تخفیف ۵۰ درصدی آب بها برای رعایت کنندگان الگوی کشت

به گزارش مدیرسا، معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی: کشاورزانی که اصلاح الگوی کشت را رعایت نمایند، مشمول تخفیف ۵۰ درصدی آب بها می شوند.

به گزارش مدیرسا به نقل از صدا و سیما، علیرضا مهاجر درباره ی تدوین سندهای الگوی کشت در استانها، اظهار داشت: در اصلاح الگوی کشت چند شرط دیده شده است که بتوانیم علاوه بر صرفه جویی در مصرف آب، ضایعات بخش کشاورزی را نیز کاهش دهیم، همین طور راندمان در بخش کشاورزی و درآمد کشاورزان نیز افزایش می یابد.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: حدودا ۱۲ میلیون هکتار اراضی زراعی در کشور داریم که نیمی از آن آبی و نیم دیگر دیم است، در اراضی دیم با اصلاح الگوی کشت بدنبال افزایش عملکرد در واحد سطح، کاهش هزینه ها و استفاده از تکنولوژی های نوین هستیم تا بتوانیم تولید را در کشور افزایش دهیم.
وی با اعلان اینکه بدنبال کشت ارقام مقاوم به خشکی هستیم، توضیح داد: همین طور باید آبیاری نوین جایگزین آبیاری سنتی شود، آبیاری تیپ و زیرسطحی راندمان بالاتری نسبت به سایر شیوه های آبیاری نوین دارند، بدین سبب باید از این شیوه ها در آبیاری سطوح زراعی استفاده نمائیم.
مهاجر بیان کرد: کشاورزانی که اصلاح الگوی کشت و استفاده از شیوه های نوین آبیاری را در دستور کار قرار دهند با همکاری وزارت نیرو مشمول تخفیف ۵۰ درصدی آب بها می شوند، همین طور درصدد هستیم با نقل و انتقال محصولات کشاورزی با کامیون های یخچال دار، ضایعات بخش کشاورزی را کاهش بدهیم.
معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در بخش سبزی و صیفی ضایعات بخش کشاورزی به بالای ۳۰ درصد نیز می رسد، اظهار داشت: ضایعات در بعضی محصولات مانند گندم و جو کمتر از سایر محصولات است، اما درصدد هستیم با اصلاح ادوات کشاورزی ضایعات در محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت و دانه های روغنی را کاهش بدهیم.
وی در آخر عنوان کرد: طرح های اصلاح الگوی کشت به تمامی استانها ابلاغ گردیده و تسهیلاتی برای کشاورزانی که الگوی کشت را اجرا می کنند در نظر گرفته شده است، این تسهیلات در حوزه خرید ادوات، بذر، نهاده و … خواهد بود.