صمت در هفته ای كه گذشت؛ خودرو گران نمیشود

عدم تغییر قیمت کارخانه ی خودرو، اعلام نتایج قرعه کشی خودرو و مخالفت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت لوازم خانگی همچون اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.

به گزارش مدیرسا به نقل از مهر، عدم تغییر قیمت کارخانه ی خودرو، اعلام نتایج قرعه کشی خودرو، افزایش سقف تعهدات صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و مخالفت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت لوازم خانگی همچون اخبار مهم این هفته حوزه صنعت، معدن و تجارت بود.
توضیح وزیر صمت در مورد کاهش ۱۵ درصدی قیمت خودرو
سید رضا فاطمی امین وزیر صمت اظهار داشت: مدتی پیش در تشریح برنامه های وزارت صمت برای صنعت خودرو اعلام کردیم که میزان تولید را افزایش می دهیم و قیمت تمام شده خودرو با نرخ ثابت را هم کاهش خواهیم داد؛ به این معنا که قیمت تمام شده تولید خودرو در کشور ۱۵ درصد کمتر از افزایش نرخ تورم خواهد بود، اما برداشت درستی از این صحبت انجام نشد و گاهی مورد بازخواست قرار می گیریم که کاهش ۱۵ درصدی قیمت خودرو چه شد؟!
خودرو گران نمی شود
فاطمی امین وزیر صمت در مورد تغییر قیمت خودرو کارخانه ای اظهار داشت: در وضعیت فعلی تصمیمی برای افزایش قیمت خودرو ها و گران شدن آنها نداریم.
نتایج قرعه کشی خودرو روز چهارشنبه اعلام شد
۲۷ اردیبهشت ماه نخستین دوره ثبت نام در سامانه جدید قرعه کشی خودرو شروع شد و تا یک هفته یعنی سوم خردادماه ادامه داشت. بعد از آخر مهلت ثبت نام اعلام گردید که قرعه کشی نهم خرداد ماه انجام و اسامی منتخبان ۹ بامداد دهم خرداد ماه اعلام گردد.
با این حال سامانه یکپارچه قرعه کشی خودرو ظهر روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه به روز و اسامی منتخبان اعلام گردید. در این دوره ۱۷۶ هزار و ۹۱۱ خودرو عرضه شده بود.
واردات ماشین آلات نو و دست دوم معدنی در دستور کار
محمدنبی یوسفیان رئیس کمیته مصالح ساختمانی خانه معدن اظهار داشت: در بخش ماشین آلات هم مصوبه ای برای واردات ماشین آلات معدنی نو و دست دوم گرفته ایم و واردات در این بخش صورت خواهد گرفت. البته ماشین آلات رده پایین و خرد را از تولید داخل تأمین می نماییم.
سقف تعهدات صندوق ضمانت حدود ۲ هزار میلیارد تومان است
محمدحسین مقیسه مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک با اعلان اینکه برای داشتن تأثیرگذاری مثبت باید سرمایه قابل توجه داشته باشیم، به مهر اظهار داشت: سال ۸۳ که صندوق تأسیس شد با ۵۰ میلیارد تومان سرمایه، کار را شروع کرد که متأسفانه علیرغم افزایش نرخ تورم و هزینه های جانبی، این مبلغ تا سال ۹۴ ثابت ماند. در سال ۹۴ با درخواست افزایش سرمایه، سرمایه صندوق به ۷۵ میلیارد تومان رسید. در آخر سال ۹۸ مجدد ۱۰۰ میلیارد تومان به سرمایه صندوق افزوده شد و هفته گذشته هم افزایش سرمایه ۷۰ میلیارد تومانی گرفتیم که در مجموع اکنون با سرمایه ۳۰۰ میلیارد تومانی کار می نماییم که اگر بخواهیم این سرمایه را با حدود ۵ برابر اهرم نماییم، سقف تعهدات حدود ۲ هزار میلیارد تومان می شود.
ستاد تنظیم بازار مخالف افزایش قیمت لوازم خانگی
عباس هاشمی دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به مهر اظهار داشت: با گذشت ۷۰ روز از سال جدید هنوز سیاست های قیمتی دولت در مورد قیمت لوازم خانگی مشخص نشده است؛ این در حالیست که نرخ مواد اولیه به صورت میانگین حداقل ۱۵ تا ۲۰ درصد بالا رفته و از طرفی دیگر هم با افزایش دستمزد، افزایش نرخ حمل و نقل، تغییر مبنای نرخ ارز در گمرک و … مواجه بوده ایم.
البته محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزیر صمت هم گفته است که از شهریورماه سال گذشته تابحال با حمایت های دولت و وزارت صمت، قیمت درب کارخانه حدود ۲ هزار و ۲۹۶ قلم محصولات لوازم خانگی بدون افزایش در بازار عرضه می شود.
می توانیم کشت فراسرزمینی در سوریه داشته باشیم
غلامحسین شافعی رئیس اتاق تجاری ایران با تاکید بر ضرورت افزایش سطح مبادلات ایران و سوریه به یک میلیارد دلار، اظهار داشت: باتوجه به وجود زمینهای حاصلخیز در سوریه پیشنهاد می شود کشت فراسرزمینی در این کشور داشته باشیم.
برنامه راهبردی ارتقای تولید دانش بنیان وزارت صمت ابلاغ شد
سید مهدی نیازی معاون وزیر صمت اظهار داشت: برای تحقق شعار سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین، برنامه راهبردی «ارتقای تولید دانش بنیان» این وزارتخانه ابلاغ گردید. این برنامه برای ارتقا فناوری، نوآوری و دانش بنیان شدن کسب وکارهای حوزه صنعت، معدن و تجارت و باهدف ارتقا راندمان و افزایش رقابت پذیری و تاب آوری اقتصاد، تدوین شده است.

منبع: