معاون وزیر راه خبر داد معرفی ۵۰ هزار متقاضی به بانك برای دریافت وام طرح ملی مسكن

به گزارش مدیرسا معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از معرفی ۵۰ هزار نفر از متقاضیان واجد شرایط طرح اقدام ملی مسكن به بانك برای دریافت تسهیلات این طرح اطلاع داد.

به گزارش مدیرسا به نقل از بانك عامل بخش مسكن، محمود محمودزاده با تشریح ضوابط جدید ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی در فاز دوم ثبت نام ها اعلام نمود: در فاز اول ثبت نام طرح اقدام ملی مسكن مجموعاً ۲۴۰ هزار نفر از متقاضیان در این طرح ثبت نام كردند كه پس از پالایش این متقاضیان به لحاظ برخورداری از شروط تعیین شده به صورت متوسط ۵۸ درصد از ثبت نام كننده ها مشمول ثبت نام نهایی در این طرح شدند و تابحال ۵۰ هزار متقاضی برای دریافت تسهیلات طرح اقدام ملی به شبكه بانكی معرفی شده اند.
وی بیشترین تعداد ثبت نام كننده واجد شرایط به میزان ۶۶.۵ درصد متعلق به استان اردبیل و پایین ترین میزان ثبت نام كننده واجد شرایط پس از پالایش را مربوط به استان سمنان با ۳۵ درصد اعلام نمود. این میزان در شهر تهران ۴۶.۵ درصد بوده است.
محمودزاده با بیان اینكه در فاز اول ثبت نام برای طرح اقدام ملی، در سراسر كشور ثبت نام در ۵۳۰ شهر انجام شد تصریح كرد: بنا داریم تا پیش از آخر سالجاری یعنی از روز ۱۷ اسفند ماه، فاز دوم ثبت نام طرح اقدام ملی مسكن را آغاز نماییم.
بنا بر اعلام وی فاز دوم ثبت نام در طرح اقدام ملی مسكن ابتدا در ۵ استان انجام می شود.
محمودزاده در اینباره توضیح داد: از روز شنبه ۱۷ اسفند ماه ثبت نام طرح اقدام ملی مسكن در سامانه اقدام ملی به نشانی Tem.mrud.ir در استان های آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، البرز و اصفهان شروع می شود و سپس در طول هفته ثبت نام در سایر استان ها اعلام و صورت خواهد گرفت.
وی اضافه كرد: در این مرحله از ثبت نام طرح اقدام ملی مسكن یك تفاوت عمده نسبت به مرحله اول ثبت نام ها وجود دارد. در مرحله اول به محض تكمیل سهمیه ثبت نام، سامانه بسته شده و متقاضیان دیگر امكان ثبت نام نداشتند. اما در این مرحله برای رعایت نكات بهداشتی و كمك به خانوارها به منظور عدم تردد در سطح شهر به علت شیوع بیماری كرونا، برای هر استان و هر یك از شهرها مهلت تقریباً دو روزه برای ثبت نام اعلام شده است. بعد از اتمام این مهلت در صورتیكه تعداد ثبت نام كننده ها بیشتر از ظرفیت و سهمیه در نظر گرفته شده باشد از راه قرعه كشی متقاضیان انتخاب شده و به مرحله بعد كه پالایش متقاضی از بابت برخورداری از ضوابط چهارگانه ثبت نام در طرح اقدام ملی است ارجاع می شوند.
محمودزاده اظهار داشت: چهار شرط قانونی عمده برای متقاضیان در نظر گرفته شده است كه از این طریق متقاضیان واجد شرایط تشخیص داده می شوند؛ نخستین شرط آن است كه از آغاز انقلاب متقاضیان از امكانات دولتی در حوزه زمین و مسكن استفاده نكرده باشند كه در اصطلاح به آن سبز بودن فرم «ج» می گویند. شرط دوم متأهل بودن یا سرپرست خانوار بودن است. در چارچوب شرط سوم متقاضیان از آغاز سال ۸۴ نباید دارای سابقه مالكیت باشند و در چارچوب شرط چهارم داشتن حداقل ۵ سال سابقه سكونت در شهری كه مبادرت به ثبت نام برای دریافت واحدهای مسكونی طرح اقدام ملی می كنند الزامی است.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی همینطور با اشاره به اینكه آورده اولیه متقاضیان بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان است كه با حدود ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات دولتی و مابقی هزینه ساخت باید توسط متقاضی در طول دوره ساخت كه حدود ۱۸ ماه تا ۲ سال به طول می انجامد، تكمیل و به حساب مشخص شده، واریز شود، تصریح كرد: به علت انتشار ویروس كرونا در كشور و برای پیشگیری از بیمار شدن متقاضیان، روند ثبت نام افراد واجد شرایط ثبت نام كننده در فاز اول در كارگزاری ها را متوقف كرده ایم و به محض عادی شدن شرایط از راه سامانه طرح اقدام ملی مسكن(به آدرس: tem.mrud.ir)اطلاع رسانی در مورد از سرگیری مجدد روند ثبت نام ها صورت خواهد گرفت.
وی خطاب به متقاضیان تصریح كرد: متقاضیان با سایت مسكن ملی در ارتباط باشند و اخبار و اطلاعیه ها را از روی سایت دنبال كنند.