در ژانویه رقم خورد؛ افت ۴۵ درصدی واردات نفت هند از ایران

مدیرسا: در ماه ژانویه واردات نفت هند از ایران با ۴۵ درصد افت به ۲۷۰۵۰۰ بشكه در روز رسید، كه با تاخیر برخی محموله ها، از ۳۰۰هزار بشكه در روزی كه تخمین زده می شد، هم كمتر شده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر به نقل از تلگراف ایندیا، در ماه ژانویه واردات نفت هند از ایران با ۴۵ درصد افت به ۲۷۰۵۰۰ بشكه در روز رسید، كه با تاخیر برخی محموله ها از ۳۰۰ هزار بشكه در روزی كه تخمین زده می شد، هم كمتر شده است.
ایالات متحده در ماه نوامبر تحریم هایی را برای از بین بردن درآمد نفتی ایران معرفی نمود، اما به ۸ كشور، شامل هند، ۶ ماه معافیت داد تا بتوانند مقدار محدودی نفت از ایران وارد كنند.
طبق این معافیت، هند می تواند ۱.۲۵ میلیون تن در ماه، یا حدود ۳۰۰هزار بشكه در روز، از ایران نفت وارد كند. طبق داده های كشتی رانی كه رویترز منتشر كرد، واردات نفت هند از ایران در ماه ژانویه، ۱۰.۴ درصد كمتر از ماه دسامبر است. ایران هفتمین تامین كننده بزرگ نفت هند در ماه ژانویه بود، درحالی كه در ماه دسامبر جایگاه ششم را در اختیار داشت. یك سال پیش ایران سومین تامین كننده نفت هند به حساب می رفت. طبق داده های جدید، سهم ایران از كل واردات نفت هند، در ماه ژانویه به ۶ درصد رسید، درحالی كه پارسال این سهم برابر با ۱۰ درصد بود.
در ۱۰ ماه اول سال مالی جاری كه از آوریل شروع شده است، درحالی كه با نمایش تخفیف های بالا پیش از آغاز تحریم ها، پالایشگاه های هندی خرید نفت از ایران را تقویت كرده بودند، واردات نفت هند از ایران با ۱۴.۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل، به ۵۰۷۰۰۰ بشكه در روز رسیده بود.