بازار خانه های یک ونیم میلیاردی در تهران

مدیرسا: در خیلی از محله های جنوبی شهر تهران می توان با نقدینگی حدود ۱.۵ میلیارد تومان صاحب آپارتمان هایی با سن بنای بالای ۱۰ سال شد؛ البته در مناطقی واحدهای کمتر از ۱۰ سال ساخت هم با این رده قیمتی وجود دارد.
به گزارش مدیرسا به نقل از ایسنا، هم اکنون متوسط قیمت یک واحد ۵۰ متری در هشت منطقه از شهر تهران شامل مناطق ۱۱، ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹ و ۲۰ کمتر از ۱.۵ میلیارد تومان است. طبق آمار آبان امسال یک واحد ۵۰ متری در منطقه ی ۱۸ به طور متوسط یک میلیارد ۱۵۰ میلیون تومان ارزش دارد. در منطقه ۱۵ می توان با بودجه ای حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان صاحب یک آپارتمان ۵۰ متری شد. در منطقه ۱۷ نیز واحدی با همین متراژ تقریباً یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون تومان قیمت دارد.
بررسی ها نشان میدهد در محله هایی همچون سلسبیل، جیحون، آذری، یافت آباد، بریانک، اسلامشهر، کهریزک، وصفنارد، مولوی، شوش، خاوران، مشیریه، فلاح، امامزاده حسن و امیریه می توان با بودجه ی تقریبی ۱.۵ میلیارد تومان و کمتر صاحب خانه شد. قیمت این خانه ها وابسته به موقعیت، طبقه و امکانات، متغیر است. اما عمده واحدها سن بنای بیش از ۱۰ سال دارد و گاهی از امکانات کافی برخوردار نیست.
در آگهی های امروز ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱ در محله کهریزک شهرری یک آپارتمان ۵۳ متری با عمر بنای سه ساله دارای آسانسور و انباری با قیمت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان عرضه شده است.
قیمت پیشنهادی یک واحد ۴۷ متری در محله مولوی با عمر بنای ۱۸ سال در طبقه ی سوم، بدون آسانسور و انباری یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون تومان تعیین شده است.

برمبنای آمار آبان ۱۴۰۱ متوسط قیمت هر متر خانه در ارزان ترین منطقه تهران یعنی منطقه ۱۸ معادل ۲۳ میلیون تومان بود. قیمت مسکن در منطقه ۱۷ نیز ۲۵.۵ میلیون تومان در هر متر مربع اعلام گردید. در منطقه ۱۵ هر متر آپارتمان ۲۶.۲ میلیون و منطقه ۲۰ معادل ۲۶.۳ میلیون است. قیمت هر متر مربع مسکن در منطقه ۱۶ نیز به طور متوسط ۲۷.۸ میلیون تومان است.