جزییات پروتکلهای کرونائی برای سفرهای نوروزی

با وجود گسترش سویه امیکرون در کشور، آمارها نشان میدهد که نه فقط رعایت پروتکلهای بهداشتی سیر نزولی پیدا کرده بلکه تا حالا هیچ محدودیتی برای سفرهای مردم با وسایل نقلیه شخصی تصویب نشده که البته بنظر می رسد برای سفرهای نوروزی بررسی های در ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده و به زودی پروتکلهای جدید دراین زمینه اعلام خواهد شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در شرایطی که آمار مبتلایان و فوت شدگان کرونائی در کشور به سبب گسترش سویه جدید این ویروس به نام امیکرون رو به افزایش است و برمبنای آخرین آمار اعلام شده از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۳۳۷ شهر در کشور در وضعیت قرمز ۶۴ شهر در وضعیت نارنجی و ۴۷ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. رعایت پروتکلهای بهداشتی از طرف مردم سیر نزولی پیدا کرده و تا حالا محدودیت و ممنوعیت جدیدی برای سفرهای مردم و ترددهای بین شهری آنها در این مناطق پر خطر با وسایل نقلیه شخصی تصویب و ابلاغ نشده است.

این در حالی است که از آذر ماه سال قبل محدودیت هایی برای مردم و شهرهای پر خطر کرونائی در نظر گرفته شد. بر این اساس اگر مردم با خودروی شخصی شان در پیک های کرونائی از یا به شهری نارنجی و قرمز سفر می کردند، ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان جریمه می شدند و در بعضی مواقع ورودی و خروجی شهرهای قرمز و نارنجی بسته می شد و از تردد و سفر خودرو های شخصی جلوگیری می شد.

امسال نیز قرار بود سفرهای مردم با وسایل حمل و نقل عمومی و شخصی هوشمند شود و ممنوعیت ها و پروتکلهای بهداشتی بصورت هوشمند برای افراد مشکوک و مبتلا اجرائی شود نه برای شهرهای قرمز و نارنجی.

بر این اساس قرار شد تا سامانه امید که امکان اتصال سیستم اطلاعاتی وزارت بهداشت را به بخش حمل و نقل فراهم می کرد راه اندازی شود تا مردم با کد ملی هایشان کنترل و رصد شده و در صورت بروز تخلف با آنها برخورد شود. گرچه همین تصمیم نیز چالش ها و نقایصی داشت اما در ماه های گذشته همچنان این سامانه در بخش های مختلف حمل و نقل تکمیل نشده است و خبری از اجرای کامل سیستم هوشمند مدیریت و کنترل کرونا در همه بخش های حمل و نقل نیست.

البته با وجود این که تا حالا پروتکل جدیدی برای سفرهای بین استانی مردم با وسایل نقلیه شخصی در وضعیت قرمز کرونائی فعلی ابلاغ نشده است اما بررسی های خبرنگار ایسنا نشان می دهد، جلسات مختلفی در ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رییس جمهور تشکیل شده و مقرر است به زودی و در جلسات پیش رو شرایط و پروتکلهای جدیدی برای سفرهای جاده ای مردم با وسایل نقلیه شخصی اعلام گردد.

سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره این مساله اظهار نمود: موضوع رعایت شیوه نامه ها در زمینه اصناف و حمل و نقل را باید مورد توجه قرار داد و ضمن تاکید بر ضرورت نظارت دقیق وسخت گیرانه بر اجرای شیوه نامه های بهداشتی در این بخش، وزارت راه و سایر دستگاه های مرتبط همچون شهرداری ها، اجرای بخشنامه های بهداشتی را در پروازها، مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی به دقت و با جدیت دنبال کنند.

وی همین طور با اشاره به افزایش آمار ابتلای کودکان به سویه جدید بیماری کرونا اشاره کرد: اجازه ندهیم جان مردم و خصوصاً کودکان با سهل انگاری در رعایت اصول بهداشتی در خطر قرار گیرد.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود بر اعتبار مصوبات و تصمیمات پیشین ستاد ملی مبارزه با کرونا تاکید و اشاره کرد: تا بروزرسانی بخشنامه های مربوط به رنگ بندی های کرونائی، تصمیمات قبلی ستاد ملی مبارزه کرونا به قوت خود باقی است و ستادهای استانی باید با رصد دقیق وضعیت نسبت به مدیریت شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت های احتمالی برای مدارس و دانشگاه ها اقدام نمایند. علاوه بر رعایت شیوه نامه ها، باید کنترل های هوشمند هم بطور کامل اجرا شود تا آمار مبتلاشدن و فوت شدگان کرونا بطور چشم گیر کاهش پیدا کند.

بر اساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ایسنا مقرر است شرایط و پروتکلهای بهداشتی برای حوزه حمل و نقل و سفرهای مردم با وسایل نقلیه شخصی به شکلی تدوین تصویب و ابلاغ شود که افرادی که دو دز واکسن کرونا یا بیشتر دریافت نمودند با افرادی که واکسینه نشده اند، متفاوت باشند و همین طور برای افرادی که واکسینه نشده اند و خصوصاً افراد مبتلا و مشکوک به کرونا محدودیت ها و ممنوعیت های جدیدی در نظر گرفته شود.