مدیركل بنادر خوزستان خبر داد؛ ورود ۲۳ کشتی حامل گندم به بندر امام از آغاز سال تابحال

مدیرسا: به گزارش مدیرسا، مدیرکل بنادر خوزستان ضمن اشاره به ورود یک فروند کشتی ۱۰۰ هزار تنی حامل گندم به بندر امام، میزان گندم های وارداتی به این بندر از آغاز سال تا کنون را بیشتر از ۱.۷ میلیون تن عنوان نمود.

به گزارش مدیرسا به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، بهروز آقایی مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان عنوان کرد: با عنایت به آبخور بالای کشتی به میزان ۱۳.۸ متر، عملیات سبک سازی آن به منظور استقرار در حالت پایدار و ایمن و شروع فوری عملیات تخلیه در دستور کار قرار گرفت.
مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان اضافه کرد: تخلیه کشتی مذکور با حساسیت و شرایط خاص با استقرار ۳ دستگاه مکنده پرقدرت شروع شده و پیشبینی می گردد تا ۱۰ روز آینده فرایند تخلیه از کشتی به صورت کامل صورت بپذیرد.
وی ضمن اشاره به این که از آغاز سالجاری تابحال بیشتر از یک میلیون و ۷۳۳ هزار تن گندم از راه بندر امام خمینی (ره) وارد کشور شده است، اظهار داشت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه بیشتر از ۱۱۳ درصد رشد را نشان داده است.
وی شمار کشتی های گندم وارداتی به این بندر راهبردی امسال ۲۳ فروند عنوان و تصریح کرد: چند فروند کشتی حامل گندم هم در راه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) هستند که بزودی وارد لنگرگاه آن خواهند شد.
آقایی در تشریح قابلیت ها و توانمندی های این بندر بزرگ تجاری عنوان کرد: با وجود اسکله و تجهیزات مدرن تخلیه و بارگیری، هم اکنون امکان پهلودهی و تخلیه کشتی هایی با ظرفیت ۱۵۰ هزار تن در بندر امام خمینی (ره) مهیاست و علیرغم افزایش متوالی حجم واردات کالاهای اساسی با ارتقای توان تجهیزاتی و عملیاتی موفق به تخلیه انواع محمولات کالای اساسی با نرخ سرعت تخلیه مطلوب بوده است.
آقایی افزود: حدود ۴۰ درصد گندم وارد شده به این مجتمع بزرگ بندری از راه حمل و نقل ریلی به مقاصد مختلف کشور ارسال شده است که گویای بهره گیری از تمامی ظرفیت های وجوه حمل و نقل برای پایداری امنیت غذایی کشور است.
گفتنی است محموله های گندم بعد از انجام تشریفات قانونی و گمرکی در کوتاه ترین زمان ممکن به سراسر کشور ارسال خواهند شد و دغدغه بازار مصرف در زمینه تأمین مواد غذایی مرتفع خواهد شد.

منبع: