متقاضیان وام جدید کرونا یک هفته فرصت دارند

به گزارش مدیرسا با عنایت به آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا مهلت دریافت تسهیلات جدید کرونا را تا آخر آذر ماه تمدید کرده بنابر این متقاضیان یک هفته فرصت دارند تا درخواست خویش را برای گرفتن وام در سامانه کارا به ثبت برسانند.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، پرداخت تسهیلات جدید کرونا در مرحله دوم با رویکرد بنگاه محوری شروع شد و بر این اساس بنگاههای چهار حوزه حمل و نقل، گردشگری، فرهنگ و هنر و ورزش و جوانان مشمول این مرحله از دریافت وام جدید کرونا شناخته شدند.

کارگروه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا در چهل و نهمین نشست خود به ریاست معاون اقتصادی رئیس جمهور و به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تمدید زمان وام مشاغل صدمه دیده از کرونا، مهلت پرداخت وام جدید کرونا را که تا قبل از آن آخر شهریور ماه اعلام شده بود یکبار دیگر تا آخر آذر ماه تمدید کرد.

بر این اساس صاحبان مشاغل ۱۴گانه صدمه دیده از کرونا در چهار گروه فرهنگ و هنر، گردشگری، ورزش و جوانان و حمل و نقل ریلی و هوایی تا آخر آذرماه و یک هفته دیگر مهلت دارند برای دریافت وام به سامانه کارا به نشانی https: //kara.mcls.gov.ir مراجعه و مراحل ثبت نام خویش را دنبال کنند.

در راستای تمدید زمان دریافت وام جدید کرونا، پرداخت تسهیلات حمایتی کرونا از جانب بانکها هم تا آخر بهمن ماه تمدید گردید.

پیش از این بانک ها موظف بودند تا آخر آبان ماه ۱۴۰۰ تسهیلات حمایتی کرونا را پرداخت کنند اما در کارگروه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب گردید که پرداخت تسهیلات از جانب بانک ها تا آخر بهمن ماه ادامه پیدا کند.

هر چند که بانک مرکزی به تازگی پیرو مصوبات نود و پنجمین جلسه مورخ ۶ آذرماه ۱۴۰۰ ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، در بخشنامه ای به شبکه بانکی مهلت های مقرر در قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران برای مشمولان را برای آخرین بار از اول مهر ماه به مدت شش ماه یعنی تا آخر ۱۴۰۰ تمدید کرده و به باعث بند (۳) از مصوبات جلسه مورخ ۲۱ /۱ /۱۴۰۰ از تمدید اعطای تسهیلات کرونا تا آخر سال ۱۴۰۰ و همینطور امهال بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی اعطایی تا آخر سال ۱۴۰۰ به کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه ای صدمه دیده از بحران کرونا شامل تسهیلات کرونایی سامانه کارا، صندوق کارآفرینی امید و… اطلاع داده است.

وام جدید کرونا مختص صاحبان مشاغل و کسب و کارهای چهار رسته گردشگری، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان و حمل و نقل ریلی و هوایی است و مهدکودک ها، تالارها، پارک های آبی و شهربازی ها پیش از این جهت بهره مندی از وام کرونا به لیست کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا اضافه شدند.

پرداخت تسهیلات حمایتی به کسب و کارهای صدمه دیده از کرونا همچون سیاست های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت حفظ اشتغال بنگاه ها و صیانت از نیروهای کار است و بر این اساس ۱۴ رسته شغلی منتخب که بیشترین صدمه از شیوع کرونا را متحمل شده بودند جهت استفاده از تسهیلات مذکور به سامانه کارا عرضه شدند.

بازپرداخت وام جدید کرونا دو ساله و با نرخ سود ۱۲ درصد است و متقاضیان می توانند با ورود به سامانه کارا اقدامات لازم را در مورد ثبت نام انجام دهند. تمام اطلاعات به صورت سیستمی در اختیار بانک قرار داده می شود و پرداخت وام بعد از بررسی و تایید بانک صورت می گیرد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، با عنایت به آنکه ستاد ملی مقابله با کرونا مهلت دریافت تسهیلات جدید کرونا را تا آخر آذر ماه تمدید کرده بنابر این متقاضیان وام کرونا تنها یک هفته فرصت دارند تا درخواست خویش را به ثبت برسانند. بدیهی است هرگونه تمدید مجدد دریافت و پرداخت وام به تصمیم کارگروه اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا بستگی خواهد داشت.

منبع: