نماینده كارگران قراردادی و شركتی: طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت بار مالی ندارد

به گزارش مدیرسا، در همایش ملی کار و مطالبات کارگری که با پویش ساماندهی کارگران و نیروهای کار برگزار شد، تصویب هرچه سریع تر طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت و حذف شرکتهای پیمانکاری مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، همایش ملی کار و مطالبات کارگری با عنوان پویش طرح ساماندهی و با هدف حذف شرکتهای پیمانکاری و دلال نیروی انسانی با تلاش اندیشکده همت وابسته به قرارگاه بقیه الله و با حضور نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس، نمایندگان کارگران در شورایعالی کار و جمع کثیری از کارگران سراسر کشور در سالن اجلاس سرچشمه برگزار شد.

رامین اناری – دبیر همایش و نماینده کارگران قراردادی و شرکتی – در گفتگو با ایسنا، در رابطه با جزئیات این همایش اظهار نمود: کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت با ۱۹۴ رای تصویب گردید و بعد از آن به کمیسیون اجتماعی مجلس رفت و به تصویب رسید. هم اکنون طرح ساماندهی در نوبت رسیدگی قرار گرفته و قرار بود که ۶ آذر وارد صحن شود ولی متاسفانه در مجلس مطرح نمی شد و همین مسئله سبب تشویش اذهان عمومی شده و صبر میلیونها کارگر و نیروی کار مشمول طرح را به تنگ آورده است.

وی اضافه کرد: ما به این علت که در راه قانون گام برمی داریم، پوشش طرح ساماندهی شهید ابراهیم هادی را با مساعدت اندیشکده همت وابسته به قرارگاه قرب بقیه الله تدارک دیدیم و سعی کردیم که نماینده ای از دولت هم در این همایش حضور یابد ولی متاسفانه موفق نشدیم و کسی حاضر به حضور در جلسه نشد.

اناری افزود: ما انتظار داریم که با اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به حذف شرکتهای پیمانکاری بیانجامد و نیروهای کار با سابقه که سالها چشم انتظار مانده اند، هرچه سریع تر قرارداد مستقیم شوند.

نماینده کارگران قراردادی و شرکتی ضمن اشاره به حضور نمایندگان کمیسیون اجتماعی و کمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار نمود: قرار بود از کمیسیون اجتماعی مجلس هم در این همایش حضور یابند که چون مجلس دوشیفته شده است امکان حضور نیافتند. در این نشست نمایندگان کارگران از فولاد مبارکه تا بانک های ادغامی به بیان نظرات خود پرداختند و در مورد مواضعی که سازمان امور استخدامی در این حوزه اتخاذ نموده است دیدگاه های مختلف عنوان شد.

وی با اشاره به اینکه خواسته ما ماندگاری شرکتهای واسطه و پیمانکار نیست و به دنبال عدالت در پرداخت نیستیم، خاطرنشان کرد: طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت به دنبال حذف شرکتهای دلال و واسطه نیروی انسانی است و ما می خواهیم که این طرح به سرانجام برسد. خواسته ما حذف شرکتهای دلال نیروی انسانی است و اگر این اتفاق بیفتد عدالت در پرداخت خود به خود ایجاد می شود.

دبیر همایش ملی کار و مطالبات کارگری از نمایندگان مجلس خواست تا هرچه سریع تر این طرح را در نوبت رسیدگی قرار بدهند و جلوی کارشکنی ها در تصویب طرح را بگیرند.

نماینده کارگران قراردادی و شرکتی در رابطه با بار مالی این طرح هم اظهار داشت: این طرح به هیچ وجه بار مالی ندارد بلکه با برآوردی که صورت گرفته ۳۱ هزار میلیارد تومان به نفع دولت می باشد. متاسفانه بهانه سازمان امور استخدامی بار مالی و اصل ۷۵ طرح است در حالیکه طبق دستور رئیس مجلس به مرکز پژوهشهای مجلس، تحقیقات در این حوزه دنبال شده و طرح را فاقد بار مالی دانستند. با اجرای طرح شرکتهای واسطه حذف می شوند و کارگر و کارفرما مستقیم با هم قرارداد می بندند بنابراین نه تنها بار مالی ندارد بلکه به نفع دولت تمام می شود.

اناری در انتها با اشاره به اینکه میلیونها خانواده چشم انتظار اجرای طرح ساماندهی استخدام کارکنان هستند، اظهار داشت: هدف ما اجرایی کردن منویات مقام معظم رهبری در مبارزه با فساد بدون ملاحظه است و ایشان فرمودند که هر کسی مردم را ناامید کند، برای دشمن کار کرده است؛ از نمایندگان مجلس خصوصا کمیسیون اجتماعی که پشتوانه این طرح هستند می خواهیم تا هرچه سریع تر عملیات فرسایشی بوجود آمده در مورد آمدن طرح به صحن علنی را خنثی و در جهت تحقق خواسته کارگران و نیروهای کار مشمول، این طرح را تصویب کنند.

به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، در این همایش علی خدایی – نماینده کارگران در شورایعالی کار و عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار ـ اظهار نمود: کارگران روزها چشم انتظار تصویب و اجرا شدن طرح ساماندهی هستند و عرضه این طرح به صحن علنی مجلس در در نهایت تصویب آن می تواند کمک زیادی به کارگران زحمتکش کند.

وی اظهار داشت: از این تریبون از همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی و نمایندگان حاضر در جلسه تقاضا داریم هر چه سریع تر این طرح را پیگیری کنند و به نتیجه برسانند.

در این همایش نمایندگانی از کمیسیون امنیت ملی هم حضور داشتند و فداحسین مالکی ـ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ـ ضمن قدردانی از قرارگاه بقیه الله و اندیشکده همت به منظور تشکیل نشست های مطالبه گری اظهار نمود: برخی نشست های ملی همچون نشست نیروهای طرحی وزارت بهداشت و نیروهای کارگری که از جانب قرارگاه و اندیشکده تشکیل شده است و مجلس شورای اسلامی هم در جریان آنها قرار دارد با اتفاقات خوبی همراه بوده و سبب شده تا مجلس برخی اصلاحات را در قوانین و مصوبات مجلس انجام دهد و از سوی دیگر دولت را موظف کرده ایم تا این اصلاحات را مورد توجه قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه طرح ساماندهی باید با جدیت دنبال شود، اظهار داشت: طرح ساماندهی باتوجه به وضعیت کارگران عزیز لازم و ضروری می باشد، مجلس شورای اسلامی مکررا مسئله کارگران را در مجلس پیگیری کرده و پشت قشر زحمت کش کارگر است. امیدواریم طرح ساماندهی هرچه سریع تر بررسی و اجرا شود.

مالکی افزود: بنده قول می دهم در جلسات مجلس شورای اسلامی، طرح ساماندهی را پیگیری کنم و به کمک نمایندگان آنرا به صحن علنی بیاوریم تا بتوانیم با این طرح قدری از مشکلات شما کارگران زحمت کش را برطرف نماییم.

عضو کمیسیون امنیت ملی در انتها تصریح کرد: متاسفانه در دولت ها و مجالس قبل مسئله کار و کارگری آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته و این مشکلات ناشی از گذشته است که امیدواریم با همت مجلس و دولت فعلی، مسایل کارگری را حل و فصل نماییم.

منبع: