معاون شركت ساخت خبر داد آغاز اتصال ریلی چابهار به آسیای میانه بعلاوه جزئیات

به گزارش مدیرسا معاون شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور اظهار داشت: در امتداد توسعه كریدور ریلی شرق كشور و گسترش شبكه سراسری راه آهن به مناطق محروم، عملیات اجرایی راه آهن بیرجند – قائن به طول ۳۲ كیلومتر روز گذشته شروع شد. این خط ریلی قسمتی از فاز سوم این كریدور بین اللمی با اعتبار ۳۷۰۰ میلیارد تومانی است كه چابهار را به آسیای میانه متصل خواهدنمود.
عباس خطیبی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: راه آهن بیرجند قسمتی از طرح عظیم راه آهن زاهدان- زابل- بیرجند- مشهد شمرده می شود كه بندر مهم و حیاتی چابهار را بوسیله مرز میرجاوه به پاكستان، بوسیله مرزهای میلك، شمتیغ و دوغارون به افغانستان و بوسیله مرز سرخس به تركمنستان و در ادامه به آسیای میانه و قفقاز متصل می كند.
وی با اشاره به اینكه كریدور ریلی شرق كشور از چابهار تا مشهد به طول ۱۵۰۰ كیلومتر برنامه ریزی شده و استان ها و شهرستان های بسیاری را به شبكه سراسری ریلی متصل می كند، اضافه كرد: خط ریلی حدود ۶۰۰ كیلومتری چابهار زاهدان كه در حال پیشرفت بوده و الان نیز منابع آن مشخص شده است، برای فاز سوم این كریدور یعنی از بیرجند تا ایستگاه یونسی در راه آهن بافق – مشهد به طول ۲۷۰ كیلومتر نیز موفق شدیم تا از دولت مصوبه ای را دریافت نماییم كه به این پروژه ۳۷۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا كند.
معاون ساخت وتوسعه راه آهن، بنادر و فرودگاه های شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور با اشاره به اینكه در صورت راه اندازی راه آهن بیرجند به بافق و مشهد استان خراسان جنوبی، بیرجند، گناآباد و غیره نیز به شبكه ریلی سراسری متصل خواهند شد، افزود: مقرر شده اعتبارات برای این طرح با مشاركت بخش خصوصی تخصیص پیدا كند و این راه آهن ۲۷۰ كیلومتری ساخته شود.
خطیبی اضافه كرد: بر این اساس ۷۰ درصد از منابع مورد نیاز از صندوق توسعه ملی، ۲۰ درصد از محل منابع كنسرسیوم پیمانكاری بخش خصوصی و ۱۰ درصد از بودجه عمومی تامین خواهد شد. البته روز گذشته راه آهن بیرجند تا قائن را به طول ۳۲ كیلومتر آغاز كردیم و با شروع عملیات اجرایی و پیشرفت قطعه ای دیگر در این راه ریلی حدودا می توان اظهار داشت كه در ۹۰ كیلومتر از این فاز، عملیات اجرایی شروع شده است.
وی درباره فاز دیگر كریدور ریلی شرق كشور نیز اظهار داشت: در فاز دیگر این كریدور كه از زاهدان تا بیرجند و به طول ۶۰۰ كیلومتر است، به دنبال فاینانس چینی هستیم كه در این زمینه مذاكرات مان را نیز با یك شركت چینی آغاز نموده ایم و بعد از مشخص شدن جزئیاتش، آنرا اعلام می نماییم.

منبع: