صمت در هفته ای كه گذشت؛ کاهش قیمت سیمان به زیر ۲۵ هزار تومان

به گزارش مدیرسا انجام ۶۰۰ میلیون دلار تهاتر تا آخر سال، کاهش قیمت سیمان به زیر ۲۵ هزار تومان، آغاز تجارت آزاد با سوریه و عرضه قطره چکانی خودرو به بازار همچون اخبار مهم این هفته حوزه صمت بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، در هفته نخست دیماه اتفاقات گوناگونی در حوزه صنعت، معدن و تجارت رقم خورد که شاید مهم ترین آنها آغاز تجارت آزاد با سوریه، منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله کارمندان در معاملات دولتی، ورود زغال سنگ به بورس کالا در آینده ای نزدیک، کاهش قیمت سیمان به زیر ۲۵ هزار تومان، اخطار نسبت به برچیده شدن صادرات لوازم خانگی، انجام ۶۰۰ میلیون دلار تهاتر تا آخر سال و عرضه قطره چکانی خودرو به بازار باشد.
آغاز تجارت آزاد با سوریه
با توجه به اهمیت تجارت خارجی و افزایش ظرفیت های ارزآور، دولت به دنبال توسعه روابط تجاری و گسترش دامنه تجارت آزاد با کشورهای مختلف است. در این راستا علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اعلام نمود که بحث تجارت آزاد با سوریه فعال گردیده است و نشست هایی برای توسعه تجارت در دو ماه آینده برای ارمنستان و عمان هم انجام خواهد شد.
همچنین به قول پیمان پاک، سال آینده تجارت آزاد اوراسیا را خواهیم داشت و در صورت پیوستن به موافقتنامه اوراسیا ۱۰ میلیارد دلار بازار صادراتی برای ما خواهد داشت در حالیکه حالا حدود ۵۰۰ میلیون دلار از این بازار صادراتی در اختیار ماست.
منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله کارمندان در معاملات دولتی
طبق قانون کارمندان دولت شامل وزرا، نمایندگان مجلس، کارمندان دولت و … به سبب احتمال تبانی و رانت اطلاعاتی نباید وارد معامله با دولت شوند. تا دو هفته پیش این اتفاق می افتاد اما از دو هفته گذشته به این سو سامانه به صورت سیستمی جلوی این معاملات را می گیرد.
در این رابطه، علی رهبری رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با تاکید بر این که منع سیستمی و هوشمندانه از مداخله کارمندان در معاملات دولتی، دریچه مفاسد در دولت را می بندد، می گوید: «از ۲ هفته پیش تابحال ۲۶۷ فرد حقیقی از ورود به سامانه منع شده اند و امکان انجام ۵۱۰ معامله از جانب افراد حقیقی گرفته شد. همینطور جلوی ورود ۴۷۹ شخص حقوقی به سامانه گرفته شد و در همین راستا از انجام هزار و ۳۵ معامله حقوقی هم جلوگیری شد.»
ورود زغال سنگ به بورس کالا در آینده ای نزدیک
صنعت زغال سنگ در ایران به رغم غنی بودن کشور در زمینه معادن و بالا بودن ظرفیت استخراج و تولید، همچنان با کشورهای برتر در زمینه استخراج و تولید زغال سنگ و فرآورده های آن فاصله بسیاری دارد و به عبارتی ایران جایگاه چندان مطلوبی در بین سایر کشورهای تولیدکننده زغال سنگ ندارد.
از سال ۹۷ تابحال قیمت پایه کنسانتره زغال سنگ برمبنای ۵. ۲۶ درصد قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس کالا تعیین می شود. خیلی از تولیدکنندگان زغال سنگ نسبت به این شیوه قیمت گذاری اعتراض دارند و معتقدند بهای زغال سنگ ساخته شده در ایران بسیار با قیمت های بین المللی فاصله دارد.
حال سید رضا فاطمی امین وزیر صمت در تازه ترین اظهارنظر خود اعلام نموده که به دنبال ورود زغال سنگ به بورس کالا هستیم.
کاهش قیمت سیمان به زیر ۲۵ هزار تومان
بعد از التهابات تابستانی ناشی از قطع برق و کاهش تولید و عرضه سیمان و در نهایت افزایش قیمت ها در این بازار شد.
حال با گذشت نزدیک به ۵ ماه از آن دوره، عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان می گوید که «قیمت یک تن سیمان پاکتی در بورس کالا ۴۸۰ هزار تومان است که قیمت هر پاکت سیمان را در محدوده زیر ۲۵ هزار تومان قرارداده است.»
هشدار نسبت به برچیده شدن صادرات لوازم خانگی
طبق گفته فعالان صنعت لوازم خانگی بزرگترین مشکل در راه صادرات لوازم خانگی رفع تعهد ارزی است. در این رابطه عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران می گوید: «این مشکل برای واحدهایی که عمق ساخت داخل بیشتری دارند، گسترده تر است و این واحدها مورد ظلم واقع شده اند.
به گفته وی «قیمت های خرید مواد اولیه تولید داخل بر مبنای قیمت های جهانی و نرخ روز ارز در بازار آزاد محاسبه می شود؛ یعنی واحد تولیدی مواد اولیه ایرانی را با قیمت ارز آزاد می خرد و اگر صادراتی انجام دهد باید ارز حاصل از صادرات را با نرخ نیما که ۵-۴ هزار تومان با بازار آزاد متفاوت است، در سامانه نیما عرضه کند؛ در حالیکه محصول با نرخ ارز آزاد ساخته شده است. تداوم این شرایط منجر به برچیده شدن صادرات لوازم خانگی خواهد شد.»
انجام ۶۰۰ میلیون دلار تهاتر تا آخر سال
هر جا که استفاده از ابزار مبادله دشوار بوده و یا نقد کردن دارایی ها سخت باشد، رغبت به تهاتر افزایش می یابد ازاین رو در مواردی که کشورها با تحریم های اقتصادی روبرو شده و جابجایی پول برایشان دشوار می شود، به استفاده از ابزار تهاتر ترغیب می شوند.
دولت سیزدهم تاکید بسیاری بر استفاده از روش تهاتر برای پیش برد اهداف تجاری خود دارد. در بسته پشتیبانی از صادرات غیرنفتی کشور که مهر ماه سالجاری از جانب دولت ابلاغ گردید به صورت ویژه به مبحث تهاتر پرداخته شده است.
در این رابطه علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران می گوید: «طی ۳ سال قبل ۵ میلیارد دلار از محل تهاتر کار کرده ایم و در آینده هر تاجری که مشتاق کار در حوزه تهاتر باشد، کمکش می نماییم. همینطور بحث استفاده از شیوه تهاتر را با کشورهای دیگر دنبال می نماییم و تهاتر ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلاری پروژه بعدی است که جزئیات آن اعلام خواهد شد.»
عرضه قطره چکانی خودرو به بازار
بررسی بازار خودرو طی روزهای گذشته نشان میدهد که با عنایت به ریزش نرخ دلار در بازار آزاد، بازار خودرو در واکنش به این اتفاق، روند نزولی به خود گرفته و قیمت ها میانگین ۲ تا ۵ میلیون تومان با کاهش مواجه گشته اند. اما نکته مهم در مورد بازار خودرو کاهش عرضه است.
در این رابطه سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران می گوید: «در شرایط فعلی هم عرضه خاصی به بازار صورت نمی گیرد، این در حالیست که تقاضا در بازار خودرو مصرفی است و اگر عرضه افزایش یابد، شاهد نزدیک شدن قیمت های بازار با کارخانه خواهیم بود.»
وی با تاکید بر این که تولید و عرضه بیشتر منجر به کاهش قیمت بازار می شود، اضافه می کند: «اگر قول هایی که وزیر صمت و خودروسازان در خصوص افزایش عرضه و تکمیل ۱۴۰ هزار خودروی کف پارکینگ داده اند عملی و این خودرو ها به بازار عرضه شوند، بازار متعادل خواهد شد و مصرف کننده نهایی خرید بهتری خواهد داشت.»