برای خانه سازی در ایران اژدها وارد نشد!

مدیرسا: به روزهای پایانی سال رسیدیم اما بجز یک شرکت ترک که از قبل در ایران بوده خبری از وعده حضور شرکت های چینی و ترکیه ای در پروژه نهضت ملی مسکن نیست؛ بتازگی نیز وزیر راه و شهرسازی بر فعال کردن انبوه سازان داخلی در اجرای طرح نهضت ملی مسکن تاکید نمود.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، مسئولان دولتی همچون وزیر راه و شهرسازی بارها بر استفاده از توان بخش خصوصی در طرح جهش تولید و تامین مسکن (نهضت ملی مسکن) تاکید کرده اند. از طرف دیگر برنامه حضور شرکتهای چینی و ترکیه ای در این پروژه بمنظور ارتقای تکنولوژی ساخت، روی میز قرار دارد اما بجز یک شرکت ترک که از قبل در پروژه مسکن مهر شهرهای جدید پردیس و پرند فعال بود و اکنون در طرح نهضت ملی مسکن شهر جدید بهارستان مشغول به کار است، ماههاست که خبری از حضور دیگر شرکتهای خارجی نیست. بنظر می رسد وزارت راه و شهرسازی، نگاه خودرا به داخل معطوف کرده است.
دولت برمبنای نظام فنی و اجرائی کشور در اواخر سال جاری هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن را متری ۴.۵ میلیون تومان اعلام نمود اما تعدادی از انبوه سازان داخلی بر متری ۵.۵ میلیون تومان تاکید دارند. البته بعضی دیگر نیز هزینه های ساخت را بالای ۷ میلیون تومان در هر متر مربع تخمین می زنند. بر این اساس استفاده از شرکتهای خارجی برای کاهش قیمت مورد بررسی قرار گرفت. ارتقای فناوری ساخت، کاهش قیمت تمام شده و تهاتر نفت در وضعیت تحریم همچون اهداف دولت جهت استفاده از شرکتهای خارجی بود. حدود سه ماه قبل یک عضو شورای عالی مسکن گفته بود که در مذاکره با شرکتهای خارجی به عدد کمتر از متری ۳ میلیون تومان رسیده ایم.
با این وجود بعد از آن دیگر خبری از شرکتهای خارجی به میان نیامد و بنظر می رسد طی پنج ماه گذشته رایزنی ها به نتیجه نرسیده است. در جلسه ای هم که اوایل آذرماه بین رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با انبوه سازان داخلی برگزار شد، قاسمی از سازندگان ایرانی خواست در بحث ورود تکنولوژی و فناوری به کشور اقدامات لازم را انجام دهند. او اواخر آبان ماه از مذاکره با شرکتهای چینی برای ورود فناوریهای نوین ساخت و ساز مسکن به کشور آگاهی داده بود.
روز ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰ اما وزیر راه و شهرسازی در نشست بررسی روند تامین زمین و اجرای طرح نهضت ملی مسکن، بر فعال کردن انبوه سازان در اجرای طرح نهضت ملی مسکن و بهره مندی از توان بخش خصوصی در تولید مسکن در تمامی استانهای کشور اصرار کرد.
موضوع مذاکره با چینی ها برای ورود به ساخت مسکن در قالب قانون جهش تولید و تامین مسکن، نخستین بار ۱۹ مهرماه از طرف اقبال شاکری ـ نماینده مجلس ـ عنوان شد. هرچند او بعدا اظهارات منتسب به خودرا تکذیب نمود و گفت «انشاءالله با توان داخلی موفق می شویم…» اما چند روز قبل موضوع مذاکره با چین از سوی وزارت راه و شهرسازی تایید شد.
با این وجود مسئولان وزارت راه و شهرسازی همچون قاسمی وزیر و محمودزاده معاون او ضمن اشاره به استفاده از توان شرکتهای خارجی بمنظور ارتقای تکنولوژی ساخت در ایران گفته بودند که قرار نیست خارجی ها مسکن بسازند بلکه فناوری وارد می کنند. محمودزاده در این خصوص به ایسنا گفته بود که اگر مذاکره با خارجی ها به نتیجه نرسد با توان بخش داخلی کارها را جلو می بریم.
راه اندازی ۴ میلیون واحد مسکونی ظرف ۴ سال یکی از با اهمیت ترین دغدغه های دولت می باشد و مقرر است از سال آینده با قدرت پیگیری شود. تا کنون بیش از ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند و معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است: «انشاءالله از اوایل سال آینده یک نهضت بزرگ ساخت و ساز در کشور خواهیم داشت»؛ نهضتی که بنظر می رسد اتکای اصلی آن بر ۵۰۰۰ شرکت انبوه سازی داخلی و بیش از ۵۰۰ هزار مهندس ایرانی است.

منبع: