در كمتر از دو ماه در گمرك و بنادر ثبت شد افزایش یک میلیون تنی دپوی کالای اساسی

به گزارش مدیرسا، گزارش گمرک ایران نشان داده است که موجودی کالاهای اساسی در گمرک و بنادر با افزایش یک میلیون تنی در کمتر از دو ماه اخیر، به بیشتر از ۵.۲ میلیون تن رسیده است.

آن طور که فرود عسگری – معاون امور گمرکی گمرک ایران – طی گزارشی آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر را به ایسنا اعلام نموده است، تا ۲۳ مردادماه، مجموع کالاهای اساسی شامل موجودی، پای اسکله و منتظر در لنگرگاه به بیشتر از پنج میلیون و ۲۴۳ هزار و ۱۶۵ تن رسیده است؛ از این میزان حدود ۳.۵ میلیون تن در ارتباط با موجودی گمرکات و حدود ۱.۷ میلیون تن کالاهای شناورهای کنار اسکله و در شناورهای منتظر در لنگرگاه قرار دارد.

بر اساس این گزارش، بالاترین حجم کالاهای اساسی موجود در بنادر به ذرت با بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن اختصاص دارد. پس از آن دانه های روغنی با ۵۱۴.۴ هزار تن، روغن خام ۴۶۲.۲ هزار تن است. سایر اقلام اساسی هم شامل ۳۳۱.۲ هزار تن گندم، ۱۷۸.۵ هزار تن جو، ۲۴۵.۵ هزار تن سویا و ۱۳.۱ هزار تن برنج است.

همچنین تا ۲۳ مردادماه، در مجموع ۵۳ شناور حاوی کالای اساسی در بنادر قرار داشته اند که ۲۰ شناور کنار اسکله حاوی ۳۱۶.۴ هزار تن کالا شامل گندم، ذرت، جو، سویا، شکر، دانه های روغنی است. ۳۳ شناور دیگر حاوی ۱.۴ میلیون تن کالا منتظر تخلیه در لنگرگاه است که روغن، گندم، ذرت، جو، سویا، دانه های روغنی و برنج را با خود حمل می کنند.

ترخیص درصدی متوقف نشده است

در حالی این گزارش گمرک نشان دهنده افزایش میلیونی کالاهای دپو در گمرک است که معاون امور گمرکی گمرک ایران در این رابطه می گوید که موجودی در گمرک تغییر چندانی نداشته است، ورودی کشتی کالاهای اساسی در کشور و لنگرگاه حدود یک میلیون تن رشد دارد که کشتی های در اسکله حدودا به دو میلیون تن می رسد، وی، انتظار این میزان کالای اساسی در لنگرگاه را خوب ارزیابی کرده است.

اما در مورد اینکه آیا مانعی در ترخیص کالاها وجود دارد و ترخیص درصدی با مشکل مواجه می باشد که این افزایش اتفاق افتاده است، عسگری اظهار داشت که این طور نیست و ترخیص درصدی درحال انجام است؛ به صورتی که گمرکات بندر خدمات گمرکی را تا خروج آخرین کامیون های حامل کالاهای اساسی عرضه می دهد و علاوه بر این تسهیلات، تودیع ضمانت نامه بانکی و ترخیص هم صورت می گیرد.

از ۷ تیر تا ۲۳ مرداد چه اتفاقی افتاد؟

این در حالی است که در مقایسه با اوایل ماه گذشته، حجم دپوی کالای اساسی حدود یک میلیون تن افزایش داشته است؛ به صورتی که طبق گزارش هفتم تیرماه سال جاری، مجموع کالاهای اساسی شامل موجودی، پای اسکله و منتظر در لنگرگاه حدود ۴.۲ میلیون تن بود که سه میلیون تن آن موجود در گمرک و ۳۸۶.۲ هزار تن در شناورهای کنار اسکله و ۹۰۰ هزار تن در شناورهای منتظر در لنگرگاه قرار داشت.

بر این اساس حجم کالاهای موجود در گمرکات نسبت به دوره مورد بررسی حدود ۵۰۰ هزار تن و کالاهای موجود در شناورها هم ۵۰۰ هزار تن دیگر اضافه شده است.

از دو سال گذشته جهت تسریع در ترخیص کالاهای اساسی، به استناد مصوبه شورایعالی امنیت ملی، جریان ترخیص درصدی کالا مطرح بوده که واردکنندگان می توانند ۹۰ درصد کالا را پیش از صدور کد رهگیری بانک جهت تأمین ارز، ترخیص کرده و مابقی را پس از تأمین ارز خارج کنند. باآنکه برای اجرای همین هم برخی واردکنندگان به علت تأمین بموقع ارز، مردد بودند ولی در هر حال اقدامی جهت ترخیص و ممانعت از دپوی بیشتر اقلام اساسی بود.

در مدت اخیر و با عنایت به اجرای قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و البته بخشنامه بانک مرکزی در سالجاری که ورود کالا پیش از تائید منشأ ارز و ثبت سفارش را ممنوع اعلام نموده بود، بحث هایی در مورد توقف ترخیص درصد و عدم اجرای آن مطرح بوده است که در این حالت در کنار سایر مسایل، حجم دپوی کالای اساسی در گمرک و بنادر افزایش خواهد یافت.

منبع: