امضای سند یادداشت تفاهم همکاریهای اقتصادی ایران و ارمنستان

مدیرسا: با به انتها رسیدن نشست های هیئت های کارشناسی ایران و ارمنستان در مراسمی در ایروان، سند یادداشت تفاهم هفدهمین کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان، توسط وزیر نیروی کشورمان و مهر گریگوریان معاون نخست وزیر جمهوری ارمنستان که ریاست مشترک کمیسیون مشترک را بر عهده دارند، به امضا رسید.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در ابتدای این جلسه، گریگوریان معاون نخست وزیر ارمنستان با تقدیر از کوشش های انجام شده برای تدوین سند یادداشت تفاهم، از برگزاری منظم نشست های کارشناسی و نهایی شدن سند جدید همکاریهای دو کشور، ابراز خرسندی و بر اراده دولت جمهوری ارمنستان برای تقویت روابط با کشورمان در زمینه های مختلف تاکید کرد.
معاون نخست وزیر ارمنستان با اشاره به نقش اتحادیه اقتصادی اوراسیا در گسترش همگرایی و افزایش تجارت در منطقه، آمادگی ارمنستان برای ادامه ایفای نقش تسهیل گر روابط ایران و اتحادیه را یادآوری کرد.
وی با اشاره به حمل و نقل و انرژی بعنوان دو پایه مهم گسترش روابط بین دو کشور، تمدید و بروزرسانی قرارداد تبادل گاز و برق بین دو کشور، پیگیری تکمیل مسیر جاده شمال – جنوب ارمنستان بعنوان حلقه ای از کریدور خلیج فارس به دریای سیاه، تسهیل روابط گمرکی دو کشور و برقراری روابط ریلی با ایران در صورت تحقق موضوع رفع انسداد از مسیرهای مواصلاتی در منطقه را بعنوان تعدادی از مهم ترین برنامه های پیش روی دو کشور بر شمرد.
رییس مشترک ارمنی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی، با اشاره به کوشش های انجام شده برای تدوین سند همکاری، به مفاد مورد توافق طرفین در زمینه های مختلف همچون همکاری در حوزه تجارت، صنایع، گردشگری، بهداشت، آموزش، علوم و فناوری های پیشرفته اشاره و ابراز امیدواری کرد که اجرای کامل و موفق یادداشت تفاهم، سکویی برای بسط بیش از پیش روابط دو کشور باشد.
همین طور محرابیان وزیر نیروی کشورمان که ریاست مشترک کمیسیون را بر عهده دارد، در سخنان خود در این جلسه، ضمن تقدیر از میزبانی طرف ارمنی و نیز کوشش های هیئت های کارشناسی دو کشور، از فراهم شدن شرایط برگزاری کمیسیون مشترک با ارمنستان، ابراز خرسندی و درباره گسترش بیشتر روابط دو کشور در وضعیت جدید ابراز امیدواری کرد.
وزیر نیروی کشورمان، تجربه دوره کرونا را الگویی از ضرورت توجه به همکاری با کشورهای همسایه و نیز ظرفیت های بومی برای عبور از چالش ها دانست و با اشاره به گسترش روابط با کشورهای همسایه بعنوان سیاست اصولی دولت سیزدهم، افزایش تجارت با کشورهای همسایه در ماه های گذشته را تصریح کرد.
رییس ایرانی کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و ارمنستان با یادآوری روابط ممتاز سیاسی ایران و ارمنستان، بر ضرورت تلاش رساندن روابط اقتصادی و تجاری دو کشور به سطح روابط سیاسی تاکید کرد و در این راستا، فعال کردن کارگروه های بانکی، تجاری و ترانزیت، رفع موانع بانکی، گفتگو درباره استفاده از ارزهای ملی و منطقه ای، کاهش هزینه های گمرکی و بهبود زیرساخت های حمل و نقل را دارای اهمیت دانست.
محرابیان همین طور با اشاره به دیدار خود با سیمیدیان وزیر محیط زیست جمهوری ارمنستان، اهتمام به موضوع جلوگیری از آلوده سازی رود ارس را بعنوان یک موضوع انسانی که بر زندگی مردم منطقه تأثیرگذار است، وظیفه مردم و دولت دو کشور دانست و از تفاهمات انجام شده در نشست با آقای سیمیدیان ابراز خرسندی کرد.
وزیر نیروی کشورمان از سند یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک، بعنوان متنی مفصل و پربار یاد کرد و با تاکید بر اینکه پیگیری اجرای سند، وظیفه مشترک دو طرف و مورد انتظار مردم دو کشور است، از آقای گریگوریان برای سفر به تهران دعوت کرد.
در ادامه این مراسم، آواکیان سفیر جمهوری ارمنستان در تهران، در سخنان کوتاهی بر اهمیت اتمام طرح های موجود بین دو کشور را بعنوان پایه ای برای توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و با اشاره به پیشرفت های اخیر در روابط دو کشور، اجرای کامل یادداشت تفاهم و دیگر اسناد امضا شده بین دو کشور را مهم دانست.
ظهوری سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در ایروان نیز توسعه و ارتقای روابط بین دو کشور را بعنوان عاملی برای مساعدت با رفاه مردم دو کشور و نیز حفظ و تحکیم ثبات و آرامش در منطقه یاد شده قرار داد و ابراز اطمینان کرد مسئولان دو کشور جهت استفاده از ظرفیت های موجود و رساندن روابط دو کشور به افق های جدید تلاش خواهند کرد.
سپس محرابیان و گریگوریان سند یادداشت تفاهم هفدهمین کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنسان را امضا و تبادل کردند.

منبع: