می شود. در خوزستان حدود ۳۰۰۰ میلیارد منابع از سال ۹۶ تا امسال به شكلی در اختیار بخش های مختلف قرار گرفته است. در كل كشور هم حدود ۳۲ هزار میلیارد در بخش خصوصی و در بخش سرمایه گذاری تزریق می گردد.

مهرعلیزاده اضافه كرد: بی ثباتی اقتصادی كه باعث كاهش میل به سرمایه گذاری بلندمدت می شود، سبب می گردد سرمایه گذار به سمت سرمایه گذاری كوتاه مدت روی بیاورد تا هر چه سریع تر بتواند سرمایه خویش را جمع كرده و از كشور خارج كند كه این مسأله مشكلاتی را برای ما به وجود آورده است.

وی اظهار داشت: همه این عوامل بر محیط كسب و كار هم اثر گذاشته است. نهادهایی مانند سازمان تأمین اجتماعی، بانك ها، بیمه ها و… بعنوان نهادهای پشتیبان در خدمت نظام كسب و كار در كشور یا قرار ندارند و یا دیدگاه آنها بخشی و تشكیلاتی است و انسجامی كه باید در كشور وجود ندارد.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان اضافه كرد: پایین آمدن توان رقابتی كشور سبب شده كه تولیدكنندگان و كارآفرینان و كسانی كه ایده دارند، وقتی می خواهند وارد بازار كار شوند و یك كسب و كار راه اندازی كنند، با انواع مشكلات روبرو شوند كه مهم ترین آن انحصار است. ۸۷.۵ درصد اقتصاد ایران در دست بخش های دولتی است. تنها ۱۳ درصد اقتصاد ما در دست بخش خصوصی واقعی است كه در نتیجه آن وقتی كسی می خواهد وارد بازار شود با انواع موانع مواجه می گردد.

مهرعلیزاده افزود: به واسطه سیاست های پوپولیستی كه بخشی از آن ناشی از تقابل وظایف سه قوه و بخشی ناشی از بی اطلاعی مردم است، دولت در اقتصاد مداخله می كند. هر چه مداخله دولت در اقتصاد افزایش پیدا كند، امكان دارد در كوتاه مدت برای مردم منافعی داشته باشد اما در بین مدت و بلندمدت این مسأله مثل سم است.

وی ادامه داد: نمونه آن سركوب ارز در كشور است. سركوب ارز باعث به وجود آمدن رانت در فولاد، پتروشیمی، كشاورزی و بخش های دیگر شده است. این رانت اجازه نمی دهد بخش خصوصی واقعی به بازار ورود كند. در مجموع مشكلات ما بخشی ناشی از ضعف مدیریت كلان كشوری در مدیریت و هدایت این مجموعه و بخشی دیگر ناشی از تحریم ها است كه اگر عامل اول قوی تر عمل می كرد، تحریم ها تأثیر چندانی نداشتند.

قائم مقام معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری خوزستان تصریح كرد: ما به یك ثبات اقتصادی نیاز داریم. به محیطی با كسب و كار شكوفاتر نیاز داریم. قوانین ما هم نیاز به اصلاح دارند. در برنامه پنج ساله ششم در بودجه سنواتی ۹۶ و ۹۷ این كارها دنبال شد. طرح كارورزی آموزش در محیط كار و جذب در بازار كار برای دانش آموختگان دانشگاه ها یكی از طرح های عرضه شده است.

وی افزود: دولت به ما اجازه داده است در خوزستان ۵۰۰۰ نفر فارغ التحصیلان دانشگاهی را برای مدت ۶ ماه در ادارات و سازمان ها به كار گیریم. تجربه نشان داده است پس از این ۶ ماه اغلب این افراد در آن كارخانه ها جذب می شوند. در كنار این آموزش ها كه با استفاده از سازمان فنی و حرفه ای عرضه می شود، این فارغ التحصیلان گواهی نامه فنی و حرفه ای را هم دریافت می كنند.

در این مراسم هم چنین «غلامرضا وحدت»، معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خوزستان اظهار داشت: ما می بینیم كه فارغ التحصیلان ما علیرغم دانستن فرمول های انتگرال و… نمی توانند یك درخواست كار بنویسند. فارغ التحصیلان ما فاقد دیدگاه ژنرال در رشته های دانشگاهی هستند.