خدمات درمانی شایسته، حق کارگران و بازنشستگان است

یک فعال حوزه کار می گوید: سلامتی نیروهای کار، رابطه مستقیمی با کار و تولید و راندمان دارد. او با اشاره به پرداخت حق بیمه های ماهانه بر لزوم بهره مندی کارگران و بازنشستگان از خدمات درمانی شایسته و در شأن آنها تاکید نمود.

حمید نجف در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: زمانی طبقات کارگر و کارفرما یک بیمه تامین اجتماعی داشتند و خبری از بیمه تکمیلی نبود ولی همان بیمه کمک می کرد تا به لحاظ درمانی دغدغه نداشته باشند.
وی افزود: امروز به آن بیمه تامین اجتماعی و یا بیمه خدمات درمانی که دفترچه ای بود، بیمه تکمیلی و انواع و اقسام بیمه ها اضافه شده است. پول های مضاعفی از جیب طبقات کارگر و کارفرما و کارمند برداشته می شود اما خروجی خدمات درمانی مثل سابق نیست.
این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه بیش از نیمی از مشکلات جسمی نیروهای کار ناشی از غیر سالم و خراب بودن دندان ها است که بر عملکرد سیستم بدن و التهاب آن موثر است، اضافه کرد: متاسفانه به سبب آنکه نرخ تعرفه و هزینه های دندانپزشکی بالا است، کارگران قادر نیستند از عهده این هزینه ها برآیند و با وجود بیمه های مکمل گوناگون خدمات شایسته دریافت نمایند.
نجف با ابراز خرسندی از اقدام دولت و مجلس در تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و شرکتی اظهار نمود: همچنان که این اقدام را کار مثبتی می دانیم، انتظار داریم تجمیع بحث خدمات درمانی هم در دستور کار قرار گیرد.
به گفته ی ایشان، وقتی مردم از هزینه های درمان خود می زنند، سلامت جسمی آنها به خطر می افتد و بار هزینه آن باردیگر به سیستم سلامت و نظام بیمه کشور و نهایتاً دولت بر می گردد، در نتیجه با جامعه ای روبه رو خواهیم بود که نیروهای کار آن بیمار و به لحاظ سلامت جسمی ضعیف هستند.
این کارشناس حوزه کار با اعلان اینکه سلامتی مردم جزو سرمایه های کشور است و باید به آن اهمیت بدهیم، اشاره کرد: انتظار داریم نظام بیمه ای کشور تجمیع شود و کارگران و کارفرمایان و کارمندان از سردرگمی و بلاتکلیفی بیرون بروند.
نجف افزود: متاسفانه با وجود آن که اعلام می شود هزینه های درمانی با درصد بالا پوشش داده می شود ولی گاهی خلاف آنرا می بینیم؛ بطورمثال کارگری با بیمه درمان تامین اجتماعی برای گرفتن عکس رادیولوژی مراجعه می کند و به وی اعلام می شود که برمبنای قانون درمان تامین اجتماعی تنها یکبار این هزینه برای او پرداخت می شود و بابت گرفتن عکس، به او گفته می شود ۷۰ هزار تومان بپردازد درحالی که هزینه آزاد آن ۱۰۰ هزار تومان است!
این فعال حوزه کار اشاره کرد: این که کارگر با داشتن بیمه درمان تامین اجتماعی باید بیش از دو سوم هزینه نسخه، فرانشیز و انواع آزمایشها را پرداخت کند، اسمش خدمات درمانی نیست و کمکی به جبران هزینه های درمان آنها نمی کند؛ پس باید به شکلی اقدام نماییم که کارگران و بازنشستگان وقتی از حقوق خود ماهانه به حساب تامین اجتماعی یا صندوق بازنشستگی بابت حق بیمه می پردازند از خدمات درمانی شایسته و در شأن خود بعنوان یک حق قانونی برخوردار شوند.
نجف در آخر اشاره کرد: سلامتی نیروهای کار، رابطه مستقیمی با کار و تولید و راندمان دارد و جزو سرمایه های کشور محسوب می شود. نیاز نیست به افزایش جمعیت فکر نماییم بلکه همین جمعیت فعلی را قدر بدانیم و برای سلامتی آنها چاره اندیشی نماییم، ارزش دارد.