دانستنی های طراحی و ساخت استخر در ساختمان

به گزارش مدیرسا انواع مختلفی از استخرهای شنا وجود دارند که هر کدام مزایا و خصوصیت های خاص خویش را دارند و در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، یکی از بهترین تفریح و سرگرمی ها برای اوقات فراغت استخر است. ساخت استخر مناسب برای خانه می تواند دشوار باشد، اما شما باید در نظر بگیرید که چه چیزی با شرایط شما مناسب تر است و آنرا با آنچه که بیشترین ارزش را به ملک شما می افزاید متعادل کنید. انواع مختلفی از استخرهای شنا وجود دارند که هر کدام مزایا و خصوصیت های خاص خویش را دارند.

بررسی انواع رایج استخر

۱. استخرهای ساخته شده بر روی زمین در مقابل استخرهای ساخته شده در داخل زمین

به صورت کلی استخرها به دو دسته استخرهای روی زمین و داخل زمین تقسیم می شوند. نام این استخرها تفاوت های اساسی آنها را توضیح می دهد.
داشتن یک استخری که روی زمین ساخته شده است مزایای خاص خویش را دارد. بعنوان مثال نصب این استخرها راحتتر بوده و استفاده از آنها مقرون به صرفه تر است.
در مقابل استخرهایی که درون زمین بنا می شوند ایده آل هستند. این استخرها به سرمایه اولیه قابل توجه نیاز داشته اما عمر طولانی تری هم دارند و ارزش ملک شما را بالا می برند. اما استخرهایی که بر روی زمین بنا می شوند با عنایت به اینکه یک گزینه موقت و قابل جابجایی هستند ارزش قابل توجهی به ملک اضافه نمی کنند.

۲. استخرهای درون زمینی

استخر فایبرگلاس این نوع استخرها بعد از تکمیل به یک ساختار چند لایه تبدیل می شوند که حوضچه استخر را می پوشانند. پوسته فایبرگلاس خارج از محل تولید می شود. بعد از آماده سازی اولیه نصب می تواند در عرض ۲ روز کامل شود. استخرهای فایبرگلاس می توانند لایه های بیشتر و کمتری هم داشته باشند. با این وجود هر استخر فایبرگلاس دارای یک لایه پوشش ژل است که نخستین لایه بوده و مزیت اساسی استخرهای فایبرگلاس نسبت به استخرهای بتنی است. لایه ژل صاف و غیر متخلخل بوده و نگهداری استخر را آسان تر می کند، چونکه هیچ گوشه و شکافی وجود ندارد که جلبک ها بتوانند در آن آغاز به رشد کنند. پوسته های فایبرگلاس هم بسیار مقاوم و بادوام هستند و بر روی آنها خطری برای سوراخ شدن یا شکستن وجود ندارد.

استخرهای وینیل نام این استخر هم به صورت کامل آنرا توضیح می دهد. لایه ای از وینیل به جای فایبرگلاس یا بتن استخر را می پوشاند. برجسته ترین مزیت استخرهای وینیل قیمت آنها است. به طوریکه این استخرها نسبت به استخرهای فایبر گلاس یا بتن قیمت کمتری دارند. در صورتیکه می خواهید یک استخر درون زمینی را به سرعت و با بودجه کم راه اندازی کنید استخر با روکش وینیل بهترین گزینه است. نصب این استخرها هم بسیار آسان و سریع انجام می شود.

استخرهای بتنی اگر بخواهید استخر را به شکل مورد نظر خود بسازید استخرهای بتنی می توانند به شکل مورد دلخواه ساخته شوند. این گونه استخرها طوری ساخته می شوند که با ملکی که در آن قرار دارند مناسب هستند. علاوه بر این استخرهای بتنی با دوام ترین نوع استخرها بوده و احتمال صدمه دیدن آنها با استفاده روزانه ناچیز است. تأسیسات استخر شامل چیست؟

تجهیزات و تأسیسات استخر به دو بخش تأسیسات در رابطه با سیستم هیدرولیکی و تجهیزات استخر طبقه بندی می شود. تأسیسات سیستم هیدرولیکی به لوله ها و اتصالاتی گفته می شود که جنس آنها از PVC سخت شده یا UPVC بوده و برای انتقال، حمل و جمع آوری آب از بخش های متفاوت مثل موتورخانه و تصفیه خانه از آنها استفاده می شود نحوه عملکرد این سیستم به این صورت است که آب موجود در کاسه استخر و جکوزی به وسیله سیستم لوله کشی جمع شده و به موتورخانه منتقل می گردد. در پایان بعد از آن که آب از کلیه تجهیزات موجود در موتورخانه عبور کرد باردیگر به کاسه استخر و جکوزی بازگردانده می شود. نکته قابل توجه در مورد جنس این لوله ها این است که UPVC یا PVC سخت شده برای انتقال بهداشتی آب مناسب بوده و می توانند دمای بیشتر از ۶۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند. اما علاوه بر لوله و اتصالات برای ساخت استخر تجهیزات دیگری مانند سیستم گندزدایی، تجهیزات لازم برای تصفیه کردن آب، سیستم گرمایش و سرمایش لازم است. این تجهیزات و تأسیسات باید کاملاً استاندارد بوده و اسمبل آنها باید طوری باشد که یا به صورت سری و یا موازی پشت هم قرار بگیرند تا اعمال مختلف مانند تصفیه فیزیکی و شیمیایی آب، گندزدایی، گرم و سرد کردن را به نوبت انجام دهند. برای انجام این اعمال از تجهیزاتی مانند فیلتر شنی، مبدل حرارتی استیل استخر، پمپ استخری و دیگ آب گرم در موتورخانه استخر استفاده می شود.
تصفیه آب استخر یکی از موارد مهمی است که در هنگام راه اندازی استخر باید در نظر گرفته شود. این کار در قسمتی از موتورخانه استخر با نام تصفیه خانه انجام می شود که آب را به دو صورت فیزیکی و شیمیایی تصفیه می کند. در این قسمت برای تصفیه فیزیکی از فیلتر شنی برای جذب آلودگی های فیزیکی کوچک که دارای مخزن حاوی سیلیس است و پمپ تصفیه برای گرفتن زباله های موجود در آب و پمپ کردن آب تمیز به استخر استفاده شده و برای تصفیه شیمیایی از مواد نظیر کلر و برم استفاده می شود. برای عرضه یک جریان ثابت و ضد عفونی کننده آب استخر جهت شفافیت آب همینطور میتوان از تجهیزات بهداشتی در استخر شنا استفاده نمود که شامل قرص کلریناتور، فیدرها شناور و ژنراتورهای کلر است. پمپ های استخر هم یکی از مهم ترین تجهیزات هستند، چونکه بدون آنها انتقال آب از راه سایر قسمت های سیستم انجام نشده و همه چیز به سرعت از هم می پاشد.
یکی دیگر از تجهیزات مورد استفاده در استخر اسکیمر است. این توری های قابل اعتماد مخصوص استخر، ابزاری عالی برای گرفتن زباله های فیزیکی مانند حشرات و برگ هایی که بر روی آب استخر جمع شده اند هستند و با عنایت به این که از یک توری ظریف ساخته شده اند استفاده از آنها برای بیرون کشیدن هر جسم جامدی از آب ایده آل است. تراز استخر هم یکی از تجهیزات ضروری در استخرهاست. تمام استخرها هر روز آب از دست می دهند که امکان دارد به علت پاشش آب، نشت در لوله های آب یا به صورت تبخیر طبیعی اتفاق بیفتد. اما شایع ترین دلیل از دست رفتن آب استخر، تبخیر آب است که این یک فرایند طبیعی بوده و زمانی اتفاق می افتد که گرمای آب به صورت بخار از سطح خارج می شود. ازاین رو آب بخار شده باید جایگزین شود که این کار توسط تراز اتوماتیک استخر انجام می شود. این تراز به شیلنگ آب متصل شده و شیلنگ در لبه استخر آویزان می شود. یک حسگر داخلی به صورت فعال سطح آب را کنترل نموده و هر زمان که سطح آب کاهش پیدا کند آب را به صورت خودکار اضافه می کند.
طراحی و ساخت استخر از آنجاییکه استخر شامل تاسیساتی مختلفی است، طبیعتاً طراحی و ساخت آن یک کار تخصصی است. یک پیمانکار ساخت استخر در تهران یا هر نقطه ایران، به خوبی می داند برای آن منطقه چه استخری با چه شرایطی مناسب می باشد. بنابراین در صورت تصمیم به ساخت استخر، حتما از مجریان با تجربه و خبره کمک بگیرید. تأسیسات لطفی: طراحی و ساخت استخر با ۳۰ سال سابقه
۰۹۱۲۵۶۴۱۲۲۴
www.tmilotfi.ir
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.