معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد افتتاح نهضت ملی مسکن در ماههای آینده

بنا به قول معاون وزیر راه و شهرسازی، برخی واحدهای نهضت ملی مسکن که از قبل شروع شده، طی ماههای آینده قابلیت بهره برداری و تحویل به متقاضیان را خواهد داشت.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، بر مبنای تکلیف وزیر راه و شهرسازی برای دستگاههای مجری طرح، باید بزودی عملیات اجرایی پروژه های طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید و سایر شهرهای کشور با محوریت شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن، آغاز شود.
محمود محمودزاده – معاون وزیر راه و شهرسازی – ضمن اشاره به مبحث مذکور گفته است: از پروژه های (نهضت ملی مسکن) که قبلا شروع شدند و عملیات اجرایی آنها در حال انجام می باشد بخشی طی ماه های آتی قابلیت بهره برداری و تحویل به متقاضیان را خواهند داشت که با پیشرفت زمان جزئیات آن اعلام خواهد شد.
او همینطور از تصویب سند آمایش سرزمین برای اولین بار اطلاع داد و توضیح داد: سند آمایش سرزمین در جلسات مشترک وزارت راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه تنظیم شده است. سند آمایش سرزمین سندی است که نظام توزیع جمعیت، اشتغال و فعالیت را برای آینده پیشبینی می کند و می تواند در نیازسنجی ها کمک موثری باشد.
محمودزاده در شرایطی از افتتاح عن قریب برخی واحدهای نهضت ملی مسکن اطلاع داده که انبوه سازان، پیشرفت پروژه در حالت کلی را چندان مناسب نمی دانند.
در این خصوص محمد مرتضوی ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان ـ با بیان اینکه تا کنون بیشتر قراردادهای نهضت ملی مسکن با نهادهای عمومی مثل بنیاد مسکن منعقد شده است به ایسنا اظهار داشت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دیگر نهادها به علت لزوم زمانی برای سرعت دادن به کارها در بخش محدودی از پروژه ورود کرده اند. برخی از همکاران ما هم در بعضی استان ها کارهایی را در پروژه جهش تولید و تأمین مسکن بر عهده گرفته اند اما برای آن که پروژه به صورت کامل راه بیفتد نیاز است تا با انبوه سازان بعنوان بزرگترین تشکل در عرصه تولید مسکن، تعامل مناسب تری صورت گیرد که تا کنون اقدام جدی از جانب وزارت راه و شهرسازی برای همکاری مشاهده نکرده ایم.
ازاین رو گزارش، پروژه جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) با هدف راه اندازی چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال آینده، پس از آخر نام نویسی بخشی از متاهل ها الان در مرحله فراخوان ثبت نام افراد مجرد بالای ۲۳ سال قرار دارد و تا ۲۰ بهمن ماه نام نویسی در سامانه saman.mrud.ir ادامه خواهد داشت.
آخرین وضعیت این طرح از تأمین زمین ۷۶۰ هزار واحد و آمادگی پروژه برای آغاز عملیات اجرایی حکایت دارد. این آمار البته در ارتباط با اوایل دیماه است. حدود ۵۳۰ هزار واحد از ۷۶۰ هزار واحد، در ارتباط با پروژه اقدام ملی است که با نهضت ملی مسکن ادغام شده است. البته طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی امکان دارد تمام ۷۶۰ هزار واحد به مرحله اجرا نرسیده باشد و در مراحل مختلف قرار دارد.
به صورت مثال امکان دارد برخی پروژه ها کلنگ زنی نشده باشند ولی آماده کار هستند. مع الوصف ۲۱۰ هزار واحد یا کلنگ زنی شده یا آماده کلنگ زنی است. برای ۵۵۰ هزار واحد هم زمین تأمین شده که مسؤلان وزارت راه و شهرسازی در استان های مختلف درحال فراهم کردن اقدامات شروع به کار پروژه ها هستند. رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ مدتی قبل وعده داد که تا آخر سال جاری تعداد واحدهای درحال اجرای نهضت ملی مسکن به ۸۰۰ هزار واحد می رسد.

منبع: