هیجان بازار مسکن در اردیبهشت طبیعی بود

یک کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه رونق معاملات مسکن در اردیبهشت قابل پیش بینی بود و بطور معمول هر ساله اتفاق می افتد اظهار داشت: به نظر نمی رسد این رشد در ماه های آتی ادامه پیدا کند؛ کما این که در خردادماه شاهد افت بازار هستیم.
سعید لطفی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: معمولاً در ماههای پایانی و ابتدایی هر سال بازار مسکن رونق می گیرد و غالبا با مقداری افزایش قیمت همراه می باشد. به همین خاطر رشد معاملات مسکن در اردیبهشت ۱۴۰۱ قابل پیشبینی بود. سال جاری یک عامل محرک در هیجان بازار اثرگذار بود.

وی ادامه داد: با عنایت به تغییر قیمتی که در کالاهای اساسی بوجود آمد و انتظارات تورمی، قیمت مسکن در تهران به صورت میانگین ۶.۱ درصد نسبت به فروردین افزایش یافت. البته نرخهای پیشنهادی بالاتر از این رقم بود اما لزوما قیمتی که مدنظر فروشنده است در معاملات تحقق پیدا نمی کند.

این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه به نظر نمی رسد رشد هیجان گونه بازار در ماه های آینده ادامه یابد، اظهار داشت: چیزی که ما از کف بازار مشاهده می نماییم در خردادماه بازار افت کرده است. با عنایت به جهش سنگین قیمت خانه طی چهار سال قبل بازار ملک ظرفیت افزایش شدید قیمت را ندارد.

به قول لطفی، نرخ رشد قیمت مسکن کمتر از تورم عمومی است. تورم نقطه به نقطه مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۲۶ درصد اعلام گردید در حالیکه تورم عمومی در محدوده ۴۰ درصد قرار دارد. در واقع مسکن ۱۴ درصد بازدهی منفی را تجربه می کند و باوجود رشد قیمت اسمی مسکن، قیمت واقعی آن ۱۴ درصد کاسته شده است.

وی درباره عوامل محرک بازار مسکن اظهار نمود: تورم عمومی، هزینه های ساخت، توان طرف تقاضا و تغییرات بازارهای موازی می تواند بر بازار مسکن اثرگذار باشد. به هر حال وقتی با تورم مواجهیم نمی توانیم انتظار داشته باشیم رشد قیمت مسکن صفر شود. فقط به علل مختلف امکان دارد سرعت رشد آن کاهش پیدا کند که از سال قبل تابحال این روند بر بازار مسکن حاکم بوده است.

این کارشناس بازار مسکن خاطرنشان کرد: قیمت نهاده های ساختمانی نسبت به اواخر سال قبل مقداری افزایش پیدا کرده است. این مسئله به رشد قیمت واحدهای نوساز یا پروژه های درحال ساخت می انجامد. اما همانطور که گفتم بازار ظرفیت افزایش سنگین ندارد.

لطفی درمورد پیشبینی بازار مسکن امسال تصریح کرد: از سال قبل تابحال قیمتها به ثبات رسیده و احیانا همین روند در سال ۱۴۰۱ هم ادامه می یابد. نوسانات ماهیانه دور از انتظار نیست اما در روند کلی انتظار یک بازار باثبات را در مقایسه با تورم عمومی و دیگر بخشهای اقتصادی داریم.

قیمت هر متر خانه در تهران ۳۶.۳ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۳۶ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۱ و ۲۶.۲ درصد افزایش دارد. بنا بر اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۱۰.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال ۱۴۰۰ معادل ۲۰۶.۱ و ۱۶۶.۴ درصد افزایش را نشان داده است.