معاون سازمان راهداری: نمی توان اظهار داشت که در چالوس و هراز اتفاقی نمی افتد

به گزارش مدیرسا معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: نمی توان اظهار داشت که در هراز و چالوس اتفاقی نمی افتد اما بهترین راه حل برای ایمن سازی محورهای کوهستانی این چنینی، ساختن محور جایگزین است.

رضا اکبری در گفت و گو با ایسنا، در پاسخ به سوالی در خصوص این که با وجود تعطیلی هفتگی محور هراز و چالوس برای ایمن سازی و اصلاح نقاط لطمه دیده آیا تضمینی به جهت اینکه در روزهای نوروز یا هفته ها و ماه های آتی اتفاق مشابه یا جدیدی در این محورها رخ ندهد، وجود دارد؟ اظهار نمود: هیچ کسی نمی تواند بگوید هیچ اتفاقی در جاده چالوس و هراز بعد از اجرای عملیات کارگاه جاده ای که پیش از عید انجام شد، نمی افتد چونکه مانند خیلی از جاده های کوهستانی در جاده هراز ترانشه های باز زیادی وجود دارد که در معرض هوازدگی قرار می گیرد و ریزش سنگ در هر مقطعی ممکنست اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: تنها جاده هزار و چالوس نیست که اتفاقات زیادی در فصل بارندگی برای آن می افتد و بیش از ۱۲۰ گردنه کوهستانی در همه استانها داریم و حتی آزادراه تهران – شمال که بتازگی افتتاح شده حوادث مختلفی از قبیل ریزش سنگ در سال قبل برای آن صورت گرفت.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: ایمن سازی محورهای کوهستانی روش های مختلف و البته نیاز به اعتبارات زیادی دارد اما برای محور چالوس باتوجه به نیاز اعتباری چند صد میلیارد برای ایمن سازی آن، انجام اقدامات به صرفه نیست چونکه بهترین کار برای جاده چالوس، ساختن محور جایگزینی مانند آزادراه تهران – شمال است که باید اتفاق بیفتد و بعد از آن باید به شکلی مدیریت کرد که تردد در محور قدیم چالوس به حداقل برسد.

اکبری با اشاره به اینکه مقاطع ریزشی را در محورهای هراز و چالوس شناسایی کردیم، اظهار داشت: در این راستا برای کاهش هزینه ها و انجام عملیات کارگاه جاده ای برای ایمن سازی این محورهای پرتردد چندین مقطع در جاده هراز و چالوس را شناسایی کرد که نیاز به ایمن سازی دارد و هر کدام بین ۲۰ تا ۳۰ میلیارد اعتبار می خواهد. در این راستا اعتبارات آنرا پیش بینی کردیم اما با توجه به این که در سال قبل چندین بار آنرا به مناقصه گذاشتیم کسی حاضر نشد این کار را انجام دهد.

وی افزود: یکی از دلیلهای عدم استقبال برای ایمن سازی نقاط حادثه خیز محور هراز و چالوس این است که کارکردن در شرایطی که تردد در این محورها صورت می گیرد خیلی مشکل است و شرط هم برای انجام این کار هم همین بوده که این محور نباید مسدود شود اما در سال جدید هم این کار را انجام خواهیم داد و ایمن سازی مقاطع مورد نظر در محور هراز و چالوس را به مناقصه می گذاریم.

معاون راهداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای افزود: اتفاقی که در محور چالوس رخ داد، رانش و لغزش نبود بلکه قسمتی از جاده به سبب تجمع آب زیر آن نشست کرده بود و بر طبق مشورت و نظرسنجی که با گروهی از زمین شناسان سازمان زمین شناسی انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که مصالحی که برای تعریض محور چالوس در دولت های گذشته استفاده شده، نشست کرده و موجب بروز اتفاقی بود که در سال قبل برای محور چالوس شاهد بودیم.

وی با اشاره به اینکه محور چالوس و هراز در جهان استثنا هستند، اظهار نمود: محورهای کوهستانی بسیاری در دنیا وجود دارد که با اتفاقاتی از قبیل ریزش و نشست مواجه می شوند اما محور هراز و چالوس از این نظر که حجم ترافیک بسیار بالایی در روز خصوصاً ایام تعطیل تجربه می کنند با دیگر محورهای مشابه در دنیا متفاوت می باشد و می توان گفت استثنا هستند اما برای پیش گیری از بروز اتفاقات و حوادث احتمالی در آینده باید به فکر محور جایگزین برای هراز و چالوس بود.

منبع: