قیمت نفت در راه صعود

به گزارش مدیرسا قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان دارای نوسان رو به بالا است به طوریکه امروز سه شنبه قیمت هر بشکه نفت برنت به ۱۲۳ دلار و ۵۹ سنت رسیده است.
به گزارش مدیرسا به نقل از مهر قیمت نفت در بازارهای جهانی همچنان دارای نوسان رو به بالا است. امروز سه شنبه قیمت هر بشکه نفت برنت به ۱۲۳ دلار و ۵۹ سنت رسیده است. همینطور قیمت آمریکا هم در بازار جهانی ۱۲۸ دلار و ۲۶ سنت معامله می شود. همینطور میانگین قیمت سبد نفتی اوپک هم به ۱۱۳ دلار و ۱۵ سنت رسیده است. قیمت نفت سنگین ایران در بازار جهانی الان به ۱۲۰ دلار و ۱۷ سنت و قیمت نفت سبک ایران ۱۱۳ دلار و۲۲ سنت معامله می شود.
حمله نظامی روسیه به اوکراین با تحریم های شدید از جانب آمریکا، اتحادیه اروپا و انگلیس روبه رو شده است. متحدان غربی دسترسی چندین بانک روسی به سیستم بین المللی سوئیفت را قطع کرده اند و باآنکه تحریم های مستقیم ضد نفت و گاز روسیه پیاده نشده اند، اما تجارت کالاهای روسیه برای خیلی از بازیگران بین المللی خطرناک شده است.
آمریتا سن، مدیر تحقیقات شرکت انرژی اسپکتس در اینباره به شبکه سی ان بی سی گفته؛ به علت تحریم های بانکی، برآورد می شود حدود ۷۰ درصد از صادرات نفت روسیه معادل حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز، مختل شده است.
طبق برآورد شرکت انرژی اینتلیجنس که بر اساس آمار کشتیرانی و مصاحبه با معامله گران بوده است، صادرات نفت و فرآورده های نفتی روسیه هفته گذشته یک سوم معادل ۲.۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا کرد.
در این شرایط، برخی تحلیل گران حوزه انرژی اخطار داده اند اگر غرب نفت روسیه را تحریم کند، قیمت جهانی نفت امکان دارد تا ۱۵۰ و یا ۲۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند. اما در مقابل، بعضی از کارشناسان عنوان می کنند چنین امکانی وجود ندارد.

منبع: