در گفت وگو با مدیرسا مطرح شد افزایش دستمزد، کارگران را به کار در کارخانه ها امیدوار کرد

به گزارش مدیرسا مشاور کانون عالی انجمن های صنفی کارگران معتقد است: افزایش ۵۷ درصدی دستمزد، کارگرانی را که به علت پایین بودن حقوق حاضر به کار در خطوط تولید نبودند، به کارخانه ها برگرداند و آنها را به ادامه کار امیدوار کرد.

غلامرضا عباسی ـ در گفتگو با ایسنا، مصوبه شورایعالی کار در مورد دستمزد ۱۴۰۱ را بهترین اتفاق برای جامعه کارگری عنوان نمود و اظهار داشت: سال جاری تحولات دولت و انتخابات ریاست جمهوری را داشتیم که با مشارکت بالای بخش کارگری همراه شد و در کنار آن با تعامل و همراهی خوب کارفرمایان و دولت یک تصمیم منطقی برای دستمزد کارگران گرفته شد که بدنه کار و تولید را به کار و تلاش امیدوار کرد.

وی اضافه کرد: همه ساله تعیین دستمزد در انتهای سال صورت می گرفت، ولی سال جاری زودتر از آنچه پیشبینی می شد این صورت گرفت و دستمزد به جای آنکه به روزهای آخر سال موکول گردد و کارگران استرس و نگرانی دستمزد سال آینده را داشته باشند ۱۰ روز زودتر از آخر سال تصویب گردید که از اعضای شورایعالی کار برای این مورد تشکر می نماییم.

این فعال کارگری تصریح کرد: افزایش ۵۷ درصدی دستمزد با تعامل خوب شرکای اجتماعی رقم خورد البته هنوز با رقم واقعی فاصله بسیاری وجود دارد و سبد معیشت کارگران به صورت کامل تأمین نشد ولی رضایت خاطر کارگران را فراهم نمود تا با انگیزه بیشتر به کار ادامه دهند.

عباسی با اشاره به اینکه عقب افتادگی مزدی کارگران باید به تدریج جبران شود، اظهار نمود: بارها اعلام کردیم که جامعه کارگری با عقب ماندگی مزدی مواجه می باشد و یکباره نمی توان این عقب افتادگی را جبران کرد و لازم است بازه و جدولی برای این مورد مشخص شود. سال جاری قدم مثبتی برای دستمزد برداشته شد و پایه حقوق کمی بالا آمد.

مشاور کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به اینکه افزایش ۵۷ درصدی دستمزد، کارگران را به کارخانه ها برگرداند، اظهار داشت: این تصمیم مهم بود، چون هم در قدرت خرید کارگران اثرگذار می باشد و هم به رونق بنگاههای اقتصادی منجر می شود. هر چه قدرت خرید کارگران بالا برود محصولات کارخانه ها هم بیشتر به فروش می رود و چرخه اقتصاد به گردش در می آید.

به گفته وی خیلی از نیروهای کار به علت پایین بودن حقوق و دستمزد حاضر به کار در خطوط تولید نبودند و به کار در مشاغل کاذب روی آورده بودند که این افزایش هم به حفظ نیروی کار بنگاهها کمک می نماید و هم به سود تولید و واحدهای اقتصادی خواهد بود.

این فعال کارگری با تکیه بر پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی در سال آینده اظهار داشت: دولت قول مساعد داده تا بنگاه ها را مورد حمایت قرار دهد و بسته حمایتی ویژه ای در بحث معافیت مالیاتی و بیمه ای دیده شده است که امیدواریم از این طریق واحدهای اقتصادی هم با پویایی بیشتر به کار و تولید ادامه دهند.

منبع: