مهر بررسی كرد؛ بازگشت آرامش به بازار بلیت هواپیما

مدیرسا: پروازهای داخلی از عصر روز گذشته و همزمان با ابلاغ مصوبه اخیر شورای عالی هواپیمایی با کاهش قیمت روبه رو شده است.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، از روز گذشته دوشنبه اول آذر با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا محدودیت مسافرگیری در پروازهای داخلی برداشته شد و هواپیماها می توانند با ظرفیت کامل مسافر سوار کنند.
این در حالی است که شرکت های هواپیمایی بعد از اعمال محدودیت ۶۰ درصدی ظرفیت پروازهای داخلی از شروع آبان سال قبل با تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا، مبادرت به افزایش ۱۰ درصدی قیمت بلیت پروازهای داخلی نسبت به نرخ نامه خرداد ۱۳۹۹ کرده بودند؛ نرخ نامه خرداد ۱۳۹۹ نیز نسبت به آخرین افزایش قیمت بلیت هواپیما در بهمن ۱۳۹۸، افزایش ۲۰ درصدی داشت که عملاً به رشد ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما در یک سال اخیر و رسیدن قیمت برخی پروازهای داخلی به ارقام نجومی بالای یک میلیون تومان منجر شده بود.
با این حال بعد از لغو محدودیت پذیرش مسافر در پروازهای داخلی با تصویب ستاد ملی مقابله کرونا از روز گذشته دوشنبه ۱ آذر ماه، شورای عالی هواپیمایی به ریاست وزیر راه و شهرسازی در ابتدای هفته جاری برگزار و به دستور رستم قاسمی قرار شد تا نرخ بلیت پروازهای داخلی کم شود.
میزان کاهش قیمت بلیت هواپیما، نرخ ثابتی نداشت ولی بگفته محمد محمدی بخش معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواپیمایی کشوری، متوسط کاهش قیمت بلیت پروازهای داخلی ۱۵ درصد است؛ هر چند مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی یکشنبه ۳۰ آبان در گفت و گو با خبرنگار مهر از کاهش میانگین ۱۲ تا ۱۳ درصدی نرخ بلیت هواپیما آگاهی داده بود.
در حال حاضر کاهش نرخ بلیت پروازهای داخلی در همه مسیرها اعمال شده است؛ ضمن این که مقرر است به دستور رییس سازمان هواپیمایی کشوری به ایرلاین ها، مسافرانی که بلیت ها را با قیمت های بالاتر خریداری نموده بودند، مابه التفاوت نرخ های جدید و قدیم را دریافت نمایند.
تهران-مشهد کاهش ۳۰ درصدی قیمت بلیت پرواز
قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد که به یک میلیون تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در ایام گذشته رسیده بود، برای روزهای میانی هفته به زیر ۷۰۰ هزار تومان در بعضی ساعات کم تردد و کمی بیش از ۷۰۰ هزار تومان در ساعات پرتقاضا کم شده است؛ قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد برای روزهای پایانی هفته نیز تا ۸۰۰ هزار تومان عرضه می شود.
در نرخ نامه جدید، سقف قیمت بلیت پرواز تهران-مشهد ۹۶۶ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

تهران-کیش ۶۵۰ تا ۸۰۰ هزار تومان
مسیر پرواز تهران-کیش نیز از ارقام میلیونی به زیر یک میلیون تومان افت کرده است. برخی ایرلاین ها در ساعات کم تقاضا بلیت تهران-کیش را بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و برای ایام پیک سفر کمی بالاتر از ۸۰۰ هزار تومان به فروش می رسانند.

برای سایر مسیرهای پر تردد از قیل تهران-اهواز، تهران-قشم و تهران-شیراز نیز شاهد کاهش ۳۰ درصدی قیمت بلیت برای پروازهای ساعات خلوت تر و تا ۲۰ درصدی برای ایام پیک سفر هستیم.

منبع: