علاوه بر تامین امنیت غذایی خود؛ چین، نبض تولید بذر جهان را در دست می گیرد

آکادمی علوم کشاورزی چین اعلام نموده است که استان هاینان این کشور بزودی به مرکز جهانی تولید بذر تبدیل خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر به نقل از تاس، آکادمی علوم کشاورزی چین اعلام اعلام نمود استان هاینان در جنوب این کشور در آینده ای نزدیک نقش کلیدی در حفظ منابع ژنتیک گیاهی چین ایفا خواهد نمود.
این آکادمی در اطلاعیه ای رسمی در مورد اهداف تعیین شده خود برای سال ۲۰۲۲ اعلام نمود که به دنبال ایجاد پایگاهی بزرگ برای حفظ منابع ژنتیکی خواهد بود، بنابراین مقرر است در استان هاینان به هدف مورد نظر خود برسد.
در همین باره روزنامه محلی چین می گوید: این آکادمی دارای مجموعه ای غنی از پروتوپلاسم جوانه با بیشتر از ۵۰ هزار نمونه است بنابراین انتظار می رود که جزیره هاینان به یک مرکز بزرگ تولید بذر جهانی تبدیل گردد و به صورت مؤثر به حفظ عرضه بالای محصولات کشاورزی چین کمک نماید.
براساس گزارشات این آکادمی تحقیقاتی هم اکنون دارای چندین انبار بزرگ برای ذخایر ژنتیکی در چین است. همینطور تعدادی گلخانه برای پرورش انواع گیاهان بوجود آورده که ۱۸ مورد از این تأسیسات در استان هاینان واقع شده است. علاوه بر این استان به دنبال توسعه تکنولوژی های جدید جوجه کشی و پرورش حیوانات اهلی است.
استان هاینان نقش کلیدی در برنامه اصلاح بذر چین ایفا می کند به صورتی که پروژه های اصلاح نژادی که در استان انجام می شود هر ساله توجه صدها سازمان تحقیقاتی، دانشگاه های و شرکت ها توسعه یافته را به خود جلب می کند. هزاران متخصص از مناطق مختلف چین و از کشورهای دیگر در این پروژه ها شرکت می کنند.
دولت چین می خواهد در سالهای آینده یک مجتمع تحقیقاتی و تولیدی پیشرفته در این جزیره ایجاد نماید تا بتواند سریعاً انگیزه افزایش تولید محصولات کشاورزی را در سرتاسر این کشور کشور بالا ببرد، بنابراین مقامات چینی معتقدند که مرکز اصلاح و تولید بذور در استان هاینان می تواند امنیت غذایی چین را به میزان قابل توجهی بالا ببرد و بازارهای جهانی را به تسخیر خود درآورد.

منبع: