یك كارشناس: رشد مسكن و بورس ناشی از ورود سرمایه خارجی است

به گزارش مدیرسا یك كارشناس اقتصاد مسكن، رشد یك سال اخیر بازارهای بورس و مسكن را ناشی از ورود سرمایه ایرانیان خارج از كشور دانست و معتقد است: در اقتصاد پسا كرونا، چین و ایران اقتصاد برتر جهانی خواهند بود چونكه امنیت منطقه شرق در اختیار این دو كشور قرار می گیرد.
بیت الله ستاریان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: دو حوزه مسکن و بورس همیشه طی دهه های اخیر با یکدیگر رقابت داشته اند و معمولاً پیروز این رقابت، مسکن بوده است.
وی ادامه داد: صعودی شدن شاخص بورس طی حدود یک سال قبل ناشی از رشد صنایع سنگین و پتروشیمی است. به نظر من علت اصلی این مسئله آن است که ایرانیان مقیم کشورهای اروپایی و آمریکایی​ در حال سرمایه گذاری در بورس ایران و خرید ملک در ایران هستند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه در مرحله بعد سرمایه شهروندان کشورهای غربی نیز به سمت شرق روانه خواهد شد اظهار داشت: چین و ایران دو کشور جاذب سرمایه گذاری هستند که در جهان پسا کرونا و سال ۱۴۰۰ آمادگی جذب سرمایه های کشورهای غربی را دارند. امنیت منطقه خاورمیانه در اختیار ایران است و به جز قرارداد ۲۵ ساله با چین در آینده دهها قرارداد سرمایه گذاری دیگر نیز بین این دو کشور منعقد خواهد شد.

ستاریان اشاره کرد: در اینکه چین اقتصاد اول جهان خواهد بود، شکی وجود ندارد. بانک جهانی رتبه ایران را هم تقریباً پایین پیش بینی کرده اما به نظر من از سال ۱۴۰۰ به بعد ایران ظرفیت تبدیل شدن به اقتصاد دوم جهان را دارد.
وی، کارخانجات چینی را متکی به انرژی ایران دانست و اظهار داشت: رشد بورس ایران در شرایط شیوع ویروس کرونا در حالی اتفاق افتاده که بورس های اروپایی و آمریکایی ریزش های چند هزار میلیارد دلاری داشته اند. بورس کشورهای شرقی هم افت چندانی را تجربه نکرده اند. این نشان میدهد سرمایه ها به تدریج از شرق به غرب در حال انتقال است.
این کارشناس اقتصاد مسکن اشاره کرد: اقتصاد شرق مبتنی بر منابع خود است در حالی که اقتصاد غرب از دیگر کشورها عاریه گرفته شده و کاملاً سیاسی است. بنا بر این اتفاق غیرمنتظره شیوع ویروس کرونا آنها را گرفتار ریزش های شدید کرد. در این شرایط سرمایه های خرد ۲۰ تا ۵۰ میلیون دلاری، چین و ایران را مقصد خود انتخاب می کنند.

ستاریان درباره پیش بینی از وضعیت بازار مسکن اظهار داشت: حرکتی که در مسکن و بورس می بینیم احتمالاً ادامه پیدا می کند اما از آن طرف گشایش اقتصادی هم خواهیم داشت و درآمد سرانه بالا میرود. بنا بر این نگرانی وجود ندارد و درآمدهای مردم متناسب با رشد این بازار ها افزایش می یابد.

منبع: