در دیدار مسئولان ایران و لهستان مطرح شد راه اندازی مرکز تجاری لهستان در تهران

به گزارش مدیرسا، در دیدار مسؤلان ایران و لهستان راه اندازی مرکز تجاری لهستان در تهران و همینطور احتمال برقراری خط هوایی مستقیم بین تهران و ورشو تا پیش از سال ۲۰۲۳ عنوان شد.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، سید مسعود میرکاظمی – رئیس سازمان برنامه و بودجه – در دیدار با پاول یابلونسکی – معاون وزیر امور خارجه لهستان – اظهار داشت: هر دو کشور دارای ظرفیت های بالایی هستند اما سطح روابط اقتصادی اصلا متناسب با این ظرفیت نیست که باید در جهت افزایش تجارت و مبادلات تلاش زیادی صورت بگیرد.

وی ضمن اشاره به اهمیت ایجاد زیرساخت ها برای توسعه روابط دو کشور، اضافه کرد: ایجاد پرواز مستقیم بین تهران و ورشو یکی از این زیرساخت ها است.

معاون رئیس جمهور به اشاره به مذاکرات اخیر با وزیر امور خارجه لهستان خاطرنشان کرد: ایران آماده همکاری در زمینه های انرژی، کشاورزی، صنعت، معدن، اقتصاد دریا، صادرات محصولات دانش بنیان و توسعه صنعت توریسم است.

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، میرکاظمی ضمن اشاره به اهمیت برگزاری کمیسیون مشترک بین دو کشور تصریح کرد: مقامات و مسؤلان دو کشور باید فعالانه برخورد کنند تا مشکلات بخش خصوصی برای افزایش تجارت بین دو کشور برطرف شود.

رییس کمیسیون مشترک ایران و لهستان ضمن اشاره به راه اندازی مرکز تجاری ایران توسط بخش خصوصی در لهستان از مقامات و بخش خصوصی این کشور دعوت کرد که در تهران مرکز تجاری راه اندازی کنند.

برای گسترش روابط اقتصادی منتظر برجام نمی مانیم

رییس سازمان برنامه بودجه ضمن اشاره به تحریم های ظالمانه ضد کشورمان، اضافه کرد: با وجود همه فشارها، ایران پیشرفت های زیادی کرده و در خیلی از حوزه ها جزو ۱۰ کشور اول دنیا هستیم، ما آماده هستیم در زمینه های مختلف به لهستان و دیگر کشورها خدمات و محصولات عرضه نماییم و از فناوری و سرمایه گذاری آنها هم در داخل کشور بهرمند شویم.

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به این که مردم ایران دید خوبی نسبت به کشورهای غربی به دلیل فشارهای اقتصادی که به ایران آورده اند ندارند تاکیدکرد: با این وجود سابقه تاریخی نشان داده دید مردم ایران نسبت به لهستان خوب است و باید از این نزدیکی بین دو کشور برای افزایش مبادلات فرهنگی، سیاسی و اقتصادی بهره برد.

پاول یابلونسکی – معاون وزیر امور خارجه لهستان – هم در این دیدار خواهان افزایش مناسبات اقتصادی دو کشور شد، اظهار داشت: سال جاری چند گروه اقتصادی از لهستان به ایران آمده اند اما این روند باید تسریع شود.

وی ضمن اشاره به تلاش ورشو برای ایجاد خط هوایی مستقیم بین دو کشور اظهار داشت: یکی از شرکتهای مهم و مطرح هوایی درحال دریافت مجوز و هماهنگی با مسؤلان ایرانی است و امیدواریم تا پیش از سال ۲۰۲۳ این پرواز ها دایر شود.

معاون وزیر خارجه لهستان ضمن اشاره به ظرفیت های ایران خواهان افزایش همکاری در حوزه های کود، محصولات کشاورزی، انرژی و مالیات شد.

منبع: