خانه در شرق تهران چند؟

مدیرسا: چهار منطقه ی شرقی تهران شامل ۴، ۸، ۱۳ و ۱۴ به عنوان محدوده سکونتی اقشار متوسط حدود ۲۲ درصد معاملات مسکن در پایتخت را به خود اختصاص می دهند و طبق آمار رسمی در میان این نقاط پایین ترین قیمت به منطقه ۱۴ با متری ۳۲ میلیون و بالاترین قیمت به منطقه چهار با ۴۵ میلیون تومان در هر متر مربع متعلق می باشد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، مناطق ۴، ۸، ۱۳ و ۱۴ در شرق تهران، محدوده سکونتی اقشار متوسط شمرده می شود که قیمت مسکن در این مناطق طی یک سال قبل بین ۳۱ تا ۴۲ درصد بالا رفته است. میانگین افزایش قیمت در کل شهر تهران نیز در یک سال قبل ۳۶ درصد بود.
بازار مسکن در منطقه چهار بطور معمول از رونق بیشتری در مقایسه با سه منطقه ی دیگر شرق تهران برخوردارست که اغلب بین چهار منطقه پرمعامله تهران قرار می گیرد. شهریور امسال ۵۲۲ قرارداد خرید و فروش مسکن در منطقه چهار منعقد گردید که ۸.۷ درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داد و رتبه سوم را از این نظر در میان مناطق ۲۲ گانه از آن خود کرد.
منطقه چهار شامل محله هایی همچون تهرانپارس غربی و شرقی، نارمک، پاسداران، مبارک آباد، شیان، لویزان، قاسم آباد، شمیران نو، حکیمیه و خاک سفید است. هم اکنون متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه چهار برمبنای معاملات شهریور ۱۴۰۱ معادل ۴۵ میلیون و ۵۲۶ هزار تومان است که نسبت به سال قبل ۳۵ درصد رشد داشت.

منطقه هشت نیز همسایه منطقه چهار شمرده می شود که از جنوب تا غرب منطقه چهار امتداد دارد. قیمت هر متر مسکن در منطقه هشت اکنون به طور متوسط ۳۹ میلیون و ۶۱۷ هزار تومان است که از رشد ۴۰ درصد در مقایسه با سال قبل حکایت دارد. تهرانپارس غربی، نارمک، دردشت، مدائن، هفت حوض، فدک، مجیدیه و وحیدیه از محله های منطقه هشت محسوب می شوند. این منطقه در شهریور امسال رتبه ۵.۶ درصد از کل معاملات تهران را به خود اختصاص داد که از این نظر رتبه ششم را از آن خود کرد.
منطقه ۱۳ در جنوب منطقه هشت نیز در شرق تهران قرار دارد. این منطقه بطور معمول جزو ۱۰ منطقه پرمعامله در تهران نیست. شهریور امسال ۱۹۴ معامله مسکن در منطقه ۱۳ به ثبت رسید که با ۳.۲ درصد از کل قراردادها رتبه سیزدهم را در میان کل مناطق از آن خود کرد. پیروزی، نیروی هوایی، تهران نو، امامت و نبرد شمالی برخی از مناطق منطقه ۱۳ تهران هستند. قیمت هر متر خانه در منطقه ۱۳ معادل ۳۹ میلیون و ۲۲۶ هزار تومان است که در مقایسه با شهریور سال قبل ۳۱ درصد رشد نشان میدهد.
اما منطقه ۱۴ واقع جنوب منطقه ۱۳ نیز در شرق تهران قرار دارد. این منطقه از محدوده های نسبتا پرتقاضا در بازار املاک تهران است که شهریور امسال با ۳۱۰ فقره معامله که ۵.۱ درصد قراردادها را شامل شد جایگاه هفتم را در میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران از آن خود کرد. آهنگ، خاوران، سلیمانیه، دولاب، میدان خراسان و هفده شهریور تعدادی از محله های منطقه ۱۴ هستند. متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۴ برمبنای معاملات شهریور ۱۴۰۱ بیش از ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر متر مربع است که در مقایسه با شهریور پارینه ۴۲ درصد بالا رفته است.
چهار منطقه مذکور بطور کلی ۲۲.۶ درصد از کل معاملات مسکن شهر تهران در شهریور ۱۴۰۱ را به خود اختصاص دادند. بررسی ها نشان میدهد بخش عمده ای از ساکنان مناطق شرقی تهران را اقشار متوسط می سازند. عمده آپارتمان های این مناطق از نوع کوچک و متوسط متراژ است. با اینحال حجم قابل توجهی واحد بزرگ متراژ در منطقه تهرانپارس غربی برای فروش عرضه شده که تناسب چندانی با توان خرید متقاضیان ندارد.