یك كارشناس پیش بینی كرد سمت و سوی بازار مسکن در سال آینده

مدیرسا: یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: سال ۱۴۰۰ بازار مسکن شرایط آرام و باثباتی را گذراند اما به سبب کمبود ساخت و ساز و تکانه های اقتصادی که بین سال های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ با آن مواجه بود از دسترس متقاضیان واقعی خارجی شد و به ثبات قیمت رسید. ادامه این وضعیت برای سال آینده نیز محتمل است.
حسن محتشم در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بازار املاک نوسانات سینوسی را از اواخر سال ۱۳۹۶ تا آخر ۱۳۹۹ تجربه نمود اما در سال ۱۴۰۰ حدودا به ثبات رسید. به نظر می آید سال های آینده هم همین روال ادامه پیدا کند.
وی ادامه داد: در مورد پیشبینی سال ۱۴۰۱ باید گفت تا نتیجه مذاکرات وین مشخص نشود نمی توان نظر قطعی ارائه داد؛ چون که تحریم روی همه بازارهای اقتصادی اثرگذار می باشد و اگر برداشته شود احیانا با تقویت پول ملی و کاهش قیمت دلار، کاهش قیمت اغلب کالاها بویژه کالاهای وارداتی مواجه می شویم و انتظار افت قیمت مسکن را هم داریم. اگر روال کنونی که بازارها در حالت تعلیق قرار دارند پیش برویم هم به نظر نمی رسد با افزایش قمیت مواجه باشیم؛ چون که ظرفیت رشد در بازار مسکن وجود ندارد؛ حداقل تا شش اول سال آینده نمی توان رشدی را متصور بود.
محتشم با اشاره کاهش قیمت دلار در ماههای اخیر اظهار داشت: هم اکنون قیمت ارز مقداری گرفتار برگشت شده و نرخ رشد سالیانه قیمت مسکن کمتر از نرخ تورم عمومی بوده و به حدود ۱۵ درصد رسیده است. یعنی با وجود تورم بالای ۴۰ درصد و افزایش قیمت اسمی مسکن، قیمت واقعی آن کاسته شده است. اما اجاره بها روند صعودی داشت و بیشتر از ۵۰ درصد رشد کرد.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: با یک تقاضای بالقوه در بازار مسکن مواجهیم که بین سال های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ امکان خرید نیافت. از آن طرف ازدواجها و طلاقها را داریم که به ازای هر کدام تقاضا برای سکونت ایجاد می شود. انعکاس این مورد به شکل فشار در بازار اجاره واحدهای کوچک متراژ و ارزانقیمت بروز کرده و احیانا در سال آینده این فشار ادامه خواهد داشت.
محتشم ضمن اشاره به طرح نهضت ملی مسکن با هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور اظهار داشت: دولت از سه سال قبل طرح اقدام ملی را شروع کرد. سال جاری هم نهضت ملی مسکن را در برنامه قرار داد. ۱۴ سال قبل هم مسکن مهر را داشتیم. این طرحها اگر به نتیجه برسد بطور قطع اثرات مثبتی خواهد داشت به شرطی که بموقع محقق شود. در غیر این صورت کارایی خویش را از دست می دهد و اثرات آن به شکل نوسانات قیمتی در بازار مسکن بروز می کند.
وی خاطرنشان کرد: اوایل دهه ۹۰ ساخت و ساز رونق گرفته بود تا جایی که سال ۱۳۹۲ با اوج تولید مسکن مواجه بودیم که برای ۸۰۹ هزار واحد مسکونی در کشور پروانه ساختمانی صادر شد. اما این روند در سال های اخیر متوقف شده و در یکی دو سال گذشته با کمبود تولید نسبت به تقاضا روبرو شده ایم.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه ساخت و ساز در شهر تهران حدود ۶۰ درصد کاسته شده است، اظهار داشت: در سال های گذشته معمولاً حدود ۱۵۰ هزار واحد مسکونی در تهران ساخته می شد که هم اکنون ۶۰ درصد کاسته شده است. این مسئله سبب فشار تقاضای سکونت بویژه در بخش مصرفی شده است. این اقشار فعلاً توان خرید ندارند، اما اگر تقویت شوند بطور قطع در سال های آینده با مشکل مواجه می شویم.

قیمت هر متر خانه در تهران ۳۳ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، در بهمن ماه ۱۴۰۰ متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۳ میلیون و ۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۱۶.۴ درصد افزایش پیدا کرده است. بنا بر اعلام بانک مرکزی تعداد معاملات انجام شده هم در این ماه حدود ۸.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱۳.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه پارسال ۱۱۷.۸ درصد افزایش را نشان داده است.

منبع: